Youtube (odporúčané videá)


 

Dobré správy

  • Michaela Vyhnalová
    Pripomeňme si charakteristiku a identitu muža a ženy v ľudskom živote. Boh stvoril muža a ženu v jedinečnosti vlastnej danému pohlaviu. Utvoril ich tak, aby spoločne vytvorili komplexnú harmonickú jednotu.
    2021-10-08
  • Svätý otec František
    Drahí bratia, nech sa nám nestane takáto vec; pomôžme si navzájom, aby sme nepadli do pasce uspokojenia sa s chlebom a niečím k tomu. Lebo toto riziko prichádza znenazdania, keď sa situácia znormalizuje, keď sme sa ustálili a usadili s cieľom zachovať si pokojný život. Potom to, na čo sa zameriavame nie je „sloboda, ktorú máme v Ježišovi Kristovi“ (Gal 2, 4), jeho pravda, ktorá nás oslobodzuje (porov. Jn 8, 32), ale získanie priestoru a privilégií, čo je podľa evanjelia ten „chlieb a niečo k tomu“. 6 Tu zo srdca Európy nás to núti sa pýtať: nestratili sme trochu my kresťania horlivosť ohlasovania a proroctvo svedectva?
    2021-09-21
  • Svätý otec František
    Bez slobody niet pravej ľudskosti, pretože ľudská bytosť bola stvorená slobodná a na to, aby zostala slobodná. Dramatické obdobia dejín vašej krajiny sú veľkým ponaučením: keď bola sloboda zranená, zneuctená a zabitá, ľudskosť bola zdegradovaná a vzniesli sa búrky násilia, nátlaku a odňatia práv. Zároveň sloboda však nie je automatickým výdobytkom, ktorý sa nemení a zostáva raz a navždy. Nie! Sloboda je vždy cestou, niekedy ťažkou, ktorú treba neustále obnovovať, bojovať za ňu každý deň.
    2021-09-21
  • Svätý otec František
    Ako bolo povedané, architektúra vyjadrovala pokojné spolunažívanie dvoch komunít, vzácny symbol veľkého významu, úžasný znak jednoty v mene Boha našich otcov. Tu cítim aj ja, ako mnohí z nich, potrebu „vyzuť si sandále“, lebo sa nachádzam na mieste požehnanom bratstvom ľudí v mene Najvyššieho. Následne, však, bolo Božie meno zneuctené: v šialenstve nenávisti, počas druhej svetovej vojny, bolo zabitých viac než stotisíc slovenských židov.
    2021-09-21
  • Michaela Vyhnalová
    Viera vlieva do srdca človeka pochopenie. V sile pôsobenia takéhoto chápania sme zároveň aj schopní odolávať životným udalostiam, ktorými sme počas našej existencie vystavovaní. Túto neochvejnú silu zakúšame v nádeji, ktorá pramení z Božieho slova skrze pôsobenie Ducha Svätého. Čiže uveriť, znamená byť hlboko zakorenený, mať pevné korene živené prameňom Božieho slova, ktoré nepretržite poskytujú potrebnú oporu v podobe chápania a videnia pravdy, ktorá znamená svetlo, bez ktorého by sme v živote neboli schopní obstáť.
    2021-09-13

Video

Prorocká výzva Geoffa Poultera pre Slovensko, ktorá sa začína napĺňať.


Zaujímavá a výpovedná skúsenosť západoeurópskeho muža s hinduizmom, budhizmom, jógou, ezoterikou a okultizmom.


Príbeh bývalého teroristu, ktorý dnes spája etniká a kmene.
Stephen Lungu


Hudobníčka Lacey Sturm, bývalá speváčka kapely Flyleaf, bola presvedčenou ateistkou a mala v úmysle vziať si život... ale zrazu sa všetko zmenilo.


Všetci sme súčasťou veľkého príbehu. Veľký príbeh sveta tvoria minulé a aktuálne životné príbehy jednotlivých ľudí. Portál mojpribeh.sk je zameraný na najdôležitejší moment príbehu sveta a jednotlivca a tým je osobné stretnutie človeka s Bohom.

Rozhovor - Anselm Grün
Preber zodpovednosť

small_small_anselm-grun.jpg

Anselm Grün je nemecký katolícky kňaz, benediktínsky mních, ekonóm, filozof a teológ (žiak Karla Rahnera). Je mimoriadne úspešným autorom duchovnej literatúry a je hlavným ekonómom opátstva Münsterschwarzach.

1. Veľa mladých ľudí na Slovensku je nezamestnaných, viacerí študovali odbory, s ktorými si nevedia nájsť prácu. Len málo mladých sa učí remeslo, ale releselníci u nás chýbajú, tak ako aj malí podnikatelia, ktorí vedia lokálne poskytovať dobré služby. Čo si myslíte, prečo chcú mnohí ľudia radšej viesť, organizovať spostredkovávať, ako niečo tvoriť alebo slúžiť?

Aj v Nemecku je tendencia, že veľa ľudí chce pracovať len v kancelárii, nechcú viac zašpiniť ruky prácou. Je to však často aj odmietanie zodpovednosti. Je dôležité zobrať život do vlastných rúk. A práve remeslo ponúka príležitosť, pracovať rukami, byť tvorivý a vytvoriť vlastnú formu inteligencie – niečo sám vytvoriť a byť schopný riešiť problémy.

2. Často hovorím mladým, že každý je podnikateľom s talentom od Boha, každý má svoju úlohu pri spravovaní Božieho kráľovstva. Stretávam však aj mladých, ktorí sú pasívni a čakajú na pomoc štátu alebo vlády. Čo by ste odporúčali týmto ľuďom?

Mám pocit, že mnohí mladí ľudia majú strach pred životom. Nepreberajú žiadnu zodpovednosť za seba. Zodpovednosť znamená vždy aj – obmedziť a vymedziť sa. Mnohí si chcú dnes nechať otvorené všetky dvere, ale potom ich často dvere udrú do tváre. Je prirodzené pre človeka, aby dospel a prevzal zodpovednosť. Pascal Bruckner, francúzsky filozof, hovorí o infantilizácii spoločnosti. Mnohí by chceli zostať v detskom stave, a vnímajú štát, firmu alebo cirkev ako svoju veľkú matku, ktorá ich živí. Musia však zobrať život do vlastných rúk, namiesto toho aby rezignovali.

3. Aké vzory a hodnoty Benediktínov by ste odporučili podnikateľom?

Podnikatelia by sa nemali hnať iba za úspechom, ale mali by hlavne žiť hodnoty. Ide jednak o klasické hodnoty ako je spravodlivosť, čestnosť, spoľahlivosť, ale aj kresťanské hodnoty ako sú viera, nádej a láska. Podnikateľ by mal v dnešnej spoločnosti podporovať nádej, že sa oplatí žiť a že naša spoločnosť môže byť ľudskejšia. Podnikatelia majú tiež ulohu, vytvárať vo svojich firmách vlastnú podnikovú kultúru, v ktorej sa dobre zaobchádza s ľuďmi, dbá na ich dôstojnosť a rozvíjajú sa ich schopnosti. Podnikatelia takto prispievajú aj k humanizácii celej spoločnosti.

4. Mnohí ľudia majú pocit, že čas letí akosi rýchlo – nové technológie, inovácie, tlak na produktivitu a konkurenčnú schopnosť. Čo by ste odporučili ľuďom, ktorí sú pod tlakom a hľadajú rovnováhu medzi prácou a životom?

Aby čas neplynul mimo mňa, potrebujem dobré rituály. Rituály, ktoré vytvárajú svätý čas, čas, ktorý patrí iba mne a ktorý nikto okrem mňa nemôže zvládnuť. Tento čas mi dáva pocit, že žijem ja sám, iba namiesto prežívania. Keď si nájdem denne svoj svätý čas, ktorý lieči, tak sa zmení aj ten ostatný čas a nebude ma už viac viac zožierať.

5. Médiá publikujú veľa negatívnych správ a aj ľudia majú často pocit, že všetko je zlé. Ako to vidíte?

Nemali by sme zatvárať oči nad tým, čo sa vyvíja zlým smerom. Nemali by sme však ani prepadať rezignácii, ale hľadať cesty, čo môžeme my sami urobiť preto, aby sme vytvorili inú atmosféru. My môžeme zmeniť svet okolo seba. To je naša prvá úloha. Môžeme negatívne informácie prijať aj ako výzvu a vytvoriť úplne iný svet.

6. Denne máme mnohé impulzy zvonka, často reagujeme na rôzne udalosti a strácame prehľad, čo je skutočne dôležité. Kde by mali mladí ľudia hľadať svoje priority a cesty?

Ľudia by sa mali sami seba pýtať: Čo ma skutočne povznáša a dáva zmysel môjmu životu? Kto som? Čo je môj príspevok k tomuto svetu? Čo by som chcel na tomto svete zmeniť a ovplyvniť?

 

Rozhovor viedol Ján Košturiak.


Späť na rozhovory | | Staň sa priateľom mojpríbeh.sk na FB a ohlasuj evanjelium