Youtube (odporúčané videá)
Dobré správy
- Michaela Vyhnalová
Pripomeňme si charakteristiku a identitu muža a ženy v ľudskom živote. Boh stvoril muža a ženu v jedinečnosti vlastnej danému pohlaviu. Utvoril ich tak, aby spoločne vytvorili komplexnú harmonickú jednotu. - Svätý otec František
Drahí bratia, nech sa nám nestane takáto vec; pomôžme si navzájom, aby sme nepadli do pasce uspokojenia sa s chlebom a niečím k tomu. Lebo toto riziko prichádza znenazdania, keď sa situácia znormalizuje, keď sme sa ustálili a usadili s cieľom zachovať si pokojný život. Potom to, na čo sa zameriavame nie je „sloboda, ktorú máme v Ježišovi Kristovi“ (Gal 2, 4), jeho pravda, ktorá nás oslobodzuje (porov. Jn 8, 32), ale získanie priestoru a privilégií, čo je podľa evanjelia ten „chlieb a niečo k tomu“. 6 Tu zo srdca Európy nás to núti sa pýtať: nestratili sme trochu my kresťania horlivosť ohlasovania a proroctvo svedectva? - Svätý otec František
Bez slobody niet pravej ľudskosti, pretože ľudská bytosť bola stvorená slobodná a na to, aby zostala slobodná. Dramatické obdobia dejín vašej krajiny sú veľkým ponaučením: keď bola sloboda zranená, zneuctená a zabitá, ľudskosť bola zdegradovaná a vzniesli sa búrky násilia, nátlaku a odňatia práv. Zároveň sloboda však nie je automatickým výdobytkom, ktorý sa nemení a zostáva raz a navždy. Nie! Sloboda je vždy cestou, niekedy ťažkou, ktorú treba neustále obnovovať, bojovať za ňu každý deň. - Svätý otec František
Ako bolo povedané, architektúra vyjadrovala pokojné spolunažívanie dvoch komunít, vzácny symbol veľkého významu, úžasný znak jednoty v mene Boha našich otcov. Tu cítim aj ja, ako mnohí z nich, potrebu „vyzuť si sandále“, lebo sa nachádzam na mieste požehnanom bratstvom ľudí v mene Najvyššieho. Následne, však, bolo Božie meno zneuctené: v šialenstve nenávisti, počas druhej svetovej vojny, bolo zabitých viac než stotisíc slovenských židov. - Michaela Vyhnalová
Viera vlieva do srdca človeka pochopenie. V sile pôsobenia takéhoto chápania sme zároveň aj schopní odolávať životným udalostiam, ktorými sme počas našej existencie vystavovaní. Túto neochvejnú silu zakúšame v nádeji, ktorá pramení z Božieho slova skrze pôsobenie Ducha Svätého. Čiže uveriť, znamená byť hlboko zakorenený, mať pevné korene živené prameňom Božieho slova, ktoré nepretržite poskytujú potrebnú oporu v podobe chápania a videnia pravdy, ktorá znamená svetlo, bez ktorého by sme v živote neboli schopní obstáť.
Video
Prorocká výzva Geoffa Poultera pre Slovensko, ktorá sa začína napĺňať.
Zaujímavá a výpovedná skúsenosť západoeurópskeho muža s hinduizmom, budhizmom, jógou, ezoterikou a okultizmom.
Príbeh bývalého teroristu, ktorý dnes spája etniká a kmene.
Stephen Lungu
Hudobníčka Lacey Sturm, bývalá speváčka kapely Flyleaf, bola presvedčenou ateistkou a mala v úmysle vziať si život... ale zrazu sa všetko zmenilo.
Všetci sme súčasťou veľkého príbehu. Veľký príbeh sveta tvoria minulé a aktuálne životné príbehy jednotlivých ľudí. Portál mojpribeh.sk je zameraný na najdôležitejší moment príbehu sveta a jednotlivca a tým je osobné stretnutie človeka s Bohom.
Rozhovor - Anselm Grün, OSB
Peniaze ohrozujú vnútornú slobodu
Anselm Grün je nemecký katolícky kňaz, benediktínsky mních, ekonóm, filozof a teológ (žiak Karla Rahnera). Je mimoriadne úspešným autorom duchovnej literatúry a je hlavným ekonómom opátstva Münsterschwarzach.
Na našej májovej konferencii vystúpil známy benediktínsky mních a autor úspešných kníh P.Anselm Grün, OSB. Zároveň predstavil svoju novú knihu, ktorú napísal s Jochenom Zeitzom, bývalým dlhoročným šéfom koncernu Puma – Boh a Peniaze. V knihe rozoberajú podnikanie s ohľadom na životné prostredie, ekonomiku, kultúru, hodnoty a etiku, človeka, jeho vzdelanie a zodpovednosť.
Matthias Drobinski a Alexander Hagelüken v Süddeutsche Zeitung uverejnili pred časom k téme tejto knihy s P.Anselmom Grünom, OSB zaujímavý rozhovor. S ich láskavým dovolením z neho vyberáme niektoré časti:
Viete aký finančný obrat ste urobili počas svojho života?
Och, ťažko povedať. Doposiaľ som predal okolo 15 miliónov kníh...
Tak to ste zarobili viac ako 100 miliónov euro.
Áno, pravdepodobne.
Predávate v Nemecku viac kníh ako Günter Grass alebo pápež. Musíte byť multimilionár.
Nevlastním nič. Ako benediktínsky mních chválim chudobu a všetky peniaze patria opátstvu.
Ale máte nejaké vreckové?
Ale áno, tak ako ostatní mnísi, aj ja dostávam trochu peňazí na dovolenku. Keď cestujem na svoje prednášky, dovolím si niekedy zastaviť sa v motoreste a dám si kapucino. To je môj luxus. Ale rozhodne neminiem 50 euro mesačne.
Nevzrušujú vás peniaze?
Peniaze, ktoré mi patria? Vôbec nie. Vidím, ako to mnohým ľuďom urobili peniaze ťažké. To by som nechcel zažiť. Peniaze ohrozujú vnútornú slobodu. Ľudia, ktorí majú veľa peňazí, môžu byť bezstarostní a slobodní. Ale práve bohatí ľudia často krúžia svojimi myšlienkami stále okolo peňazí. Sú samozrejme bohatí ľudia, ktorí sú šťastní. Ale to sú tí, ktorí sú vnútorne oslobodení od svojho majetku.
Ako si kupujete šaty a nábytok?
Keď potrebujem sutanu alebo prádlo, tak idem do obchodov s použitým šatstvom (Kleiderkammer). Keď som si zabudol tašku s hygienickými prostriedkami na letisku, súrodenci mi darovali novú. Čo sa nábytku týka, tak moja cela je menšia ako 20 m2, čo je niekedy nevýhoda. Hlavne, keď píšem knihu, tak sa mi všade hromadí papier.
A vaše auto?
Kúpim si vždy auto po nehode za 8000 – 9000 euro a jazdím na ňom, pokiaľ sa dá. Momentálne používam Golf, ktorý má najazdených 240 tisíc km.
Hm, stovky kilometrov na prednášky na starej rachotine? A to vás neznervózňuje?
Niekedy ma to znervózňuje, ale nechcem mať nič lepšie ako moji bratia.
Nenapadne vás niekedy myšlienka, človeče, mohol by si mať krásny dom a cestovať kam chceš?
Luxus pre mňa nie je žiadne pokušenie. Niekedy ma pozvú zástupcovia bánk alebo manažéri na jedlo, ktoré je dobré a drahé, ale často sa tam cítim nesvoj a myslím si – sám by si tam nikdy nešiel. Len zákusok niekedy stojí 12 euro. Je to chutné, ale prehnané.
Čo vás teda robí šťastným, keď to nie sú peniaze a luxus?
Som šťastný, keď môžem ľuďom ukazovať cesty cez knihy, prednášky a rozhovory, keď získavam duchovné skúsenosti, hľadám Boha a v tichu nachádzam hlboký vnútorný pokoj.
Ste so svojimi knihami extrémne úspešný. Prečo?
Ach, keby som to presne vedel. Myslím si, že zasahujem emócie mnohých čitateľov, môj jazyk nič nehodnotí a na nič netlačí. Nesnažím sa o žiaden dokonalý svet. A kresťanská spiritualita má aj svoju vlastnú silu, ktorú sa pokúšam ľuďom sprístupniť. To, že som úspešným, ma teší. Tu ma niekedy pokúša malá márnivosť a užívam si to uznanie.
Ste hrdý, keď na konci roka počítate príjmy?
Áno. Napríklad v roku 2006 to bolo 490 tisíc euro na honorároch za knihy a 126 tisíc euro za semináre a prednášky. Som s tým spokojný.
Je možné po napísaní 200 kníh, priniesť ešte nové myšlienky?
Dobrá otázka. Vydavateľstvá chcú odo mňa stále nové diela. Samozrejme, že sa v mnohých knihách opakujem. Ale keby som mal pocit, že už nič nové neprinášam, tak s tým prestanem.
Akú úlohu hrali peniaze vo vašom detstve a mladosti?
Môj otec mal obchod s elektro tovarom. Po menovej reforme padol, ale všetko vybudoval znovu. Získal som od neho zmysel pre podnikanie. Keď som študoval v Ríme, pašoval som rádiá a vreckové lampy cez Alpy a predával ich spolužiakom. Ale keď ma opát ustanovil za finančného šéfa kláštora, mal som strašnú krízu. Chcel som sa starať o duše.
Teraz už viete zaobchádzať s peniazmi.
Čo ma vzrušuje je kreativita. Mnohé kláštory jednoducho nemajú žiadne dobré nápady. Najskôr hospodária a potom nariekajú. Ale nenamáhajú svoje hlavy hľadaním riešení. Ako povedal veľký teológ Karl Rahner: Lenivosť v myslení nie je dar Ducha svätého. Ja som si v osemdesiatych rokoch vytvoril dlhy, ale peniaze som dobre investoval.
Ako to prijali vaši spolubratia?
Reakcie v kláštore boli odsudzujúce. Ako je možné, z dlhov rozmnožovať peniaze? Niekto predsa na tom musí prerobiť! Vysvetľoval som, prečo majú Švajčiari tak veľa peňazí, že ich môžu lacno požičiavať a prečo USA potrebujú tak veľa peňazí, že si ich musia požičiavať draho. Ale bolo to namáhavé. Aj preto, že, naraz dolár dramaticky padol a moje účty boli ohrozené.
Máte semináre pre manažérov. Aké hodnoty s nimi preberáte?
Viesť pre mňa znamená mať zmysel pre spravodlivosť, byť pripravený platiť spravodlivú mzdu. A predovšetkým – prebúdzať v ľuďoch život. Rešpektovať dôstojnosť jednotlivca, veriť v dobro v človeku, nad nikým nelámať palicu. Viesť znamená hovoriť ľudským jazykom, starať sa o to, aby spolupracovníci mohli ísť domov vyrovnaní, bez strachu a depresií.
Mnohí Nemci trpia strachom a depresiami.
Toto trápenie je niekedy výsledkom obrovských nárokov, ktoré si ľudia na seba kladú: musím byť vždy cool, úspešný a dobre naladený. Nakoniec ľudia strácajú sebavedomie. Je tu aj nebezpečenstvo peňazí. Peniaze samé o sebe nie sú zlé, ale niekedy posilňujú u ľudí akúsi masku, ktorú nosia navonok až sa nakoniec v ich vnútri niečo zlomí. Neodsudzujem peniaze a nerobí to ani Biblia. Ale človeka vyprázdňuje, keď stoja peniaze v centre jeho záujmu. Kto si váži človeka a uznáva hodnoty, môže hodnoty aj vytvárať a byť bohatým, ale vždy zostane človekom.
Hovoríte, že strach a depresie sú prejavom času, v ktorom žijeme. Trpíte nimi aj vy?
Depresiami nie, ale zármutkom. A aj strachom, že nebudem dosť dobrý, napríklad. Ale s vekom to ustupuje.
Máte obavy z globalizácie?
Globalizácia prináša so sebou prirodzene konkurenciu. Ale ponúka aj šance. Mnohým firmám však chýba kreativita. Nevidia svoje silné stránky a reagujú so strachom, prepúšťajú zamestnancov a orientujú sa len na znižovanie nákladov. To sú staré dogmy. Naproti tomu je Katolícka cirkev vo svojom učení dostatočne flexibilná a diferencovaná.
Ste šéfom strednej firmy s 200 zamestnancami. Kedy ste naposledy niekoho prepustili?
Musel som prepustiť jednu upratovačku, ktorá kradla. Nebolo možné to tolerovať s ohľadom na ostatných. Ale ináč sa usilujem spolupracovníkom pomáhať, motivovať ich. Vidieť na nich viac silné ako slabé stránky. To pomáha viac ako vyhrážanie sa prepustením.
Rozhovor uverejňujeme s láskavým povolením Prof. Jána Košturiaka.
Najnovšie
- Viktor Novitchi
Trápil som sa s pohlavnou zmätenosťou odkedy si pamätám - Tia Arshad
Ex-lesba. Chcela som spáchať sebevraždu, ale Boh ma zachránil - Paul Holliday
Hľadanie odpovedí o posmrtnom živote - Harriet Coombe
Je niečo lepšie ako uzdravenie - Martin Fedorko
Obrátenie ako cesta
Náhodné
- Vlado Žák
Nikdy som nebol tak naplnený, ako som dnes - Radovan Gumulák
Chcem byť obrazom Jeho dobroty - Alžbeta Ostricová
- Amare Stoudemire
Nováčik roka - Yvona Jandzíková
Keď lietajú motýle
Celkovo 504 príbehov v tomto jazyku.
Spolu 516 vo všetkých jazykoch. Pre zmenu jazyka prosím kliknite na jednu z vlajok.
Rozhovory
- Renáta Ocilková
Mám veľa dobrých skúsenosti s Rómami, hlavne s tými, ktorí sa nechávajú premieňať Bohom. Obrátení Rómovia sú mi v mnohom príkladom: sú vďační, verní priatelia, čistotní so zmyslom pre poriadok, starostliví rodičia, súdržní. Ich viera a vrúcne modlitby dokážu vyprosiť zázraky. Stretnutia s nimi sú pre mňa veľkým požehnaním. - Anna Verešová
Pri tejto očiste verejného života však musí byť prítomný silný kresťanský hlas. A tento hlas by mal upozorňovať na nenahraditeľnú úlohu, ktorú v každej spoločnosti hrá rodina. Slovensko by sa malo stať krajinou, kde mladí ľudia nebudú váhať založiť si rodinu. Ako politici by sme našou prácou mali prispieť k tomu, aby tu bolo dosť práce, aby otcovia nemuseli chodiť na týždňovky do zahraničia, aby skrátka rodiny mohli ostať pokope doma, tu, na Slovensku. Slovensko by sa malo stať krajinou, kde bude rodina na prvom mieste a v centre všetkých verejných politík. - Branislav Škripek
Korupcia začína v ľudských srdciach. Ak budeme považovať aj na Slovensku za normálne, že ak ideme na úrad, k lekárovi tak v rukách máme obálku s “nejakým všimným”, tak korupciu nevymýtime. Pred nejakým časom som čítal štatistický prieskum ktorý odhalil, že korupciu v nejakej forme schvaľuje až dve tretiny Slovákov. Nie ako niečo vítané, lež ako nevyhnutné zlo a nástroj spoločenského fungovania. To je vážna vec.