Youtube (odporúčané videá)
Dobré správy
- Michaela Vyhnalová
Pripomeňme si charakteristiku a identitu muža a ženy v ľudskom živote. Boh stvoril muža a ženu v jedinečnosti vlastnej danému pohlaviu. Utvoril ich tak, aby spoločne vytvorili komplexnú harmonickú jednotu. - Svätý otec František
Drahí bratia, nech sa nám nestane takáto vec; pomôžme si navzájom, aby sme nepadli do pasce uspokojenia sa s chlebom a niečím k tomu. Lebo toto riziko prichádza znenazdania, keď sa situácia znormalizuje, keď sme sa ustálili a usadili s cieľom zachovať si pokojný život. Potom to, na čo sa zameriavame nie je „sloboda, ktorú máme v Ježišovi Kristovi“ (Gal 2, 4), jeho pravda, ktorá nás oslobodzuje (porov. Jn 8, 32), ale získanie priestoru a privilégií, čo je podľa evanjelia ten „chlieb a niečo k tomu“. 6 Tu zo srdca Európy nás to núti sa pýtať: nestratili sme trochu my kresťania horlivosť ohlasovania a proroctvo svedectva? - Svätý otec František
Bez slobody niet pravej ľudskosti, pretože ľudská bytosť bola stvorená slobodná a na to, aby zostala slobodná. Dramatické obdobia dejín vašej krajiny sú veľkým ponaučením: keď bola sloboda zranená, zneuctená a zabitá, ľudskosť bola zdegradovaná a vzniesli sa búrky násilia, nátlaku a odňatia práv. Zároveň sloboda však nie je automatickým výdobytkom, ktorý sa nemení a zostáva raz a navždy. Nie! Sloboda je vždy cestou, niekedy ťažkou, ktorú treba neustále obnovovať, bojovať za ňu každý deň. - Svätý otec František
Ako bolo povedané, architektúra vyjadrovala pokojné spolunažívanie dvoch komunít, vzácny symbol veľkého významu, úžasný znak jednoty v mene Boha našich otcov. Tu cítim aj ja, ako mnohí z nich, potrebu „vyzuť si sandále“, lebo sa nachádzam na mieste požehnanom bratstvom ľudí v mene Najvyššieho. Následne, však, bolo Božie meno zneuctené: v šialenstve nenávisti, počas druhej svetovej vojny, bolo zabitých viac než stotisíc slovenských židov. - Michaela Vyhnalová
Viera vlieva do srdca človeka pochopenie. V sile pôsobenia takéhoto chápania sme zároveň aj schopní odolávať životným udalostiam, ktorými sme počas našej existencie vystavovaní. Túto neochvejnú silu zakúšame v nádeji, ktorá pramení z Božieho slova skrze pôsobenie Ducha Svätého. Čiže uveriť, znamená byť hlboko zakorenený, mať pevné korene živené prameňom Božieho slova, ktoré nepretržite poskytujú potrebnú oporu v podobe chápania a videnia pravdy, ktorá znamená svetlo, bez ktorého by sme v živote neboli schopní obstáť.
Video
Prorocká výzva Geoffa Poultera pre Slovensko, ktorá sa začína napĺňať.
Zaujímavá a výpovedná skúsenosť západoeurópskeho muža s hinduizmom, budhizmom, jógou, ezoterikou a okultizmom.
Príbeh bývalého teroristu, ktorý dnes spája etniká a kmene.
Stephen Lungu
Hudobníčka Lacey Sturm, bývalá speváčka kapely Flyleaf, bola presvedčenou ateistkou a mala v úmysle vziať si život... ale zrazu sa všetko zmenilo.
Všetci sme súčasťou veľkého príbehu. Veľký príbeh sveta tvoria minulé a aktuálne životné príbehy jednotlivých ľudí. Portál mojpribeh.sk je zameraný na najdôležitejší moment príbehu sveta a jednotlivca a tým je osobné stretnutie človeka s Bohom.
Správa - Sv. Otec František
Svätý Otec František o vernosti Kristovi až po mučeníctvo a o nádhere ohlasovania evanjelia
Svedectvom života prinášajme to najcennejšie, čo máme: Krista a jeho evanjelium. Aj touto výzvou adresovanou takmer stotisícovému zástupu veriacich na Námestí sv. Petra dnes Svätý Otec priblížil životné príbehy nových svätých, ale predovšetkým ich neohrozené vydávanie svedectva o viere a Božej láske mučeníctvom, dobrotou a charitatívnou činnosťou. Počas svätej omše, ktorá sa začala dopoludnia o pol desiatej, pápež František svätorečil 802 mučeníkov z Otranta, ktorí položili životy za Krista počas otomanských vpádov, a dve zakladateľky rehoľných kongregácií Lauru Montoyovú z Kolumbie a Mexičanku Máriu Guadalupe García Zabalovú. Homíliu vám prinášame v plnom znení:
Drahí bratia a sestry!
V dnešnú Siedmu nedeľu vo veľkonočnom období sme sa s radosťou zišli sláviť sviatok svätosti. Vzdávajme vďaku Bohu, ktorý dal zažiariť svojej sláve, sláve svojej lásky, nad mučeníkmi z Otranta, nad matkou Laurou Montoyovou a nad matkou Máriou Guadalupe Gracía Zavalovou. Pozdravujem všetkých vás, ktorí ste prišli na túto slávnosť z Talianska, Kolumbie, z Mexika a z iných krajín – a ďakujem vám. Pozrime sa na týchto nových svätých vo svetle Božieho slova, ktoré sme počuli.
Je to slovo, ktoré nás vyzvalo byť vernými Kristovi až po mučeníctvo; pripomenulo nám nutnosť a nádheru prinášania Krista a jeho evanjelia všetkým; hovorilo nám o svedectve lásky, bez ktorej i mučeníctvo a poslanie stráca svoju kresťanskú príchuť.
Skutky apoštolov, rozprávajúc o diakonovi Štefanovi, prvom mučeníkovi, zdôrazňujú, že bol mužom „plným Ducha Svätého“ (6,5; 7,55). Čo to znamená? Znamená to, že bol plný Božej lásky, že celá jeho osoba, celý jeho život bol podnecovaný Duchom vzkrieseného Krista tak, že nasledoval Ježiša s úplnou vernosťou až po darovanie seba samého. Dnes nám Cirkev predkladá k úcte zástup mučeníkov, ktorí boli spoločne povolaní vydať najvyššie svedectvo evanjeliu v roku 1480. Približne osemsto osôb, ktoré prežili obliehanie a vpád Otomanov do Otranta, bolo sťatých v blízkosti mesta. Odmietli sa vzdať svojej viery a zomreli vyznávajúc vzkrieseného Krista. Odkiaľ vzali silu, aby ostali verní? Práve vo viere, ktorá pomáha vidieť ponad náš ľudský pohľad, ponad hranice pozemského života, umožňuje kontemplovať „otvorené nebo“ – ako hovorí sv. Štefan – a živého Krista po pravici Otca.
Drahí priatelia, zachovajme si vieru, ktorú sme dostali, obnovme našu vernosť Pánovi aj uprostred ťažkostí a nepochopenia. Boh nikdy nedopustí, aby nám chýbala sila a vyrovnanosť.
Pri uctievaní mučeníkov z Otranta prosme Boha, aby posilnil toľkých kresťanov, ktorí v našich časoch v mnohých častiach sveta teraz ešte trpia násilie a daroval im odvahu k vernosti a schopnosť odpovedať na zlo dobrom.
Druhá myšlienka vychádza z Ježišových slov, ktoré sme počuli v evanjeliu: „Prosím aj za tých, čo skrze ich slovo uveria vo mňa, aby všetci boli jedno, ako ty, Otče vo mne a ja v tebe, aby aj oni boli v nás (porov. Jn 17, 20-21). Sv. Laura Montoyová sa stala nástrojom evanjelizácie najprv ako učiteľka a potom ako duchovná matka indiánov, ktorým priniesla nádej, prijímajúc ich s láskou, ktorú čerpala od Boha. Privádzala ich k nemu s výchovnou účinnosťou, ktorá rešpektovala ich kultúru a neprotirečila jej. Vo svojom evanjelizačnom pôsobení sa matka Laura stala naozaj všetkým pre všetkých, podľa vyjadrenia sv. Pavla (porov. 1 Kor 9,22). Aj dnes jej duchovné dcéry prinášajú evanjelium do tých najodľahlejších a najnúdznejších miest ako istý predvoj Cirkvi. Táto prvá spomenutá svätá, narodená v prekrásnej kolumbijskej zemi, nás učí byť veľkodušnými voči Bohu a neprežívať vieru osamote – akoby bolo možné žiť ju izolovane –, ale komunikovať ju, prinášať radosť z evanjelia slovom a svedectvom do každého prostredia, v ktorom sa nachádzame.
Všade, kde sa nachádzame, vyžarujme život evanjelia. Učí nás vidieť Ježišovu tvár, ktorá sa odráža v každom človeku, víťaziť nad ľahostajnosťou a individualizmom, ktorý rozožiera kresťanské spoločenstvá, rozožiera naše vlastné srdcia.
Učí nás tiež prijímať všetkých bez predsudkov, bez diskriminácie a obmedzení, s láskou, dávajúc im to najlepšie čo máme, a tým nie sú naše diela a naše organizácie, nie; tým najcennejším, čo máme, je Kristus a jeho evanjelium.
Nakoniec tretia myšlienka. V dnešnom evanjeliu sa Ježiš modlí k Otcovi týmito slovami: „Ohlásil som im tvoje meno a ešte ohlásim, aby láska, ktorou ma miluješ, bola v nich a aby som v nich bol ja“ (Jn 17,26). Vernosť mučeníkov až po smrť a ohlasovanie evanjelia všetkým sú zakorenené a vyrastajú z Božej lásky, ktorá je rozliata v našich srdciach prostredníctvom Ducha Svätého (porov. Rim 5,5) a zo svedectva, ktoré máme vydať tejto láske v našom živote. Sv. Mária Guadalupe García Zavalová to dobre vedela. Zriekla sa pohodlného života – koľko škody narobí pohodlný a blahobytný život a unudenosť srdca, ktorá nás paralyzuje – a ona, zrieknuc sa pohodlného života kvôli nasledovaniu Ježišovho volania, učila láske k chudobe, ktorá uschopňuje ešte viac milovať chudobných a chorých.
Matka Lupita sa skláňala na kolená na dlážku nemocnice pred chorými a pred opustenými, aby im slúžila s nehou a súcitom. Toto znamená dotýkať sa Kristovho tela. Chudobní, opustení, chorí, vytlačení na okraj sú Kristovým telom. A matka Lupita sa dotýkala Kristovho tela a učila nás, aby sme sa nehanbili, nebáli, neštítili dotýkať sa Kristovho tela. Matka Lupita pochopila, čo znamená dotýkať sa Kristovho tela.
Aj dnes sa jej duchovné dcéry usilujú, aby odzrkadľovali Božiu lásku v charitatívnych dielach, nešetriac obetami a prekonávajúc a znášajúc akékoľvek ťažkosti s miernosťou, apoštolskou vytrvalosťou (hypomonē) a odvahou. Táto nová svätá z Mexika nás pozýva milovať tak, ako nás miloval Ježiš. To znamená, že sa nemáme zatvoriť do seba samých, do vlastných problémov, vlastných myšlienok a záujmov, do nášho malého sveta, ktorý nám tak škodí, ale vyjsť a ísť v ústrety tomu, kto potrebuje pozornosť, pochopenie, pomoc a priniesť mu hrejivú blízkosť Božej lásky prostredníctvom prejavov ohľaduplnosti, úprimnej náklonnosti a lásky.
Vernosť Kristovi a jeho evanjeliu kvôli jeho ohlasovaniu slovom a životom, vydávanie svedectva o Božej láske našou láskou, našou dobročinnosťou voči všetkým: to sú žiarivé náučné príklady, ktoré nám ponúka trojica dnešných svätorečených. Zároveň vzbudzujú otázky adresované nášmu kresťanskému životu: Ako som verný Kristovi? Odnesme si so sebou túto otázku, aby sme na ňu mysleli po celý deň: Ako som ja verný Kristovi? Som schopný „ukázať“ moju vieru s rešpektom, a zároveň s odvahou? Som pozorný voči iným, všímam si tých, čo potrebujú pomoc, vnímam všetkých ako bratov a sestry, ktorých mám milovať? Prosme, na príhovor Panny Márie a troch nových svätých, aby Pán naplnil náš život radosťou zo svojej lásky. Nech sa tak stane! Preklad: sr. Agnes Jenčíková CJ
Text zverejnený na internetovej stránke sk.radiovaticana.va
Najnovšie
- Viktor Novitchi
Trápil som sa s pohlavnou zmätenosťou odkedy si pamätám - Tia Arshad
Ex-lesba. Chcela som spáchať sebevraždu, ale Boh ma zachránil - Paul Holliday
Hľadanie odpovedí o posmrtnom živote - Harriet Coombe
Je niečo lepšie ako uzdravenie - Martin Fedorko
Obrátenie ako cesta
Náhodné
- Vladimír Jukl
- Dionýz Ordódy
Znovuzrodený - Kevin Kazemi
Viera, ktorá preniesla hory - Renáta Ocilková
Bohu nič nie je nemožné. - Peter Gombita
Môj príbeh s Bohom
Celkovo 504 príbehov v tomto jazyku.
Spolu 516 vo všetkých jazykoch. Pre zmenu jazyka prosím kliknite na jednu z vlajok.
Rozhovory
- Renáta Ocilková
Mám veľa dobrých skúsenosti s Rómami, hlavne s tými, ktorí sa nechávajú premieňať Bohom. Obrátení Rómovia sú mi v mnohom príkladom: sú vďační, verní priatelia, čistotní so zmyslom pre poriadok, starostliví rodičia, súdržní. Ich viera a vrúcne modlitby dokážu vyprosiť zázraky. Stretnutia s nimi sú pre mňa veľkým požehnaním. - Anna Verešová
Pri tejto očiste verejného života však musí byť prítomný silný kresťanský hlas. A tento hlas by mal upozorňovať na nenahraditeľnú úlohu, ktorú v každej spoločnosti hrá rodina. Slovensko by sa malo stať krajinou, kde mladí ľudia nebudú váhať založiť si rodinu. Ako politici by sme našou prácou mali prispieť k tomu, aby tu bolo dosť práce, aby otcovia nemuseli chodiť na týždňovky do zahraničia, aby skrátka rodiny mohli ostať pokope doma, tu, na Slovensku. Slovensko by sa malo stať krajinou, kde bude rodina na prvom mieste a v centre všetkých verejných politík. - Branislav Škripek
Korupcia začína v ľudských srdciach. Ak budeme považovať aj na Slovensku za normálne, že ak ideme na úrad, k lekárovi tak v rukách máme obálku s “nejakým všimným”, tak korupciu nevymýtime. Pred nejakým časom som čítal štatistický prieskum ktorý odhalil, že korupciu v nejakej forme schvaľuje až dve tretiny Slovákov. Nie ako niečo vítané, lež ako nevyhnutné zlo a nástroj spoločenského fungovania. To je vážna vec.