Youtube (odporúčané videá)


 

Dobré správy

  • Michaela Vyhnalová
    Pripomeňme si charakteristiku a identitu muža a ženy v ľudskom živote. Boh stvoril muža a ženu v jedinečnosti vlastnej danému pohlaviu. Utvoril ich tak, aby spoločne vytvorili komplexnú harmonickú jednotu.
    2021-10-08
  • Svätý otec František
    Drahí bratia, nech sa nám nestane takáto vec; pomôžme si navzájom, aby sme nepadli do pasce uspokojenia sa s chlebom a niečím k tomu. Lebo toto riziko prichádza znenazdania, keď sa situácia znormalizuje, keď sme sa ustálili a usadili s cieľom zachovať si pokojný život. Potom to, na čo sa zameriavame nie je „sloboda, ktorú máme v Ježišovi Kristovi“ (Gal 2, 4), jeho pravda, ktorá nás oslobodzuje (porov. Jn 8, 32), ale získanie priestoru a privilégií, čo je podľa evanjelia ten „chlieb a niečo k tomu“. 6 Tu zo srdca Európy nás to núti sa pýtať: nestratili sme trochu my kresťania horlivosť ohlasovania a proroctvo svedectva?
    2021-09-21
  • Svätý otec František
    Bez slobody niet pravej ľudskosti, pretože ľudská bytosť bola stvorená slobodná a na to, aby zostala slobodná. Dramatické obdobia dejín vašej krajiny sú veľkým ponaučením: keď bola sloboda zranená, zneuctená a zabitá, ľudskosť bola zdegradovaná a vzniesli sa búrky násilia, nátlaku a odňatia práv. Zároveň sloboda však nie je automatickým výdobytkom, ktorý sa nemení a zostáva raz a navždy. Nie! Sloboda je vždy cestou, niekedy ťažkou, ktorú treba neustále obnovovať, bojovať za ňu každý deň.
    2021-09-21
  • Svätý otec František
    Ako bolo povedané, architektúra vyjadrovala pokojné spolunažívanie dvoch komunít, vzácny symbol veľkého významu, úžasný znak jednoty v mene Boha našich otcov. Tu cítim aj ja, ako mnohí z nich, potrebu „vyzuť si sandále“, lebo sa nachádzam na mieste požehnanom bratstvom ľudí v mene Najvyššieho. Následne, však, bolo Božie meno zneuctené: v šialenstve nenávisti, počas druhej svetovej vojny, bolo zabitých viac než stotisíc slovenských židov.
    2021-09-21
  • Michaela Vyhnalová
    Viera vlieva do srdca človeka pochopenie. V sile pôsobenia takéhoto chápania sme zároveň aj schopní odolávať životným udalostiam, ktorými sme počas našej existencie vystavovaní. Túto neochvejnú silu zakúšame v nádeji, ktorá pramení z Božieho slova skrze pôsobenie Ducha Svätého. Čiže uveriť, znamená byť hlboko zakorenený, mať pevné korene živené prameňom Božieho slova, ktoré nepretržite poskytujú potrebnú oporu v podobe chápania a videnia pravdy, ktorá znamená svetlo, bez ktorého by sme v živote neboli schopní obstáť.
    2021-09-13

Video

Prorocká výzva Geoffa Poultera pre Slovensko, ktorá sa začína napĺňať.


Zaujímavá a výpovedná skúsenosť západoeurópskeho muža s hinduizmom, budhizmom, jógou, ezoterikou a okultizmom.


Príbeh bývalého teroristu, ktorý dnes spája etniká a kmene.
Stephen Lungu


Hudobníčka Lacey Sturm, bývalá speváčka kapely Flyleaf, bola presvedčenou ateistkou a mala v úmysle vziať si život... ale zrazu sa všetko zmenilo.


Všetci sme súčasťou veľkého príbehu. Veľký príbeh sveta tvoria minulé a aktuálne životné príbehy jednotlivých ľudí. Portál mojpribeh.sk je zameraný na najdôležitejší moment príbehu sveta a jednotlivca a tým je osobné stretnutie človeka s Bohom.

Príbeh - Juraj Brecko

small_small_Foto Brecko počítač.jpg

Farár Reformovanej cirkvi v Tušiciach, s manželkou Lenkou vychováva dve deti.
Najväčším hobby je jeho práca, ale okrem toho sa zaujíma o ekonómiu, históriu.

Nepovažoval som sa síce za ateistu, ale od živej viery to bolo veľmi ďaleko. V 16 – tich rokoch prišla Nežná revolúcia. Veľmi som to prežíval a tešil som sa z toho. Môj vzťah k Bohu ostal na rovnako formálnej úrovni.

Veľmi ma vtedy nadchla ekonómia. Videl som v nej prostriedok ako zlepšiť život spoločnosti. Pre ekonómiu ma nadchla učebnica, ktorú napísal Jozef Kučerák, známy ponovembrový ekonóm a politik. V tom som uvidel zmysel svojho života, svoje životné poslanie. Myslel som si, že dobrý ekonomický systém zlepší život človeka.

Nemal som v úmysle byť nejaký podnikateľom, alebo riaditeľom nejakej firmy. Lákala ma oblasť makroekonómie. Spomínam si, že som sníval o práci v centrálnej banke. Vášeň pre ekonómiu sa prehĺbila v prvom ročníku Ekonomickej univerzity, keď kľúčový predmet Všeobecná ekonomická teória nás vyučoval lektor z USA. Mal úplne iný prístup ako ostaní vyučujúci a podarilo sa mu ma do ekonomickej teórie úplne vtiahnuť. Venoval sa iba menšej skupine žiakov, boli sme asi 30-ti, pričom v celom ročníku sme nás bolo okolo 200. Viedol s nami diskusie, polemiky, písali sme nielen eseje. Naučil nás ekonomicky myslieť. Bol som tým úplne nadšený. Počas prázdnin po prvom ročníku vysokej prišiel môj životný zvrat. Ako k nemu došlo? Asi rok pred tým začala moja sestra navštevovať stretnutia kresťanskej mládeži v neďalekej obci. Volala ma tam. A šiel som. Dokonca som sa s nimi začal zúčastňovať rôznych akcií. Moje vlažné kresťanstvo bolo konfrontované so živou vierou. Cítil, že toto spoločenstvo mladých kresťanov má volá k tomu, aby som Pána Boha začal brať úplne vážne. Začal som o tom všetkom uvažovať. A dospel som k tomu, že teda budem ateista. Takto som sa zadefinoval a deklaroval aj blízkym. A naozaj som prestal chodiť aj do kostola. Do spoločenstva mladých som však chodieval naďalej. Čítal som kresťanskú literatúru a o Bohu som sa rozmýšľal viac ako kedykoľvek predtým, keď som bol vlažným kresťanom.

S istým sebeckým motívom som sa rozhodol ísť so spoločenstvom mladých na veľké stretnutie mládeže Tošanovice do Sliezka. Tam som prežil svoj Damašek, teda obrátenie. Príhovory brata farára Kaczmarczyka ma zasiahli a v jednom momente sa celý môj ateizmus rozsypal ako domček z karát.

Uveril som s veľkým nadšením v Pána Ježiša Krista. Hneď som chcel ísť na teológiu a nechať štúdium ekonómie. Bolo to v lete 1993. V júni toho roku som bol ateista a v auguste už nadšeným veriacim, ktorý svojmu okoliu s nadšením hovoril o Ježišovi. Svojim kamarátom som túžil povedať jedno. Že všetko čo sme sa o Bohu učili je pravda. Že to nie je nejaký folklór, ale že je to niečo skutočné, že Boh je živý aj dnes. Ako som spomínal, chcel som nechať štúdium ekonómie a ísť študovať teológiu. Ekonómiu som vnímal predtým ako niečo, čo dokáže pomôcť ľuďom. Po tom ako som uveril, som pochopil, že skutočne pomôcť ľuďom dokáže len evanjelium. Aj v ekonomický úspešných spoločnostiach je veľa nešťastných ľudí, mnoho depresií a aj samovrážd. Neznamená to, že by som ekonómiu zavrhol ako niečo zlé, ale už som v nej nevidel svoje poslanie. Veriaci ľudia z môjho okolia ma však viedli k tomu, aby som štúdium dokončil. Poslúchol som ich, a som im za túto radu vďačný. Bolo to veľmi ťažké študovať niečo, čo ma už prestalo baviť a nemôcť študovať niečo čo ma nadchlo. V živote však človek musí robiť aj veci, ktoré ho nebavia a toto bola dobrá škola. Ekonómiu som doštudoval a hoci ma doteraz nikdy neživila, predsa mi to štúdium dalo istý rozhľad. Môžem uvažovať nad ekonomickými otázkami aj z teologického pohľadu. Ekonómia sa dotýka aj bežného života a aj kresťan sa s ekonomickými princípmi denno-denne stretáva. Okrem toho aj Písmo sa otázke ekonomiky venuje v nemalej miere. Takže štúdium ekonómie mi jednak pomohlo prispievať do spoločenskej diskusie o ekonomike úvahami vychádzajúcimi z biblických princípov, na druhej strane som aj v praktickom živote v cirkevnom zbore pri vedení zborového účtovníctva mohol využiť niektoré poznatky. Aj cirkev by mala so svojimi prostriedkami hospodáriť čestne transparentne, múdro a hospodárne. Po skončení štúdia ekonómie som nastúpil do učiteľského zamestnania a popritom diaľkovo doštudoval aj štúdium teológie. Po ukončení štúdia som nastúpil do kazateľskej služby v Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku. Doteraz pôsobím v obci Tušice, ktorá je asi vzdialená asi 20 km od Michaloviec. Spolu s manželkou vychovávame svoje dve deti vo viere v Hospodina. Presvedčil som už veľa krát že Boh je verný, a že keď sa v osobnom, rodinnom, pracovnom živote držíme Jeho slova a zásad, tak zažijeme Božiu pomoc a požehnanie. Snažím sa ľudí viesť a vyzývať k tomu, aby prijali Krista a nasledovali Ho, lebo to je to najlepšie čo môžeme urobiť.


Späť na svedectvá | | Staň sa priateľom mojpríbeh.sk na FB a ohlasuj evanjelium