Youtube (odporúčané videá)
Dobré správy
- Michaela Vyhnalová
Pripomeňme si charakteristiku a identitu muža a ženy v ľudskom živote. Boh stvoril muža a ženu v jedinečnosti vlastnej danému pohlaviu. Utvoril ich tak, aby spoločne vytvorili komplexnú harmonickú jednotu. - Svätý otec František
Drahí bratia, nech sa nám nestane takáto vec; pomôžme si navzájom, aby sme nepadli do pasce uspokojenia sa s chlebom a niečím k tomu. Lebo toto riziko prichádza znenazdania, keď sa situácia znormalizuje, keď sme sa ustálili a usadili s cieľom zachovať si pokojný život. Potom to, na čo sa zameriavame nie je „sloboda, ktorú máme v Ježišovi Kristovi“ (Gal 2, 4), jeho pravda, ktorá nás oslobodzuje (porov. Jn 8, 32), ale získanie priestoru a privilégií, čo je podľa evanjelia ten „chlieb a niečo k tomu“. 6 Tu zo srdca Európy nás to núti sa pýtať: nestratili sme trochu my kresťania horlivosť ohlasovania a proroctvo svedectva? - Svätý otec František
Bez slobody niet pravej ľudskosti, pretože ľudská bytosť bola stvorená slobodná a na to, aby zostala slobodná. Dramatické obdobia dejín vašej krajiny sú veľkým ponaučením: keď bola sloboda zranená, zneuctená a zabitá, ľudskosť bola zdegradovaná a vzniesli sa búrky násilia, nátlaku a odňatia práv. Zároveň sloboda však nie je automatickým výdobytkom, ktorý sa nemení a zostáva raz a navždy. Nie! Sloboda je vždy cestou, niekedy ťažkou, ktorú treba neustále obnovovať, bojovať za ňu každý deň. - Svätý otec František
Ako bolo povedané, architektúra vyjadrovala pokojné spolunažívanie dvoch komunít, vzácny symbol veľkého významu, úžasný znak jednoty v mene Boha našich otcov. Tu cítim aj ja, ako mnohí z nich, potrebu „vyzuť si sandále“, lebo sa nachádzam na mieste požehnanom bratstvom ľudí v mene Najvyššieho. Následne, však, bolo Božie meno zneuctené: v šialenstve nenávisti, počas druhej svetovej vojny, bolo zabitých viac než stotisíc slovenských židov. - Michaela Vyhnalová
Viera vlieva do srdca človeka pochopenie. V sile pôsobenia takéhoto chápania sme zároveň aj schopní odolávať životným udalostiam, ktorými sme počas našej existencie vystavovaní. Túto neochvejnú silu zakúšame v nádeji, ktorá pramení z Božieho slova skrze pôsobenie Ducha Svätého. Čiže uveriť, znamená byť hlboko zakorenený, mať pevné korene živené prameňom Božieho slova, ktoré nepretržite poskytujú potrebnú oporu v podobe chápania a videnia pravdy, ktorá znamená svetlo, bez ktorého by sme v živote neboli schopní obstáť.
Video
Prorocká výzva Geoffa Poultera pre Slovensko, ktorá sa začína napĺňať.
Zaujímavá a výpovedná skúsenosť západoeurópskeho muža s hinduizmom, budhizmom, jógou, ezoterikou a okultizmom.
Príbeh bývalého teroristu, ktorý dnes spája etniká a kmene.
Stephen Lungu
Hudobníčka Lacey Sturm, bývalá speváčka kapely Flyleaf, bola presvedčenou ateistkou a mala v úmysle vziať si život... ale zrazu sa všetko zmenilo.
Všetci sme súčasťou veľkého príbehu. Veľký príbeh sveta tvoria minulé a aktuálne životné príbehy jednotlivých ľudí. Portál mojpribeh.sk je zameraný na najdôležitejší moment príbehu sveta a jednotlivca a tým je osobné stretnutie človeka s Bohom.
Príbeh - Luis Eduardo Rodriguez
Pán si ma povolal v Tokiu.
Detstvo, mladosť, kariéra
Narodil som sa v roku 1962 vo venezuelskom Caracase ako piate zo siedmich detí. Naša rodina bola kresťansky založená. Mám päť sestier a s bratom sme tzv. írske dvojčatá (narodili sme sa v tom istom kalendárnom roku z dvoch tehotenstiev). Keď sa počet detí rozrástol, naši rodičia predali dom v hlavnom meste a postavili si nový na periférii Caracasu, kde som prežil šťastné detstvo a mladosť v kruhu zomknutej rodiny.
Na univerzite v Caracase som vyštudoval sociálnu komunikáciu a tvorbu reklamy. Po škole som pracoval vo Venezuele, v Madride a neskôr vo významnej firme na reklamnom oddelení v Japonsku, kde som dosiahol dobré postavenie.Povolanie ku kňazstvu
V Japonsku je dokonale organizovaná spoločnosť, navonok všetko klape, vnútorne sú však ľudia prázdni, bez viery, bez zmyslu života. Štatisticky je tam najvyšší počet samovrážd. Po dvoch rokoch v Tokiu som dal výpoveď. Avšak práve v tejto ázijskej krajine, kde je kresťanov len hŕstka, sa ma Pán dotkol a tu sa zrodilo moje budúce kňazské povolanie.
Dôležitú úlohu pritom zohrala mariánska svätyňa v meste Akita, kde sa od júna 1973 diali domorodej rehoľnej sestre Sasagave Katsuko zvláštne veci. 5. júla toho istého roku sa jej prvýkrát zjavila Panna Mária. V rokoch 1975 až 1981 sa tu udial zázrak, pričom socha Panny Márie z Akity plakala ľudské slzy. Diecézny biskup Jan Šorito Ito vyhlásil 22. apríla 1984 svojou autoritou, že nie je možné poprieť nadprirodzený charakter týchto udalostí. Práve po návšteve tejto svätyne sa vo mne zrodilo rozhodnutie opustiť doterajšiu prácu a vydať sa za duchovným povolaním.
Vrátil som sa domov do Venezuely. Rok som prežil medzi kapucínmi v misijnej stanici Kavanayen v tropických pralesoch rieky Orinoco, niekoľko mesiacov v trapistickom kláštore v Méride. Nakoniec som sa rozhodol pre diecézne kňazstvo. V Madride sa začali moje teologické štúdiá, v ktorých som neskôr pokračoval v Ríme. 22. júla 2000 som bol vysvätený za kňaza.
Stretnutie so Slovanmi
Na štúdiách v Ríme som bližšie spoznal osobnosť Jána Pavla II. a začal som sa zaujímať o slovanský svet. Túžil som spoznať a navštíviť rodnú vlasť Karola Wojtylu. V medzinárodnom seminári Jána Pavla II. vtedy nebol žiaden Poliak, spriatelil som sa tam však so slovenským bohoslovcom Petrom Mášikom s myšlienkou, že ako Slovan má k Poliakom určite blízko. Odvtedy nás spája priateľstvo. Pri prvej návšteve Slovenska som sa vybral aj do susedného Poľska, navštívil som Krakov, bližšie som sa zoznámil s posolstvom sestry Faustíny o Božom milosrdenstve, ktoré som poznal už predtým a stal som sa jeho ešte horlivejším šíriteľom. Dvakrát som absolvoval aj desaťdňovú pešiu púť z poľského Tarnowa do Čenstochovej.
Nostra Seňora de Coromoto
Našou národnou patrónkou je Coromotská Panna Mária. Jej svätyňa je postavená uprostred tropickej vegetácie na mieste, kde sa prvý raz zjavila indiánskemu náčelníkovi Coromotovi. Bol to pohan, ktorý o Kristovi nič nevedel. Panna Mária ho vyzvala, aby si dal vyliať vodu na hlavu, ako to robia bieli ľudia, a aby to urobili aj ľudia z jeho kmeňa. Náčelník Coromoto poslúchol. Odohralo sa to v roku 1652 a toto zjavenie bolo neskôr schválené aj Cirkvou.
Nevymenil by som ju za nič na svete
Dnes pôsobím ako farár vo farnosti Ducha Svätého v El Carizzal, v diecéze Los Teques neďaleko Caracasu. Žijem uprostred chudobných ľudí, ktorí bývajú v tzv. ranchos. Ľudia v mojej farnosti majú hlbokú vieru a pevne zakorenenú úctu k Panne Márii, ako je to charakteristické pre Juhoameričanov všeobecne.
Pohľad na Európu a Slovensko
Vo Venezuele veľká časť ľudí žije v materiálnej biede. V Európe je síce vyššia životná úroveň, vnímam však jej duchovnú biedu, najmä v niektorých západných krajinách. Slovensko som prvý raz navštívil v roku 1997, keď tu ešte vládli pozostatky komunizmu. Dnes už vidieť veľké zmeny, pokrok. Upozorňujem však, aby ste sa nedali uniesť materiálnym bohatstvom, ale zachovali si predovšetkým vieru v Boha.
Najnovšie
- Viktor Novitchi
Trápil som sa s pohlavnou zmätenosťou odkedy si pamätám - Tia Arshad
Ex-lesba. Chcela som spáchať sebevraždu, ale Boh ma zachránil - Paul Holliday
Hľadanie odpovedí o posmrtnom živote - Harriet Coombe
Je niečo lepšie ako uzdravenie - Martin Fedorko
Obrátenie ako cesta
Náhodné
- PhDr. Henrieta Hrubá
Jozuovská generácia - Róbert Slamka
Boh mi povedal: Budeš žiť! - Stojan Adaševič
Vrah sa stal služobníkom života - Eva Kralovičová
Diagnostikovali mi rakovinu - Kevin Kazemi
Viera, ktorá preniesla hory
Celkovo 504 príbehov v tomto jazyku.
Spolu 516 vo všetkých jazykoch. Pre zmenu jazyka prosím kliknite na jednu z vlajok.
Rozhovory
- Renáta Ocilková
Mám veľa dobrých skúsenosti s Rómami, hlavne s tými, ktorí sa nechávajú premieňať Bohom. Obrátení Rómovia sú mi v mnohom príkladom: sú vďační, verní priatelia, čistotní so zmyslom pre poriadok, starostliví rodičia, súdržní. Ich viera a vrúcne modlitby dokážu vyprosiť zázraky. Stretnutia s nimi sú pre mňa veľkým požehnaním. - Anna Verešová
Pri tejto očiste verejného života však musí byť prítomný silný kresťanský hlas. A tento hlas by mal upozorňovať na nenahraditeľnú úlohu, ktorú v každej spoločnosti hrá rodina. Slovensko by sa malo stať krajinou, kde mladí ľudia nebudú váhať založiť si rodinu. Ako politici by sme našou prácou mali prispieť k tomu, aby tu bolo dosť práce, aby otcovia nemuseli chodiť na týždňovky do zahraničia, aby skrátka rodiny mohli ostať pokope doma, tu, na Slovensku. Slovensko by sa malo stať krajinou, kde bude rodina na prvom mieste a v centre všetkých verejných politík. - Branislav Škripek
Korupcia začína v ľudských srdciach. Ak budeme považovať aj na Slovensku za normálne, že ak ideme na úrad, k lekárovi tak v rukách máme obálku s “nejakým všimným”, tak korupciu nevymýtime. Pred nejakým časom som čítal štatistický prieskum ktorý odhalil, že korupciu v nejakej forme schvaľuje až dve tretiny Slovákov. Nie ako niečo vítané, lež ako nevyhnutné zlo a nástroj spoločenského fungovania. To je vážna vec.