Photo - Kaka

Kaka

Potrebujem Ježiša každý deň môjho života. Ježiš mi hovorí v Biblii, že bez neho nemôžem urobiť nič. Mám dnes dar a schopnosti hrať futbal, pretože mi to dal Boh.

Photo - Ivona Škvorcová

Ivona Škvorcová

Jedna malá „gulička“, ktorú som si náhodne našla na krku, zmenila nielen moje plány, ale i život. Treba ju vyoperovať - bolo odporúčanie mojej lekárky. Vraj len bežná operácia, o nič nejde. V nemocnici som strávila tri dni a s pokojom a úplnou bezstarostnosťou som tri týždne čakala na výsledky z biopsie. Ako 22-ročnú vysokoškoláčku plnú života a energie, ma ani len nenapadlo, že by mohlo ísť o niečo vážne. 22. 2. 2006 zneli slová lekára: „Je to pozitívne“. Ani som presne nechápala, čo to znamená. Šok, ktorý otriasol celou mojou rodinou - RAKOVINA. Bola som zmätená, mala som kopec otázok a obáv.

Photo - Katarína Kuchtová

Katarína Kuchtová

Modlila som sa a prosila Pána o záchranu nášho Šimonka. Prišli sme do nemocnice a lekár mu nameral tep 300 - to je na kolaps a smrť.

Photo - Augustín Ugróczy

Augustín Ugróczy

Ahojte chlapci, mládenci, muži, mudrci, odpadlíci, vagabundi, hľadači pokladov, drakobijci, kávičkári, hudobníci, načúvači, jedným slovom UČENÍCI. Takýmto oslovením na úvod mailu zvolávam mojich chlapcov na pravidelné mesačné stretká s názvom PAJTA.

Photo - Elias Vella

Elias Vella

Keď som bol profesorom dogmatickej teológie, učil som svojich študentov, že diabol ako osoba neexistuje.

Photo - Matej Tóth

Matej Tóth

Aj keď mám krásny a šťastný život, nie vždy bolo všetko ružové a ideálne, ale ja sa riadim heslom, že všetko zlé je na niečo dobré a Pán Boh má svoj plán. Preto sa snažím nájsť vo všetkom a všetkých ľuďoch hlavne to dobré.

Photo - James Manjackal

James Manjackal

... položil ruky na moju hlavu a začal sa modliť: „Nebeský Otče, pošli teraz svojho Syna Ježiša do choroby tuberkulózy, ľadvinových kameňov a infekcie, ktorými trpí tento kňaz a úplne uzdrav jeho telo aj dušu.“ Vtedy som si pomyslel, že asi videl moju zdravotnú kartu, kde sú opísané moje zdravotné problémy!

Photo - Katarína Randová

Katarína Randová

Pred rokom mi vyšli nedobré výsledky na HPV vírus, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice. Keďže to nebolo veľmi vážne, čakali sme na ďalšie stery. Ich výsledky boli opäť horšie ako predtým. A takto sa to opakovalo ešte raz. Výsledky sa zhoršili, dokonca výsledky na rakovinové bunky vyšli všetky pozitívne. Mne sa vtedy zrútil svet.

Photo - Peter Slaný

Peter Slaný

Začal som pravidelne huliť trávu. Už v trinástich som fajčil trávu denne. Chodil som do školy nahúlený. Cez prestávky som si tiež občas zahulil. V tej dobe som opovrhoval tvrdými drogami. Myslel som si, že nikdy nebudem feťák. Onedlho som vyskúšal durmán, LSD, extázu... V štrnástich som vyskúšal Piko (pervitín).

Photo - Róbert Slamka

Róbert Slamka

Viem čo je rakovina. Môj ocko zomrel na rakovinu, aj starý ocko zomrel na rakovinu a tak viem čo to znamená, keď niekto povie máš zhubný nádor! A tak som si povedal, idem zomrieť.

Photo - Mudr. Silvester Krčméry CSc.

Mudr. Silvester Krčméry CSc.

Ak teda za to, čo som robil, to jest za dobro, pravdu a Krista mám byť trestaný, vtedy nechcem ani menší trest, ale radšej väčší trest a bol by som najšťastnejší, keby som mohol za Krista i zomrieť, hoci viem, že tak veľkej milosti nie som hodný.

Photo - Jozef Červeňák

Jozef Červeňák

V novembri toho roku 2002 na Sviatok všetkých svätých som sa vracal z cintorína domov. Ako som tak kráčal, vo svojom srdci som vnímal hlas, ktorý mi hovoril: „Ona bude tvojou ženou“.

Photo - Liu Žen jing - (brat Yun)

Liu Žen jing - (brat Yun)

Podzemná Cirkev v Číne čelí krutému prenasledovaniu aj v dnešných dňoch. Yun tvrdí, že aj vďaka prebiehajúcemu vyše 30 ročnému prenasledovaniu, utrpeniu a mučeniu sú dnes veriaci čínskej podzemnej Cirkvi pripravení v moslimskom, hinduistickom a budhistickom svete obetovať svoj život za Ježiša Krista a ohlasovanie Jeho Evanjelia.

Photo - MUDr. Emília Vlčková

MUDr. Emília Vlčková

Príbeh exhomeopata: Dcére som vyliečila bronchitídu po tom, čo jej nezabrali antibiotiká. Mne po podaní homeopatika na druhý deň zmizla bradavica.

Photo - Vlado Žák

Vlado Žák

Vedel som o Bohu, ale nepoznal som Ho. Videl som Boha len ako prísneho sudcu, ku ktorému som bol viac viazaný akýmsi strachom, než čímkoľvek iným. Teraz už viem ako veľmi som sa mýlil.

Photo - Alžbeta Šimová

Alžbeta Šimová

Keď po operácii prišli výsledky a potvrdil sa karcinogénny nádor, potrebovala som ísť pred Eucharistického Krista.

Photo - Dominik Dobrovodský

Dominik Dobrovodský

Áno, kosti sú mojím životným údelom. Narodil som sa so zlomeninou a od vtedy celé detstvo rok čo rok zlomeniny pri najmenších pádoch. Veľa času som strávil v nemocniciach, poznal utrpenie na vlastnej koži, ale videl trpieť aj druhých. Na druhej strane to bola pre mňa vysoká škola života. Bola to skúsenosť, že Boh je vždy pri mne, že ma nikdy neopustí. A tak sa postoj chvály stal (a stále znovu stáva) mojím prvým vyjadrením lásky k nemu.

Photo - Nick Vujicic

Nick Vujicic

som vďačný, že som sa pred 31 rokmi narodil bez rúk a nôh. Nebudem predstierať, že môj život je jednoduchý, ale skrze lásku mojich milovaných rodičov a viery v Boha som prekonal moje nešťastie a môj život je teraz naplnený radosťou a zmyslom.

Photo - Viera Prokopcová

Viera Prokopcová

Ak žehnáme Izraelu, požehnanie prichádza na nás samotných (Gn 12,3): „Požehnám tých, čo budú teba žehnať a zavrhnem tých, čo budú teba preklínať.“ Ak je v našom srdci alebo v rodine, u predkov prítomný antisemitizmus, alebo máme predsudky voči Židom, robili sme si vtipy na adresu Židov alebo Izraela, dopustili sme sa neprávosti voči Židom, ukrivdili sme, boli sme ľahostajní voči povolaniu židovského národa, atď ..., bránime požehnaniu, ktoré je nám prisľúbené v Gn 12.

Photo - Jozef Demjan

Jozef Demjan

V detstve ma sexuálne zneužil starší chalan, prešiel som chudobou, okultizmom, depresiami, sexuálnymi partnermi toho istého pohlavia, či pokusmi o samovraždu. Svetlo do môjho života vniesla viera v Ježiša Krista.

Photo - Marek Nikolov

Marek Nikolov

Cieľom modlitbových zhromaždení s názvom „Ježiš uzdravuje“ (najbližšie v sobotu 14. októbra 2017) je zažiť, že Boh je láska. Láska, ktorá sa chce dávať a zjavovať svoje milosrdenstvo aj skrze uzdravenia, znamenia, divy a zázraky.

Photo - Katarína Kolčárová

Katarína Kolčárová

Začala som vnímať anjelov, ale neskôr aj duchov. Čo bolo strašné. Začala som pociťovať strach a aj depresiu som dostala. Bola som zmätená, nechápala som ako je to možné, že mi to ubližuje. Veď v tom predsa nemôže byť nič zlé. Videla som svoju kamarátku, ako zvláda s ľahkosťou život a keďže to bol veľmi dobrý človek, myslela som si, že je to v poriadku.

Photo - Rick Warren

Rick Warren

Ľudia sa ma pýtajú: Čo je zmyslom života? Ja odpovedám veľmi stručne a výstižne: život je prípravou na večnosť. Boli sme stvorení pre večnosť a Boh chce, aby sme boli s Ním v nebi.

Photo - Renáta Ocilková

Renáta Ocilková

Počas chemoterapií mi však vypadol menštruačný cyklus. Keď som sa na to asi po pol roku spýtala môjho gynekológa – onkológa, s veľkými obavami, ako zareagujem, mi povedal: „To je normálne. Vy už cyklus nikdy nedostanete.“

Photo - Anton Srholec

Anton Srholec

Viera a láska k Ježišovi a k jeho veci naplnila moje celé srdce a bol som ochotný za to položiť svoj život.

Photo - Denis Blaho

Denis Blaho

Veštil som a plnilo sa to, mával som jasnovidecké obrazy krátkodobej budúcnosti, ktoré sa tiež plnili. Kresťanstvom som pohŕdal a veriacich ľudí alebo známych, ak neboli naozaj hlboko veriaci, som spochybňoval alebo dotiahol na nejaký budhistický seminár.

Photo - Bohuš Živčák

Bohuš Živčák

Napriek prenasledovaniu za komunizmu, alebo možno práve kvôli tomu, sa hľadanie Boha stalo pre mňa neustálym dobrodružstvom. Viac putovaním ako študovaním. Na strednej škole sa Boh začal približovať ešte dramatickejšie.

Photo - Veronika Barátová

Veronika Barátová

Spomienky na začiatok môjho návratu k Bohu sú pre mňa stále veľmi krásne a dôležité do dnešného dňa. Stalo sa tak počas môjho štúdia na vysokej škole, v dobách normalizačného komunizmu.

Photo - Dr. Gloria Polo

Dr. Gloria Polo

Aj mňa zasiahol blesk, vnikol do mňa cez ruku a spálil celé moje telo strašným spôsobom, zvnútra aj zvonku. Moje rebrá, brucho, podbruško, nohy aj pečeň boli zuhoľnatené. Moje ľadviny utrpeli silné popáleniny, tak isto pľúca a vaječníky.

Photo - P. Vojtech Kodet

P. Vojtech Kodet

Jádra křesťanství se začínám dotýkat v okamžiku, kdy pochopím, že Bůh je ten, který si mě zamiloval, a kdy to prožiji na vlastní kůži. Když pochopím a prožiji, že Bůh je ten, který mě hledá, a zakusím, že jsme se konečně setkali. Když pochopím a prožiji, že Bůh ke mně mluví, zaslechnu jeho hlas ve svém srdci a začnu ho poslouchat.

Photo - Oto Mádr

Oto Mádr

Tato doba není pro křesťany zvlášť příjemná, ale pro křesťany správného formátu je to velký a nádherý čas. „Jestliže mne pronásledovali, i vás budou pronásledovat.“ V takových slavných chvílích zpívá církev Pánu hrdinskou píseň lásky a věrnosti. Je to výsada a dar právě teď žít, milovat a bojovat.

Photo - Matka Tereza

Matka Tereza

Nie je dôležité to, čo robíme, ale koľko lásky do svojej činnosti vložíme. Robme malé veci s veľkou láskou.

Príbeh - Ivan Kotúček
Život ako na tobogáne

small_small_ico (1).JPG

46 rokov, ženatý, dve deti. Žije v Brusne a pracuje pre YWAM Slovakia

Môj príbeh je príbehom Božej lásky, sprevádzania a stále nových šancí, aj keď som si to často neuvedomoval.

Boha som nepoznal, nevnímal a ani nechcel. Ale On bol stále so mnou….

Vyrastal som v rodine, kde sa o Bohu nehovorilo. Jedinou, ktorá o Bohu hovorila bola moja babička, ktorá sa pravidelne modlila. Dodnes ju mám pred očami, ako sedí so zavretými očami. Keď som k nej prišiel a pýtal sa čo robí, odpoveď znela: “Modlím sa za Vás... “

Vyrastal som zároveň v rodine, ktorá nebola stabilná a rozpadávala sa. Vzájomné obviňovanie rodičov, hádky, nervozita a krik, až fyzické ataky boli na dennom poriadku. Chvíle, keď som ako dieťa čakal čo sa stane v najbližších minútach. Často som sa schovával pod perinu, aby som to nepočul. Vždy som sa bál, čo sa stane. A mojím útočiskom bola najskôr babička. Keď bolo najhoršie, odišiel som z domu a ona ma vždy láskavo prichýlila. Toto všetko sa prejavovalo v mojej povahe. Bol som plachý, bál som sa prejaviť. Neistota v seba samého rástla. Vyrastal som ako dieťa bez lásky a pocitu, že som milovaný. Namiesto objatia a prejavu lásky som zažíval stres, strach a neistotu. Pomaly som sa rozpadával vo vnútri. Akýkoľvek krik niekde vonku vo mne vyvolával okamžitú paniku a pocit, že musím ujsť. Dôsledky toho trvali až do mojej dospelosti. Moji rodičia na mňa nemali čas, mali svoje starosti, starosti sami so sebou. Rástol som sám a vychovávala ma ulica.

Všetko čo nasledovalo roky potom sa začalo na strednej škole v mojich 14 rokoch. Tak ako mnohí iní mladí som si našiel partiu. Chalani v mojom veku, aj o niečo starší. Prvý krát v centre Bratislavy, prvé kúpené cigarety a fľaša alkoholu. Vtedy začal veľký “žúr”. Žúr plný cigariet, alkoholu, dievčat a aj drôg.

Každý deň po škole som odišiel do “mesta” - centrum Bratislavy a vracal sa domov najskôr o desiatej večer, ale potom, čím ďalej neskôr. Často o 2-3 hodine ráno. Alebo sa k niekomu išlo, pretože mal voľný byt a tak sme tam prespali a zábava frčala až do rána. Počúvali sme rôznu hudbu, rozširovali sa okruhy známych a tiež krčiem, kde nás poznali. Alkohol a cigarety boli na dennom poriadku.

Dievčatá prichádzali na rad hlavne na žúroch, kde sa dalo okúsiť čaro “lásky”. Občas sa podarilo s niekým chodiť dlhšie, ale väčšinou to boli krátkodobé záležitosti, kde išlo o to, spraviť si “zárez do pažby”.

K alkoholu sa neskôr začali pridávať tabletky, pretože tak sa účinok zrýchlil a zväčšil a nebolo treba míňať toľko peňazí na drahý alkohol. Ďalšou zastávkou bola marihuana. Bola vtedy ľahko dostupná, pretože si ju ľudia pestovali sami. Ľudia ju vtedy v našich kruhoch nepredávali, ale delili sme sa o ňu. K pestovateľom sme sa pridali aj my a naše miesto bolo pri malom Dunaji. Vždy mal niekto cigaretu - každý deň. Išlo to tak roky. Ani to však niektorým nestačilo. Začali sa zháňať lieky, ktoré sa aplikovali vnútrožilne a mali omamujúce účinky. Tu som však pocítil nechuť. Akosi mi toto už nesedelo. Čosi vo vnútri ma zastavilo… Aj keď jeden večer som po niekoľkých pivách podľahol a dovolil mojím dvom kamarátom, aby mi čosi pichli. Odrezali ampulku a ich už použitou ihlou mi vpichli dávku. Nič z toho večera si nepamätám. Neviem ako som sa dostal domov. Zobudil som sa v noci s pocitom, že musím ísť na WC. Keď som doň vošiel zatočila sa mi hlava, zahmlilo pred očami, bolo mi strašne zle a len silou vôle som neodpadol. Zle, zle, zle… Nikdy mi nebolo tak zle. Mal som pocit, že umieram. Po tomto večeri som si povedal alebo mi skôr čosi našepkalo… “už nikdy si nič nedaj pichnúť”. A tak som sa vrátil k osvedčenej marihuane a alkoholu. Kúpil som si LSD, ale malú známku, ktorá sa dáva pod jazyk som nosil v peňaženke týždne, aby som ju nakoniec predal za toľko, koľko som ju kúpil. Bál som sa… A zároveň som sa hanbil pred svojimi “odvážnejšími” kamarátmi, že nemám odvahu si to dať. Akosi som vnútorne vedel, že keď prekročím túto čiaru, cesta späť bude veľmi ťažká.

Ale patril som niekam. Mal som pocit, že som niekto. Že ma berú, som súčasťou partie. Nahradilo mi to rodinu a všetko. Naše párty boli nekonečné. Celovíkendové. Koncerty, zábava, alkohol, jeden veľký žúr. Niekedy pouličné bitky, po jednej z nich som sa ocitol na polícii. Hoci som nikdy nebol veľký bitkár a skôr som sa pri tom vždy držal vzadu. Len o vlások a zázrakom som unikol a neskončil na súde.

Pamätám si chvíľu, keď jeden z mojich kamarátov priniesol prvý krát heroín. Sedel som tam. Bál som sa? Neviem, niečo mi hovorilo, “... nechoď to toho, nedaj sa na to…”.

Nedal som si. Bol som jediný prítomný z partie, ktorý si to nepichol. Keď sa to stalo, nastala zmena. Už neviem, či začali vyčleňovať z partie oni mňa alebo ja som začal “utekať” pred nimi. Každopádne som ich stretával a pomaly zisťoval, že toto už nie je môj svet. Padali do niečoho, čo som ja nepoznal. Každý inak. Partia sa začala rozpadávať. Každý z nich si začal zháňať na dávku inak. Už to nebola zábava. Bola to pre nich životná potreba. Keď som ich stretol, ich zreničky prezrádzali, že sú v tom. Už išlo len o to, ako si zohnať na dávku. A ja som im bol čím ďalej, tým viac vzdialený. Väčšina z týchto ľudí sa dodnes vyrovnáva s pozostatkami tohoto rozhodnutia. A bol aj prípad, keď jeden z kamarátov umrel na predávkovanie.

Ešte počas toho všetkého sme sa ako partia zoznámili s inou. Boli to chalani ako my. Vysokoškoláci, podobní ako my. Čo však bolo na niektorých iné, napriek tomu, že sa vedeli zábávať, mali svoje obmedzenia a niektorí z nich boli veriaci, kresťania.

Môj život sa trošku spomalil a pomaly prestával byť tak divoký. Hoci som stále chodil “do mesta”, už to neboli každodenné žúrky. Často som sa s niektorými chalanmi z novej partie rozprával o Bohu, o viere, o cirkvi. Bolo mi to všetko tak vzdialené. Bolo to niečo, čo ma zaujímalo, istým spôsobom priťahovalo, ale čo som vždy vnútorne odmietal. Ja a Boh? Kresťanstvo? Cirkev? Bláznovstvo. Nemožné. Skostnatelá cirkev, smiešne nariadenia a Boh, ktorý možno existuje a možno nie? To nie je nič pre mňa. Kresťanstvo bolo to posledné, čo by som si vedel v rámci svojho duchovného života predstaviť. Mali sme spolu veľa rozhovorov, ale oni ma nemohli presvedčiť. Moje srdce bolo uzavreté.

Počas toho času som prešiel niekoľkými zamestnaniami. K väčšine som prišiel ako slepé kura k zrnu. Bol som tajomníkom politickej strany, bol som novinárom, robil rozhovor s prezidentom, až som nakoniec zakotvil v marketingovom výskume trhu. Založil som počas rokov jednu živnosť a spoluzaložil dve agentúry na výskum trhu. Podnikal od roku 1992 až do 2011. Nevedel som pritom ako je to možné? Mladý muž, ktorý ledva zmaturoval. Dnes v tom vidím Boží zásah. Vždy som mal šťastie v podnikaní, prichádzali nové a nové možnosti a skúsenosti. On ma sprevádzal aj v tejto oblasti. Ponúkali sa mi príležitosti a ja som ich využil. Väčšinu vecí, ktoré dnes viem, som sa naučil samoštúdiom. Ale nebol som v tom sám. On v tom bol som mnou. Boh ma sprevádzal aj v oblasti podnikania, aj keď som o tom nevedel. Viem to až teraz, spätne.

Vzťahy s mojimi kresťanskými kamarátmi sa menili. Prestávali sme chodiť do krčiem, založili sme si rodiny a žúry vystriedala realita života. So Stankou sme sa zoznámili v roku 1997 a vzali sa o dva roky neskôr. Narodili sa nám dve dcéry. Moja firma fungovala, prosperovala. Materiálne sa nám darilo a žili sme ako šťastná rodinka. Ale niečo nám chýbalo. Obom.

Už dlhšiu dobu som sa zamýšľal nad duchovným životom. V dobe jednej mojej životnej krízy mi kamarát dal knihu s názvom Cesta pokojamilovaného bojovníka. Bol to začiatok mojho záujmu o new age, o duchovný život, ktorý je zameraný na vlastné vnútro. Čítal som ďalšie a ďalšie knihy. Snažil som sa nasať čo najviac, meditovať, nájsť šťastie a pokoj svojho vnútra. Začali sa otvárať duchovné veci. Zisťoval som, že veci začali fungovať, keď som sa snažil niečo dosiahnuť. To, čo som hľadal vo vnútri, som však nejako nevedel nájsť. V tej dobe sme s manželkou začali riešiť jej problémy s očami. Zoznámili sme sa s pani, ktorá sa zaoberala duchovným životom.

Biele čarodejníctvo. Chodili sme na stretnutia, dostávali úlohy a keď sme ich plnili, veci sa začali v duchovnej oblasti hýbať. Jednoducho sme sa dostávali do kontaktu s duchovným svetom. Problém bol v tom, že táto žena v nás pootvárala oblasti, na ktoré sme neboli pripravení. To, že existuje duchovný svet, ktorý je rozdelený na ten, ktorý prináša život a lásku a potom taký, ktorému vládne diabol, ktorý prišiel, aby kradol, zabíjal a ničil, sme nevedeli. Problém bielej mágie je, že sa tvári pozitívne, že robí dobre, ale zároveň otvára veci, s ktorými sa netreba zahrávať. A tak to bolo aj u nás. Cítil som, že to, čo robíme, funguje. Ale až neskôr som pochopil, že to funguje na zlých základoch. Že to čo sa tvárilo dobre, nebolo Božie. Otváralo to v nás oboch veci, ktoré nám nerobili dobre. Začali sa diať veci, ktoré sme nechápali. Strachy, nepokoj začali napĺňať náš byt, aj nás. Vtedy som pochopil, že to, čo sa dialo, nemalo dobrý základ. Otvorili sa dvere, ktoré sme museli zatvárať ešte veľmi dlho v naších životoch.

Ale Boh nás v tom nenechal. S našimi kamarátmi sme ako rodiny chodili na dovolenky. Keď nás zavolali na ďalšiu dovolenku, neváhali sme. Vedeli sme, že ideme na nejaký tábor. Rodinný tábor. Nevedeli sme, o čo ide, išli sme jednoducho na dovolenku. Po príchode nás ako prvé prekvapili vzťahy. Cítili sme atmosféru lásky a prijatia a zároveň to nebola vôbec nuda. Boli to ľudia, ktorí neriešili ohováranie, boli milí, ich reakcie neboli negatívne. A Boh v nás začal pracovať.

Rodinný tábor trval týždeň a Boh počas neho zmenil všetko. Po troch dňoch sme chceli odísť, ale cítili sme, že sa niečo deje. Zdalo sa nám, že si nemôžeme nechať “vymývať mozog”, ale zároveň sa niečo vo vnútri menilo. A nielen v dospelých, ale aj u našich dvoch dcér. Zažívali sme, že sa nás Pán Boh dotýka. Pamätam, ako som stál pri dverách miestnosti, v krku som mal grču a v očiach slzy. Cez chvály, bábkové divadlo, ktoré hovorilo jednoduchou rečou základné pravdy. Na tretí deň sme sa aj kvôli deťom rozhodli, že zostaneme do konca.

Ten tábor zmenil všetko. Obaja sme po ňom vedeli, že sa niečo stalo. Veciam sme ešte nerozumeli, videli sme vzťahy, videli sme, že ľudia naozaj žijú vieru. Cítili sme, ako sa nás Boh dotýka. Nebol to kostol ako sme ho vtedy poznali. Bolo to niečo iné. Bolo to pre nás silné.

Od tej doby sme zostali kontakte s YWAM, medzidenominačnou organizáciou, ktorá usporadúva aj rodinné tábory. Boli sme hladní, chceli sme vedieť viac, kúpili sme si prvú Bibliu. Hľadali sme ľudi, ktorá by nám vedeli vysvetliť, čo sa deje. Zostali sme v katolíckej cirkvi, kde sme boli obaja pokrstení ešte ako deti.

Po obrátení prichádzali aj krízy. V manželstve, aj v podnikaní. Veľká manželská kríza hneď po obrátení. Ťažké časy, keď sme balancovali na hrane vo viere, v našom vzťahu, aj vo vzťahoch vo firme. Ľudia z vonku nám nerozumeli. Ale Boh už robil v našich životoch veci. Uzdravoval staré zranenia. Všetky tie veci, ktoré sme v živote obaja zažili, dvere, ktoré sme vedome, či nevedome pootvárali. Vyplavovali a vyplavujú sa veci z detstva aj dospelosti, naše strachy, zlyhania a neistoty. Stále sa učíme a Boh nás vedie.

Začali sme spolupracovať na príprave rodinných táborov YWAM. Naša viera postupne rástla, vyvíjala sa. Samozrejme, že prichádzali pochybnosti o sebe samých, boje, pochybnosti o cirkvi. Ale zároveň aj veľa zážitkov a veľa milosti. V pracovnej oblasti sa to však začali veci kaziť. Kolegovia nechápali, čo sa udialo s mojími prioritami a hodnotami. Už pre mňa nebola na prvom mieste práca a peniaze, ale rodina.

Nakoniec sme sa rozhodli ísť v roku 2011 na DTS - školu učeníctva YWAM do Austrálie. Bol to veľký boj a Boh sa v ňom oslavil. Od prvých vízií, túžby, až po niekoľkomesačný boj o víza a financie. Vo viere sme všetko pripravili, vyprázdnili a prenajali byt, vybavili dievčatám školu, zaplatili letenky aj školné v Austrálii. A ešte zopár dní pred odletom nemali víza, ktoré sme obdržali na úplne poslednú možnú chvíľu. Nevedeli sme anglicky a napriek tomu išli. Nasledovala ročná škola, najskôr DTS a potom škola kresťanského poradenstva YWAM. Boli sme medzi Aborigénmi v Austrálii, na missii v Indii a Singapure. A po návrate sme začali pracovať s YWAM. Predal som svoj podiel v mnou založenej firme, presťahovali sme sa z Bratislavy do Brusna pri Banskej Bystrici.

A dnes žijeme ako laickí misionári, závislí na Božej milosti a ľuďoch, ktorí sa rozhodli podporovať našu víziu a prácu - sme YWAMáci. Venujeme sa rôznym projektom. Stanka umeleckej evanjelizácii, službe milosrdenstva v domovoch dôchodcov. Ja pracujem v oblasti kresťanského poradenstva, venujem sa tzv. 7 vrchom, teda projektu, ktorý sa zameriava na vplyv v siedmych oblastiach života človeka, venujem sa projektu nášho vlastného centra v Lučatíne, pripravujeme víkendové stretnutia mužov zamerané na mužské srdce, povzbudenie a rast mužov, pracujem pre Viva Network, organizáciu spájajúcu ľudí, ktorí pracujú s deťmi v ohrození. Spolu so Stankou organizujeme víkendové stretnutia pre spoločenstvá alebo pre záujemcov v oblasti umenia, obaja sme zapojení do príprav a organizácie rodinných táborov.

Náš život je ako keď nasadnete na tobogán. Nevieme, aká bude najbližšia zátačka, nevieme, kedy nás to vyhodí do bazéna, ale veríme, že ideme po správnej ceste a že nás na nej sprevádza Boh. Boh bol v mojom živote aj vtedy, keď som ho nepoznal, rovnako, ako je v živote každého z nás. Čaká, kedy odpovieme. Mňa mnohokrát zastavil pred tými najhoršími vecami, zachránil od zlyhaní. Bolo to ako tichý hlas, ktorý hovorí, zastav sa. Často to bol on, ktorý mi hovoril, milujem Ťa ako svojho syna, lebo som Ťa stvoril. Bola to Jeho láska, ktorá ma sprevádzala a sprevádza aj na tom tobogáne, na ktorý sme nasadli.


Späť na svedectvá | Zdieľaj na Facebooku | Staň sa priateľom mojpríbeh.sk na FB a ohlasuj evanjelium

Dobré správy

 • Marek Nikolov
  Si otvorený na nové priateľstvá a spoluprácu? Si pripravený dávať a prijímať povzbudenie? Ak si pripravený nielen dobro prijať, ale sa aj aktívne podieľať na jeho šírení a sprostredkovaní druhým ľuďom, tak nesmieš na našom stretnutí mužov chýbať.
  2018-02-06
 • Igor Ábel
  Zo všetkých izraelských bojovníkov mal iba jeden odvahu. Zabudnutý pastierko, čo doniesol jedlo jeho bratom a prišiel pozrieť, ako vyzerá boj. Všetci zbadali potopu v Goliášovi, ale iba jeden nemal strach. Keby som bol kráľom, dovolil by som to? Nebál by som sa hanby a porážky? Sme slabí muži, a nevieme kde máme prak aj kamene. Pýtajme si chlapské túžby a odvahu. Ak nevieme kde začať, spýtajme sa našich manželiek, či sú spokojné v bezpečí doma. Alebo či dokážu byť v bezpečí u Boha, ale pritom aj v nebezpečnom boji s nami?
  2018-01-24
 • Vlado Bis
  Veríme, že sa začína nová etapa života, v ktorej sa rodíme pre Nebo. Boh ako darca života, je vo Svojej veľkosti nekonečne Láskavý a kreatívny. Preto je dôležité hodnotu ľudského bytia zdôrazňovať práve v kontexte Božieho plánu s človekom. Je pre nás veľmi podstatné, aby sme sa ako spoločenstvo ľudí stali živými ohlasovateľmi evanjelia.
  2018-01-05
 • Patrik Daniška
  Chlap má byť chlap! Má hrať férovo vo futbale aj v živote. Ak je v náročnej situácii, má zabrať a neutiecť ako zbabelec. Hľadáme preto partie chalanov/mužov, ktorí hrávajú futbal, a mali by záujem spojiť futbal s pro-life osvetou. Ak sa Vás to týka, toto je výzva do akcie!
  2017-11-09
 • Ľuboš Štofko
  „Istý človek zostupoval z Jeruzalema do Jericha a padol do rúk zbojníkov. Tí ho ozbíjali, doráňali, nechali ho polomŕtveho a odišli. Náhodou šiel tou cestou istý kňaz, a keď ho uvidel, obišiel ho. Takisto aj levita: keď prišiel na to miesto a uvidel ho, išiel ďalej. No prišiel k nemu istý cestujúci Samaritán, a keď ho uvidel, bolo mu ho ľúto. Pristúpil k nemu, nalial mu na rany oleja a vína a obviazal mu ich; vyložil ho na svoje dobytča, zaviezol ho do hostinca a staral sa oň. Na druhý deň vyňal dva denáre, dal ich hostinskému a povedal: »Staraj sa oň, a ak vynaložíš viac, ja ti to zaplatím, keď sa budem vracať.« Čo myslíš, ktorý z tých troch bol blížnym tomu, čo padol do rúk zbojníkov?“ On odpovedal: „Ten, čo mu preukázal milosrdenstvo.“ A Ježiš mu povedal: „Choď a rob aj ty podobne!“ (Lk 10,25-37)
  2017-10-26

Video

Zaujímavá a výpovedná skúsenosť západoeurópskeho muža s hinduizmom, budhizmom, jógou, ezoterikou a okultizmom.


Príbeh bývalého teroristu, ktorý dnes spája etniká a kmene.
Stephen Lungu


Hudobníčka Lacey Sturm, bývalá speváčka kapely Flyleaf, bola presvedčenou ateistkou a mala v úmysle vziať si život... ale zrazu sa všetko zmenilo.


"A rozhnevaný pán ho vydal mučiteľom, kým nesplatí celú dlžobu. Tak aj môj nebeský Otec urobí vám, ak neodpustíte zo srdca každý svojmu bratovi." (Mt 18, 34-35)


Všetci sme súčasťou veľkého príbehu. Veľký príbeh sveta tvoria minulé a aktuálne životné príbehy jednotlivých ľudí. Portál mojpribeh.sk je zameraný na najdôležitejší moment príbehu sveta a jednotlivca a tým je osobné stretnutie človeka s Bohom.