Youtube (odporúčané videá)
Dobré správy
- Michaela Vyhnalová
Pripomeňme si charakteristiku a identitu muža a ženy v ľudskom živote. Boh stvoril muža a ženu v jedinečnosti vlastnej danému pohlaviu. Utvoril ich tak, aby spoločne vytvorili komplexnú harmonickú jednotu. - Svätý otec František
Drahí bratia, nech sa nám nestane takáto vec; pomôžme si navzájom, aby sme nepadli do pasce uspokojenia sa s chlebom a niečím k tomu. Lebo toto riziko prichádza znenazdania, keď sa situácia znormalizuje, keď sme sa ustálili a usadili s cieľom zachovať si pokojný život. Potom to, na čo sa zameriavame nie je „sloboda, ktorú máme v Ježišovi Kristovi“ (Gal 2, 4), jeho pravda, ktorá nás oslobodzuje (porov. Jn 8, 32), ale získanie priestoru a privilégií, čo je podľa evanjelia ten „chlieb a niečo k tomu“. 6 Tu zo srdca Európy nás to núti sa pýtať: nestratili sme trochu my kresťania horlivosť ohlasovania a proroctvo svedectva? - Svätý otec František
Bez slobody niet pravej ľudskosti, pretože ľudská bytosť bola stvorená slobodná a na to, aby zostala slobodná. Dramatické obdobia dejín vašej krajiny sú veľkým ponaučením: keď bola sloboda zranená, zneuctená a zabitá, ľudskosť bola zdegradovaná a vzniesli sa búrky násilia, nátlaku a odňatia práv. Zároveň sloboda však nie je automatickým výdobytkom, ktorý sa nemení a zostáva raz a navždy. Nie! Sloboda je vždy cestou, niekedy ťažkou, ktorú treba neustále obnovovať, bojovať za ňu každý deň. - Svätý otec František
Ako bolo povedané, architektúra vyjadrovala pokojné spolunažívanie dvoch komunít, vzácny symbol veľkého významu, úžasný znak jednoty v mene Boha našich otcov. Tu cítim aj ja, ako mnohí z nich, potrebu „vyzuť si sandále“, lebo sa nachádzam na mieste požehnanom bratstvom ľudí v mene Najvyššieho. Následne, však, bolo Božie meno zneuctené: v šialenstve nenávisti, počas druhej svetovej vojny, bolo zabitých viac než stotisíc slovenských židov. - Michaela Vyhnalová
Viera vlieva do srdca človeka pochopenie. V sile pôsobenia takéhoto chápania sme zároveň aj schopní odolávať životným udalostiam, ktorými sme počas našej existencie vystavovaní. Túto neochvejnú silu zakúšame v nádeji, ktorá pramení z Božieho slova skrze pôsobenie Ducha Svätého. Čiže uveriť, znamená byť hlboko zakorenený, mať pevné korene živené prameňom Božieho slova, ktoré nepretržite poskytujú potrebnú oporu v podobe chápania a videnia pravdy, ktorá znamená svetlo, bez ktorého by sme v živote neboli schopní obstáť.
Video
Prorocká výzva Geoffa Poultera pre Slovensko, ktorá sa začína napĺňať.
Zaujímavá a výpovedná skúsenosť západoeurópskeho muža s hinduizmom, budhizmom, jógou, ezoterikou a okultizmom.
Príbeh bývalého teroristu, ktorý dnes spája etniká a kmene.
Stephen Lungu
Hudobníčka Lacey Sturm, bývalá speváčka kapely Flyleaf, bola presvedčenou ateistkou a mala v úmysle vziať si život... ale zrazu sa všetko zmenilo.
Všetci sme súčasťou veľkého príbehu. Veľký príbeh sveta tvoria minulé a aktuálne životné príbehy jednotlivých ľudí. Portál mojpribeh.sk je zameraný na najdôležitejší moment príbehu sveta a jednotlivca a tým je osobné stretnutie človeka s Bohom.
Správa - Branislav Škripek
Máš len vtedy, keď dáš
Evanjelizátor, prekladateľ, manžel a otec dvoch chlapcov. Viac o Braňovi na www.branislavskripek.sk
Myslíte si, že je možné niečo dosiahnuť tým, že budete nezištným človekom? Povedzte, má dáky zmysel byť čestným, poctivým a dobroprajným? Oplatí sa byť žičlivým a jednoducho druhým niečo dávať?
Ak sa vám v mysli začalo rojiť čosi ako - no iste, kto to kedy videl; veď sám nemám dosť; no určite, a mne kto čo dal?; a kam by sme takto došli?, a podobne, potom sa vám to zrejme nezdá ako dobrý nápad pre život. Nuž, súhlasím s tým, že sa to na tom našom Slovensku priveľmi "nenosí", ale počul som o tom, že kedysi tomu nebolo tak. Že ľudia vedeli byť aj veľkodušní a prajní, dokázali si v dobrom vychádzať v ústrety a nečakali za všetko odplatu. Lenže akosi sa to zmenilo. Vyrastal som za socializmu a musím povedať, že bolo priam normálnym úzusom, že je treba "brať, kde sa dá." Hovorievalo sa, že kto nekradne, okráda vlastnú rodinu. Koľkorát som dospelých začul srandovne vravieť "deti moje nekradnite, čo vidíte uchmatnite."
Prednedávnom som kdesi na čerpacej stanici nechal na stolíku celú peňaženku. Nebola v nej hotovosť, ale zasa všetky osobné doklady, karty od účtov do bankomatu, papiere od auta a rôzne iné dôležité drobnosti. Nádejal som sa, že mi ju niekto pošle, že sa nálezca čo len na chvíľočku vžije do mojej kože, sám precíti aké by to bolo pre neho strašné stratiť všetky doklady. Ale nestalo sa a musel som si všetko povybavovať. Škoda, vravím si, veď taký malý nezištný čin nálezcu mohol spôsobiť veľa pekného.
Na internete som sa v akejsi štúdii dočítal, že každý druhý slovák za svoj život zažil okradnutie. Príde mi to tragikomické. To, že sa v takejto malej krajine navzájom tak veľmi okrádame. A v Biblii som sa naproti tomu dočítal, že je blaženejšie dávať, ako len prijímať... potom blaženým národom podľa biblického chápania nie sme! (Asi aj preto je tu toľko frustrácie a zamračených tvárí...!)
Nasledujúci príbeh sa naozaj stal. Keď som ho počul, veľmi ma povzbudil a uvedomil som si, že skutočne v našej krajine ešte žijú ľudia, ktorí sú poctiví a spravodliví.
Jedna moja známa si vybrala z bankového účtu značnú finančnú čiastku. Jednalo sa o 3 300 € (cca 100 000 Sk). Plánovala väčší nákup a už sa tešila, že si splní jeden zo svojich snov.
Bolo príjemne teplo a blízky park ju zlákal na prechádzku. Neskôr si sadla na lavičku. Otvorila kabelku a začala si v nej triediť veci. Nemohla v nej niečo nájsť. Povykladala si všetko na lavičku. Kľúče, doklady, lieky, dáždnik, rúž na pery, vreckovky, mobil... Jednoducho všetky tie milé drobnosti, ktoré ženy rady pri sebe nosia a my chlapi s údivom pozeráme, ako sa to všetko zmestí do takých malých kabeliek.
Všetko si potriedila a povyhadzovala staré účty. Svoje veci z lavičky si opäť poukladala do svojho ženského kráľovstva a odišla. Na lavičke však po nej zostala ležať obálka. Jediná a osamotená. Moja známa pokojne prišla domov. Slnečné lúče rovnako hriali. V skvelej nálade si odložila doma plášť a zobrala do rúk kabelku. Vtedy ju zalial studený pot. A rozpamätala sa na obálku s peniazmi, ktorá zostala ležať v parku na lavičke. V panike sa rozbehla späť.
Zúfalo hľadala peniaze. Pozrela pod lavičku, do koša, kde ešte ležali jej odhodené účty, ale nič. Sadla si a rozplakala sa. Začala sa s pocitom zúfalstva modliť. Vtedy jej napadla jedna myšlienka. Kúsok od nej je novinový stánok. Možno tam budú niečo o jej obálke vedieť...
Utrela si slzy a rozmazaný mejkap. Pred stánkom stálo niekoľko ľudí, tak sa postavila na koniec rady. Keď prišla k okienku, nesmelo sa opýtala:
"Prosím Vás, nechala som tu pred chvíľou na lavičke obálku. Nenašiel ju náhodou niekto?"
Na jej prekvapenie pani predavačka zareagovala slovami: "Ale áno. Bol tu jeden pán a dal mi túto obálku, že ju našiel na lavičke, vraj ju možno bude niekto hľadať." Predavačka v ruke drží obálku s 3300 € a vracia ju späť majiteľke. Ona s údivom hovorí: "Veľmi pekne Vám ďakujem."
"Nie, nie. Neďakujte mi. Veď som vám povedala, že ju tu nechal jeden pán. Aha, pozrite. Akurát za vami stojí." Moja známa sa otočila a zostala stáť zoči-voči šľachetnému človeku, ktorý celú sumu vrátil. So slzami v očiach mu hovorí: "Ďakujem vám. Ako vám napadlo, dať tie peniaze do stánku?"
A neznámy začne hovoriť svoj príbeh.
"Viete asi pred tromi rokmi sa mi stalo niečo podobné. Tiež som si v tomto parku zabudol peniaze a nejaká pani ich dala do tohto stánku. Vtedy bolo v obálke, ešte na staré peniaze 60 000 Sk. A keď som našiel túto obálku s eurami, neváhal som. Zaniesol som ju do stánku, presne tak, ako to vtedy spravila tá pani."
Tu moja známa zo seba prekvapením vyhŕkla: "Viete, tou pani pred troma rokmi - som bola ja..."
Priatelia, jednoducho oplatí sa byť šľachetný. Lebo je to paradox dávania a veľkosti šľachetnej lásky, ktorá má schopnosť rozmnožovať dobro a to sa každému z nás do života vráti. V malom i veľkom. Máme len vtedy, keď dáme.
Dávať môžeme veľa malých vecí, ktoré nás nič nestoja. Úsmev, povzbudenie, ocenenie, pomoc, slušnosť a to aj vtedy, keď by si situácia skôr zaslúžila rozčúlenie alebo mrzutosť. Náš malý svet sa určite stane krajším, usmievavejším a svetlejším. A časom sa iste naučíme dávať aj väčšie a veľké veci.
Na záver opäť jedna biblická myšlienka: "Niekto rozdáva, a stále mu pribúda, kým ten, kto je skúpy máva nedostatok. Štedrá duša bude nasýtená dobrom, a kto občerstvuje, sám bude občerstvený. ... kto dúfa vo svoje bohatstvo padne, kým spravodliví budú rašiť ako lístie." (Kniha prísloví 11 kap, verše 24-25.28).
Čo vy na to, skúsime to na Slovensku priviesť do reality? Ja som presvedčený, že to má význam a reálnymi činmi túto krajinu urobíme krajšou. Nadávaním, mrzutosťou, skupánstvom a zištnosťou to tu však krajšie nikdy nebude.
Najnovšie
- Viktor Novitchi
Trápil som sa s pohlavnou zmätenosťou odkedy si pamätám - Tia Arshad
Ex-lesba. Chcela som spáchať sebevraždu, ale Boh ma zachránil - Paul Holliday
Hľadanie odpovedí o posmrtnom živote - Harriet Coombe
Je niečo lepšie ako uzdravenie - Martin Fedorko
Obrátenie ako cesta
Náhodné
- Saška Švancarová
Pohľad ukrižovaného - Augustín Ugróczy
Pajta - Radovan Gumulák
Chcem byť obrazom Jeho dobroty - Viera Prokopcová
Veľké veci urobil s nami Pán a máme z toho radosť - Štefan Patrik Kováč
Dom chvály a modlitby
Celkovo 504 príbehov v tomto jazyku.
Spolu 516 vo všetkých jazykoch. Pre zmenu jazyka prosím kliknite na jednu z vlajok.
Rozhovory
- Renáta Ocilková
Mám veľa dobrých skúsenosti s Rómami, hlavne s tými, ktorí sa nechávajú premieňať Bohom. Obrátení Rómovia sú mi v mnohom príkladom: sú vďační, verní priatelia, čistotní so zmyslom pre poriadok, starostliví rodičia, súdržní. Ich viera a vrúcne modlitby dokážu vyprosiť zázraky. Stretnutia s nimi sú pre mňa veľkým požehnaním. - Anna Verešová
Pri tejto očiste verejného života však musí byť prítomný silný kresťanský hlas. A tento hlas by mal upozorňovať na nenahraditeľnú úlohu, ktorú v každej spoločnosti hrá rodina. Slovensko by sa malo stať krajinou, kde mladí ľudia nebudú váhať založiť si rodinu. Ako politici by sme našou prácou mali prispieť k tomu, aby tu bolo dosť práce, aby otcovia nemuseli chodiť na týždňovky do zahraničia, aby skrátka rodiny mohli ostať pokope doma, tu, na Slovensku. Slovensko by sa malo stať krajinou, kde bude rodina na prvom mieste a v centre všetkých verejných politík. - Branislav Škripek
Korupcia začína v ľudských srdciach. Ak budeme považovať aj na Slovensku za normálne, že ak ideme na úrad, k lekárovi tak v rukách máme obálku s “nejakým všimným”, tak korupciu nevymýtime. Pred nejakým časom som čítal štatistický prieskum ktorý odhalil, že korupciu v nejakej forme schvaľuje až dve tretiny Slovákov. Nie ako niečo vítané, lež ako nevyhnutné zlo a nástroj spoločenského fungovania. To je vážna vec.