Photo - Kaka

Kaka

Potrebujem Ježiša každý deň môjho života. Ježiš mi hovorí v Biblii, že bez neho nemôžem urobiť nič. Mám dnes dar a schopnosti hrať futbal, pretože mi to dal Boh.

Photo - Ivona Škvorcová

Ivona Škvorcová

Jedna malá „gulička“, ktorú som si náhodne našla na krku, zmenila nielen moje plány, ale i život. Treba ju vyoperovať - bolo odporúčanie mojej lekárky. Vraj len bežná operácia, o nič nejde. V nemocnici som strávila tri dni a s pokojom a úplnou bezstarostnosťou som tri týždne čakala na výsledky z biopsie. Ako 22-ročnú vysokoškoláčku plnú života a energie, ma ani len nenapadlo, že by mohlo ísť o niečo vážne. 22. 2. 2006 zneli slová lekára: „Je to pozitívne“. Ani som presne nechápala, čo to znamená. Šok, ktorý otriasol celou mojou rodinou - RAKOVINA. Bola som zmätená, mala som kopec otázok a obáv.

Photo - Katarína Kuchtová

Katarína Kuchtová

Modlila som sa a prosila Pána o záchranu nášho Šimonka. Prišli sme do nemocnice a lekár mu nameral tep 300 - to je na kolaps a smrť.

Photo - Augustín Ugróczy

Augustín Ugróczy

Ahojte chlapci, mládenci, muži, mudrci, odpadlíci, vagabundi, hľadači pokladov, drakobijci, kávičkári, hudobníci, načúvači, jedným slovom UČENÍCI. Takýmto oslovením na úvod mailu zvolávam mojich chlapcov na pravidelné mesačné stretká s názvom PAJTA.

Photo - Elias Vella

Elias Vella

Keď som bol profesorom dogmatickej teológie, učil som svojich študentov, že diabol ako osoba neexistuje.

Photo - Matej Tóth

Matej Tóth

Aj keď mám krásny a šťastný život, nie vždy bolo všetko ružové a ideálne, ale ja sa riadim heslom, že všetko zlé je na niečo dobré a Pán Boh má svoj plán. Preto sa snažím nájsť vo všetkom a všetkých ľuďoch hlavne to dobré.

Photo - James Manjackal

James Manjackal

... položil ruky na moju hlavu a začal sa modliť: „Nebeský Otče, pošli teraz svojho Syna Ježiša do choroby tuberkulózy, ľadvinových kameňov a infekcie, ktorými trpí tento kňaz a úplne uzdrav jeho telo aj dušu.“ Vtedy som si pomyslel, že asi videl moju zdravotnú kartu, kde sú opísané moje zdravotné problémy!

Photo - Katarína Randová

Katarína Randová

Pred rokom mi vyšli nedobré výsledky na HPV vírus, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice. Keďže to nebolo veľmi vážne, čakali sme na ďalšie stery. Ich výsledky boli opäť horšie ako predtým. A takto sa to opakovalo ešte raz. Výsledky sa zhoršili, dokonca výsledky na rakovinové bunky vyšli všetky pozitívne. Mne sa vtedy zrútil svet.

Photo - Peter Slaný

Peter Slaný

Začal som pravidelne huliť trávu. Už v trinástich som fajčil trávu denne. Chodil som do školy nahúlený. Cez prestávky som si tiež občas zahulil. V tej dobe som opovrhoval tvrdými drogami. Myslel som si, že nikdy nebudem feťák. Onedlho som vyskúšal durmán, LSD, extázu... V štrnástich som vyskúšal Piko (pervitín).

Photo - Róbert Slamka

Róbert Slamka

Viem čo je rakovina. Môj ocko zomrel na rakovinu, aj starý ocko zomrel na rakovinu a tak viem čo to znamená, keď niekto povie máš zhubný nádor! A tak som si povedal, idem zomrieť.

Photo - Mudr. Silvester Krčméry CSc.

Mudr. Silvester Krčméry CSc.

Ak teda za to, čo som robil, to jest za dobro, pravdu a Krista mám byť trestaný, vtedy nechcem ani menší trest, ale radšej väčší trest a bol by som najšťastnejší, keby som mohol za Krista i zomrieť, hoci viem, že tak veľkej milosti nie som hodný.

Photo - Jozef Červeňák

Jozef Červeňák

V novembri toho roku 2002 na Sviatok všetkých svätých som sa vracal z cintorína domov. Ako som tak kráčal, vo svojom srdci som vnímal hlas, ktorý mi hovoril: „Ona bude tvojou ženou“.

Photo - Liu Žen jing - (brat Yun)

Liu Žen jing - (brat Yun)

Podzemná Cirkev v Číne čelí krutému prenasledovaniu aj v dnešných dňoch. Yun tvrdí, že aj vďaka prebiehajúcemu vyše 30 ročnému prenasledovaniu, utrpeniu a mučeniu sú dnes veriaci čínskej podzemnej Cirkvi pripravení v moslimskom, hinduistickom a budhistickom svete obetovať svoj život za Ježiša Krista a ohlasovanie Jeho Evanjelia.

Photo - MUDr. Emília Vlčková

MUDr. Emília Vlčková

Príbeh exhomeopata: Dcére som vyliečila bronchitídu po tom, čo jej nezabrali antibiotiká. Mne po podaní homeopatika na druhý deň zmizla bradavica.

Photo - Vlado Žák

Vlado Žák

Vedel som o Bohu, ale nepoznal som Ho. Videl som Boha len ako prísneho sudcu, ku ktorému som bol viac viazaný akýmsi strachom, než čímkoľvek iným. Teraz už viem ako veľmi som sa mýlil.

Photo - Alžbeta Šimová

Alžbeta Šimová

Keď po operácii prišli výsledky a potvrdil sa karcinogénny nádor, potrebovala som ísť pred Eucharistického Krista.

Photo - Dominik Dobrovodský

Dominik Dobrovodský

Áno, kosti sú mojím životným údelom. Narodil som sa so zlomeninou a od vtedy celé detstvo rok čo rok zlomeniny pri najmenších pádoch. Veľa času som strávil v nemocniciach, poznal utrpenie na vlastnej koži, ale videl trpieť aj druhých. Na druhej strane to bola pre mňa vysoká škola života. Bola to skúsenosť, že Boh je vždy pri mne, že ma nikdy neopustí. A tak sa postoj chvály stal (a stále znovu stáva) mojím prvým vyjadrením lásky k nemu.

Photo - Nick Vujicic

Nick Vujicic

som vďačný, že som sa pred 31 rokmi narodil bez rúk a nôh. Nebudem predstierať, že môj život je jednoduchý, ale skrze lásku mojich milovaných rodičov a viery v Boha som prekonal moje nešťastie a môj život je teraz naplnený radosťou a zmyslom.

Photo - Viera Prokopcová

Viera Prokopcová

Ak žehnáme Izraelu, požehnanie prichádza na nás samotných (Gn 12,3): „Požehnám tých, čo budú teba žehnať a zavrhnem tých, čo budú teba preklínať.“ Ak je v našom srdci alebo v rodine, u predkov prítomný antisemitizmus, alebo máme predsudky voči Židom, robili sme si vtipy na adresu Židov alebo Izraela, dopustili sme sa neprávosti voči Židom, ukrivdili sme, boli sme ľahostajní voči povolaniu židovského národa, atď ..., bránime požehnaniu, ktoré je nám prisľúbené v Gn 12.

Photo - Jozef Demjan

Jozef Demjan

V detstve ma sexuálne zneužil starší chalan, prešiel som chudobou, okultizmom, depresiami, sexuálnymi partnermi toho istého pohlavia, či pokusmi o samovraždu. Svetlo do môjho života vniesla viera v Ježiša Krista.

Photo - Marek Nikolov

Marek Nikolov

Cieľom modlitbových zhromaždení s názvom „Ježiš uzdravuje“ (najbližšie v sobotu 14. októbra 2017) je zažiť, že Boh je láska. Láska, ktorá sa chce dávať a zjavovať svoje milosrdenstvo aj skrze uzdravenia, znamenia, divy a zázraky.

Photo - Katarína Kolčárová

Katarína Kolčárová

Začala som vnímať anjelov, ale neskôr aj duchov. Čo bolo strašné. Začala som pociťovať strach a aj depresiu som dostala. Bola som zmätená, nechápala som ako je to možné, že mi to ubližuje. Veď v tom predsa nemôže byť nič zlé. Videla som svoju kamarátku, ako zvláda s ľahkosťou život a keďže to bol veľmi dobrý človek, myslela som si, že je to v poriadku.

Photo - Rick Warren

Rick Warren

Ľudia sa ma pýtajú: Čo je zmyslom života? Ja odpovedám veľmi stručne a výstižne: život je prípravou na večnosť. Boli sme stvorení pre večnosť a Boh chce, aby sme boli s Ním v nebi.

Photo - Renáta Ocilková

Renáta Ocilková

Počas chemoterapií mi však vypadol menštruačný cyklus. Keď som sa na to asi po pol roku spýtala môjho gynekológa – onkológa, s veľkými obavami, ako zareagujem, mi povedal: „To je normálne. Vy už cyklus nikdy nedostanete.“

Photo - Anton Srholec

Anton Srholec

Viera a láska k Ježišovi a k jeho veci naplnila moje celé srdce a bol som ochotný za to položiť svoj život.

Photo - Denis Blaho

Denis Blaho

Veštil som a plnilo sa to, mával som jasnovidecké obrazy krátkodobej budúcnosti, ktoré sa tiež plnili. Kresťanstvom som pohŕdal a veriacich ľudí alebo známych, ak neboli naozaj hlboko veriaci, som spochybňoval alebo dotiahol na nejaký budhistický seminár.

Photo - Bohuš Živčák

Bohuš Živčák

Napriek prenasledovaniu za komunizmu, alebo možno práve kvôli tomu, sa hľadanie Boha stalo pre mňa neustálym dobrodružstvom. Viac putovaním ako študovaním. Na strednej škole sa Boh začal približovať ešte dramatickejšie.

Photo - Veronika Barátová

Veronika Barátová

Spomienky na začiatok môjho návratu k Bohu sú pre mňa stále veľmi krásne a dôležité do dnešného dňa. Stalo sa tak počas môjho štúdia na vysokej škole, v dobách normalizačného komunizmu.

Photo - Dr. Gloria Polo

Dr. Gloria Polo

Aj mňa zasiahol blesk, vnikol do mňa cez ruku a spálil celé moje telo strašným spôsobom, zvnútra aj zvonku. Moje rebrá, brucho, podbruško, nohy aj pečeň boli zuhoľnatené. Moje ľadviny utrpeli silné popáleniny, tak isto pľúca a vaječníky.

Photo - P. Vojtech Kodet

P. Vojtech Kodet

Jádra křesťanství se začínám dotýkat v okamžiku, kdy pochopím, že Bůh je ten, který si mě zamiloval, a kdy to prožiji na vlastní kůži. Když pochopím a prožiji, že Bůh je ten, který mě hledá, a zakusím, že jsme se konečně setkali. Když pochopím a prožiji, že Bůh ke mně mluví, zaslechnu jeho hlas ve svém srdci a začnu ho poslouchat.

Photo - Oto Mádr

Oto Mádr

Tato doba není pro křesťany zvlášť příjemná, ale pro křesťany správného formátu je to velký a nádherý čas. „Jestliže mne pronásledovali, i vás budou pronásledovat.“ V takových slavných chvílích zpívá církev Pánu hrdinskou píseň lásky a věrnosti. Je to výsada a dar právě teď žít, milovat a bojovat.

Photo - Matka Tereza

Matka Tereza

Nie je dôležité to, čo robíme, ale koľko lásky do svojej činnosti vložíme. Robme malé veci s veľkou láskou.

Správa - Prof. Peter Šiška
Základy úspešnej spoločnosti

small_Peter Siska2.jpg

Slovenský disident žijúci v Amerike.
Professor na Univerzite (United States Military Academy, West Point,New York), zo Slovenska má doktorát z prírodných vied (RNDr), kandidát vied (CSc) a z Ameriky Ph.D.

V posledných dvoch storočiach ľudstvo vyprodukovalo množstvo filozofických prác, intelektuálnych diskusií a ekonomických modelov s účelom vytvoriť dokonalejšiu a spravodlivejšiu spoločnosť. Humanisti, revolucionári, puritáni, pacifisti a nespočetné množstvo rôznych myšlienkových smerov sľubovali vytvorenie nového sveta, ktorý bude spravodlivejší než ten predošlý. Ústavné zákony moderných krajín obsahujú definície, v ktorých sa neustále opakujú slová, sloboda, spravodlivosť a blahobyt. Napríklad Ústava Spojených Štátov Amerických, alebo “Just Society” (Spravodlivá Spoločnosť) ako ju definoval kanadský premiér Pierre Trudeau. V socialistickom Československu nám denne prízvukovali princípy marxistickej filozofie, ktorá mala priniesť blaho všetkým ľuďom na svete – na veky. Nakoniec aj táto ideológia skončila zapadnutá prachom dejín.

Pravý hodnotový systém

Po páde komunizmu sme sa s nadšením vrhli do budovania trhového hospodárstva a demokratickej spoločnosti. A predsa, ten zápal dnes už vychladol. Nezamestnanosť, relatívnosť slobody a nedodržiavanie ľudských práv priviedla mnohých do pesimizmu a beznádeje. Realita demokracie a jej morálka akosi pokryvkáva za ideálmi spravodlivej spoločnosti. Mier, pokoj, demokracia a sloboda sú omieľané takmer denne politikmi a predsa nepostupujeme ani o krok dopredu s budovaním spoločnosti bez konfliktov, vojen, napätia, chudoby, zneužívania a ničenia prírodných bohatstiev. Demokracia je relatívny pojem a takmer všetky charakterové hodnoty spoločnosti dýchajú čím ďalej tým viac relatívnosťou. Hlavný problém dnešnej spoločnosti je morálny primitivizmus, ktorý udržuje náš mentálny potenciál sústredený predovšetkým na hmotné hodnoty. Základom všetkých problémov je nepochopenie podstaty pokroku. Žiadny človek, štát alebo spoločnosť ani pri tých najväčších vedeckých a technických objavoch, nie je schopný pozdvihnúť dopredu ľudský charakter. Bez pokroku v charakterových hodnotách nie je žiadna záruka šťastnej budúcnosti. Napriek modernej intelektuálnej rétorike dnešný svet buduje na tradičnom maltuzianizme a sociálno-ekonomickom darwinizme. V tejto filozofii negativizmu sa propaguje panika z populačného prírastku obyvateľstva a prízvukuje sa nedostatok životných zdrojov pre všetkých obyvateľov planéty a to i napriek astronomickej produkcii, ktorá sa však dostáva väčšinou do rúk malej skupiny ľudí. Darwinistické princípy “kto z koho” automaticky vylučujú rovnoprávnosť, slobodu a demokraciu. Všetko úsilie v trhovej demokracii smeruje ku hľadaniu ciest na uspokojenie egoizmu a rozrastanie konzumu, ktorý úplne ovláda myseľ človeka.

Vedecký a technický pokrok

 

Už v predošlom totalitárnom systéme si Marxisti sľubovali veľa od pokroku vo vede a technike. Domnievali sa, že objavy v prírodných vedách a následne aplikácia týchto objavov v technike posilní ich pozície v spoločnosti. Stal sa presný opak. Čím viac pokračovala akumulácia vedecko-technických poznatkov, tým menej bola existencia materializmu potrebná. Podobne dnes, najmä sekulárne kruhy si sľubujú veľa od pokroku v informačnej technológii. Ak pripustíme aj možnosť rozloženia človeka na informačný kód a poslanie živých bytostí digitálne na diaľku i tak musíme konštatovať historickú pravdu, ktorá jasne poukazuje na skutočnosť zneužívania technickej vyspelosti človekom od začiatku našej existencie. Neschopnosť učiť sa z minulých chýb je často na zaplakanie. Urobil objav železa ľudstvo lepším? V dobe železnej sa ľudia naučili zostrojiť lepšie a trvanlivejšie meče než tie aké používali ľudia v dobe bronzovej. Výsledkom tohto pokroku boli prúdy nevinnej krvi, ktorá bola rovnako prelievaná v dobe železnej ako aj v dobe bronzovej, alebo kamennej. A čo naše objavy v jadrovej fyzike? Urobili človeka lepším, náš život bezpečnejším a šťastnejším? Pamätám si dobu keď elektrická energia bola vzácnosť a predsa sme neboli o nič menej šťastní ako dnes. Denne žijeme a pracujeme v tieni atómových rakiet a sedíme na kope nebezpečného vojnového arzenálu, ktorý môže kedykoľvek úplne vyhladiť život na tejto planéte. Veríme v “rozumnosť” človeka - predpokladáme, že nezahynieme v plameňoch nukleárnej vojny avšak predpoklad nie je ešte záruka. Dôvera v pokrok informačnej revolúcie je hľadanie umelého mesiáša namiesto toho pravého, ktorý neprichádza v mene vedy a techniky, ale v mene toho najhlbšieho čo v nás je – naše srdce, náš charakter, náš duch. V tomto smere nám treba urobiť rapídny pokrok. Vnútorne pripravený človek dokáže vytvoriť veci oveľa kvalitnejšie, podobne ako dobre pripravený atlét dosiahne oveľa vyššie výkony ako ten, ktorý bol lenivý a odmietol tvrdo pracovať na sebe. Je nejaká náuka, filozofia alebo učenie, ktoré dáva záruku pre vzrast spravodlivej spoločnosti? Slovenské porekadlo hovorí: “pod lampou býva najväčšia tma.” Už vyše dve tisíc rokov sú princípy evanjelia známe v Európe a vyše tisíc rokov na Slovensku a predsa sme plne nedocenili ich praktický význam. Ak pozorne preštudujeme evanjeliá, spozorujeme tri praktické princípy, ktoré nevyhnutne vedú ku dosiahnutiu pozitívneho vývoja na našej planéte. Tieto tri piliere zdravej spoločnosti sú nasledovné: 1) zodpovednosť 2) vnútorná motivácia 3) spolupráca.

Zodpovednosť

Zodpovednosť je vlastnosťou disciplinovaných ľudí, ktorí myslia efektívne, tvoria produktívne a uvádzajú do života postupy, ktoré sú v prvom rade inkluzívne a nie exkluzívne. Zodpovedný človek má záujem obohatiť rovnako seba ako aj druhých ľudí vo svojom prostredí. “Čo nechceš aby robili ľudia tebe nerob ani ty druhým.” Takýto charakter sa neuspokojí s hromadením materiálneho a duchovného bohatstva iba pre seba, ale aktívne hľadá cesty ako obohatiť ľudí vo svojom okolí. Zodpovedný človek je predovšetkým schopný manažér, ktorý hľadí na záujmy svojich podriadených. Takýto zodpovedný model riadenia existoval v podzemnej Cirkvi na Slovensku počas komunizmu. V tomto modely vedúce osobnosti mali v prvom rade záujem o druhého človeka ako aj celej spoločnosti, osobný záujem bol druhoradý. V tomto modely nebolo miesta pre využívanie druhého vo svoj prospech. Po páde komunizmu kresťansko-demokratická strana získala vedenie v štáte vďaka vysokej vážnosti Podzemnej Cirkvi. Politickí činitelia kresťansko-demokratickej strany neboli schopní uplatniť tento model v novej spoločnosti. Kopírovanie západného konzumného systému, ktorý je vo svojom jadre exkluzívny a bez zodpovednosti za obyvateľov v štáte, nepriniesol žiadaný úspech a skončil stratou dôvery obyvateľstva kresťanskej demokracii. Problémom trhového hospodárstva a konzumnej spoločnosti je egocentrizmus. V takomto systéme všetko smeruje iba k uspokojovaniu vlastného “ja.” Najväčším paradoxom demokratických strán je farizeizmus, v ktorom sa často využíva kresťanská nálepka na egocentricky, sekulárny a v podstate materialistický systém, v ktorom je zodpovednosť anulovaná osobným prospechom. Pripomína to predavača ojazdených áut, ktorý vie o závažných chybách predávaného vozidla, ale bez akýchkoľvek výčitiek svedomia vedome a bez upozornenia na závažnosť chýb predáva takéto vozidlo druhému človeku. V trhovom hospodárstve sa ľudia dokonca učia byť pyšní na tieto marketingové “schopnosti.” Bez zodpovednosti nemožno budovať prosperujúcu spoločnosť, ale bezhlavý systém v ktorom prevládajú darwinistické zákony zvieracej ríše.

Motorom zodpovednosti je dobré svedomie a meradlom dobrého svedomia je obetavý prístup ku spoločnosti. Filozofia zodpovednosti je namierená na racionálne vlastnenie materiálnych hodnôt. Zodpovedný človek si uvedomuje hranice v akumulácii materiálneho a duchovného bohatstva. Biblické príbehy o boháčovi a Lazárovi (Lk, 16, 19-31), alebo o bohatom mládencovi (Matúš, 19, 21-22) dávajú jasne najavo aký má byť hodnotový systém spoločného zdieľania dobrôt tejto zeme. Zodpovedný systém nemá problém v akumulovaní bohatstva v rukách jednotlivca ale s premrštenou extrémnou, nezodpovednou a neprimeranou akumuláciou bohatstva, ktorá polarizuje spoločnosť a vytvára nepreklenuteľnú priepasť medzi ľuďmi a vracia spoločnosť naspäť do obdobia doby kamennej. V zodpovednom princípe sa každý riadi podľa zlatého pravidla a hľadá uspokojenie v službe. V moderných rozvinutých krajinách sa “služba” (service) používa ako jedno z hlavných kritérií pracovníka pri jeho zvažovaní na postup v profesionálnom rebríčku. Teda tento element je už dávno prítomný v ľudskej spoločnosti. Problémom je ignorácia tejto hodnoty spoločensko-politickými a ekonomickými štruktúrami, ktoré sa predbiehajú v bezhlavom nahromaďovaní materiálneho bohatstva a moci za neustáleho hlásania kvázi demokratických princípov, ktoré neponúkajú nič viac ako hmotné výdobytky. Zodpovednosť je kľúčom ku vzniku skutočne prosperujúcej spoločnosti, v ktorej charakterové vlastnosti udržujú v rovnováhe materiálny pokrok.

 

Vnútorná motivácia

Už pred niekoľkými desaťročiami psychológia vzdelávania poukázala na veľkú úlohu vnútornej motivácie ako najdôležitejšieho a rozhodujúceho faktora pre dosiahnutie efektívnej výuky. Skutočne všetko čo robíme v tomto živote dosahuje najvyššiu úroveň iba vtedy ak naša činnosť je spojená s vnútornou motiváciou. Ľudia sú schopní zdolať najvyššie vrcholy sveta a boriť sa s najťažšími podmienkami na mori, alebo bez reptania trpieť nebezpečenstvá v tropickej džungli ak sú vnútorne motivovaní. Najväčšou motiváciou vo vnútri každého z nás je túžba obdarovať iných so svojou prácou, talentom, alebo finančnými zdrojmi. Vnútorne motivovaný človek pripomína hudobného skladateľa, alebo maliara, ktorý túži obdarovať druhých s tým čo vytvoril. Podobne lekár získava najväčšie uspokojenie vtedy ak robí svoju prácu s vnútornou motiváciou zachrániť zdravie a život druhým ľuďom. Človek je schopný dokonca obetovať aj svoj vlastný život za záchranu druhých. Akonáhle robíme veci iba pre materiálnu odmenu stojíme na šikmej ploche (Lk, 12, 13-15). Materiálna odmena nie je nikdy dostačujúca a neuspokojí človeka. V sekulárnej spoločnosti každý pracuje pre hmotný zisk a pre získanie čoraz viac osobných pôžitkov, ktoré konzumná spoločnosť ponúka. Používanie narkotík je jedným z takýchto príkladov, ktoré zároveň potvrdzujú neschopnosť konzumu vybudovať skutočne prosperujúcu krajinu. Práca v záujme noblesného cieľa nepozná prekážky.

Spravodlivý systém odmien môže existovať iba vtedy ak meradlom úspechu jednotlivca sú výsledky v oblasti služby. Biblické pravidlo “blaženejšie je dávať ako prijímať,” (Sk 20:35) je v tomto prípade hnacou silou vnútorne motivovaného jedinca, ktorá posúva celú spoločnosť rapídne dopredu. Dávať svoje vnútro, to čo je hlboko v nás celej spoločnosti nás uspokojuje, obohacuje iných a predlžuje náš život. Walter Breuning, ktorý bol donedávna najstarším človekom na svete dal nám nasledovný odkaz: “The more you do for others, the better shape you're in.” Čo v preklade znamená: “Čím viac urobíš pre iných tým viac sa sám stávaš zdravším a prospešnejším.”

Historická skutočnosť aj na Slovensku potvrdzuje význam vnútornej motivácie. V časoch chudoby, ľudia si dokázali navzájom pomáhať, lebo boli vnútorne motivovaní uľahčiť bremeno druhému. Nemohli ani očakávať odmenu od iných, keďže denne prežívanie bolo veľmi ťažké. Z rozprávania starších vieme ako sa vedeli s radosťou podeliť o pár varených zemiakov, ktoré mali k obedu, alebo o celodennú stravu. Ak niekto prišiel nečakane na návštevu ponúkli mu všetko čo mali k dispozícii hoci sami si neboli istí či nezostanú v ten deň hladní. Aký je to veľký rozdiel v porovnaní s dnešným moderným človekom? Iba vnútorne motivovaný človek je skutočným prínosom do spoločnosti. Čím viacej má krajina takýchto ľudí, tým je to lepšie pre spoločnosť. Zákony vnútornej motivácie poháňajú krajinu nezadržateľne dopredu.

Spolupráca

V egocentrickom ponímaní sveta spolupráca je limitovaná konfliktom záujmov medzi vlastným “ja” a spoločenským “my.” V egocentrickej filozofii spoločnosť musí slúžiť jednotlivcovi a nie opačne. Konzumná spoločnosť buduje tento individualistický stav vedomia. Jednotlivec sa snaží vlastniť čím viac hmotných prostriedkov aby mohol uspokojiť čoraz viac seba bez záujmu o druhého. Spolupráca medzi ľuďmi je jednou z najslabších stránok moderného sveta. Princípy darvinizmu a maltuzianizmu vedú spoločnosť ku samotárskemu individualizmu. Spolupráca sa vyskytne vo forme korupcie, v ktorej ľudia pracujú sami pre seba a pre svoj prospech. Skutočná spolupráca je opakom využívania. Pracujem s niekým nielen pre môj osobný prospech, ale najmä pre dosiahnutie vyššieho cieľa – spoločnosť. Ak dokážu dvaja ľudia spolupracovať počas dlhšieho obdobia je to hotový zázrak. Rodiny nie sú na tom lepšie – vysoké indexy rozvodovosti potvrdzujú túto skutočnosť. A predsa dvaja ľudia ukončia prácu rýchlejšie ako jeden a zároveň dokážu potiahnuť dopredu väčší náklad ako jeden človek. Túto skutočnosť využívajú viac mafiánske gangy než “dobrí” ľudia. Dôvera moderného človeka ku inému človeku je dnes minimálna.

Počas tisícročí hľadáme cesty ako objaviť čosi revolučné a predsa najrevolučnejší objav je priamo v nás, naše vnútro, naša úprimnosť a schopnosť vážiť si jeden druhého – teda v charakterovej rovine. Pokiaľ neurobíme pokrok v tejto sfére budúcnosť štátov a celého ľudstva je neistá. Každý pokrok v materiálnych hodnotách, vo vede a v technológii bude iba pokryvkávať za skutočným vývojom. V tomto bode mnohí nechápu silu evanjelia, ktoré je uložené vo vnútri človeka samotného. Z ľudského vnútra pochádzajú najväčšie problémy na tejto zemi. Žiadne zemetrasenie, klimatické zmeny, alebo iné prírodné katastrofy nikdy nenarobili toľko škody na svete ako ľudia urobili sebe samým. A v tom je obrovský prínos evanjeliového učenia, ktoré mení to najdôležitejšie - naše vnútro a naše najhlbšie “ja” a vytrháva nás zo samoty egocentrizmu a obracia našu pozornosť horizontálnym smerom, ku ostatným ľuďom.

Záver

Pred necelými dvoma desaťročiami Slovensko začalo písať svoju históriu do stránok svetových dejín ako samostatná krajina. Ako každá krajina na svete aj Slovensko chce byť úspešné najmä v ekonomickom rozvoji, v slobode a demokracii. Ako každá iná krajina Slovensko hľadá správnu cestu do budúcna. Po ktorej ceste treba kráčať? Ktorá cesta vedie najistejšie do prosperujúcej budúcnosti? Ako môže taká malá krajina unikátne prispieť do svetových dejín? Kedysi sa v Podzemnej Cirkvi hovorilo: “to je náš človek, na toho sa dá spoľahnúť, tomu sa dá veriť!” Spoločnosť, v ktorej sú vysoko vyvinuté charakterové hodnoty ako dôvera človeka ku človeku nemôže nikdy zaostávať za vývojom vo svete. Práve naopak vzťahy medzi ľuďmi robia každú spoločnosť skutočne vyspelú. Je oveľa lepšie žiť v dome, kde sú kvalitné ľudské vzťahy ako v dome plnom luxusného vybavenia, ale kde prevláda chlad nedôvery a ostrie egocentrizmu. Zodpovednosť, vnútorná motivácia a spolupráca sú hodnoty s vyše tisícročnou tradíciou na Slovensku. Tie pomohli prežiť nášmu ľudu storočia útlaku, chudoby a totality. Ak sa stanú tieto hodnoty pevnou súčasťou nášho spoločensko-ekonomického a politického systému aj v budúcnosti, Slovensko pôjde rýchlejšie dopredu ako ktorákoľvek iná krajina na svete. Dôraz na rozvoj charakterových hodnôt pred materiálnymi je zárukou úspešného vývoja v budúcnosti. V evanjeliovom systéme hodnôt je tento zákon vyjadrený vo vete: “Hľadajte najskôr Kráľovstvo Božie a všetko ostatné sa vám pridá.” (Mt 6:33).


Späť na svedectvá | Zdieľaj na Facebooku | Staň sa priateľom mojpríbeh.sk na FB a ohlasuj evanjelium

Dobré správy

 • Vlado Bis
  Veríme, že sa začína nová etapa života, v ktorej sa rodíme pre Nebo. Boh ako darca života, je vo Svojej veľkosti nekonečne Láskavý a kreatívny. Preto je dôležité hodnotu ľudského bytia zdôrazňovať práve v kontexte Božieho plánu s človekom. Je pre nás veľmi podstatné, aby sme sa ako spoločenstvo ľudí stali živými ohlasovateľmi evanjelia.
  2018-01-05
 • Patrik Daniška
  Chlap má byť chlap! Má hrať férovo vo futbale aj v živote. Ak je v náročnej situácii, má zabrať a neutiecť ako zbabelec. Hľadáme preto partie chalanov/mužov, ktorí hrávajú futbal, a mali by záujem spojiť futbal s pro-life osvetou. Ak sa Vás to týka, toto je výzva do akcie!
  2017-11-09
 • Ľuboš Štofko
  „Istý človek zostupoval z Jeruzalema do Jericha a padol do rúk zbojníkov. Tí ho ozbíjali, doráňali, nechali ho polomŕtveho a odišli. Náhodou šiel tou cestou istý kňaz, a keď ho uvidel, obišiel ho. Takisto aj levita: keď prišiel na to miesto a uvidel ho, išiel ďalej. No prišiel k nemu istý cestujúci Samaritán, a keď ho uvidel, bolo mu ho ľúto. Pristúpil k nemu, nalial mu na rany oleja a vína a obviazal mu ich; vyložil ho na svoje dobytča, zaviezol ho do hostinca a staral sa oň. Na druhý deň vyňal dva denáre, dal ich hostinskému a povedal: »Staraj sa oň, a ak vynaložíš viac, ja ti to zaplatím, keď sa budem vracať.« Čo myslíš, ktorý z tých troch bol blížnym tomu, čo padol do rúk zbojníkov?“ On odpovedal: „Ten, čo mu preukázal milosrdenstvo.“ A Ježiš mu povedal: „Choď a rob aj ty podobne!“ (Lk 10,25-37)
  2017-10-26
 • Ľuboš Štofko
  Všimli sme si, že aj Ježiš očakáva našu osobnú lásku k Nemu? Alebo pre našu predstavu o nezištnosti Jeho lásky máme sklon túto potrebu opomínať a sústrediť sa na to, že Bohu postačí, ak sa budeme snažiť odpúšťať blížnym a dávať almužny. Veď Ježiš je v každom z nich a láska voči ním je prejavom lásky voči Nemu!
  2017-10-17
 • Milada Passerini
  Pomáhame v prvom rade konkrétnym osobám ako osamelým matkám s dieťaťom, vdovám s deťmi, mnohopočetným rodinám, týranám ženám, detským domovom, ľuďom v krízových centrách, v azylových domoch i v zariadeniach napr. pre psychicky či fyzicky chorých a napokon v centrách pre ľudí bez domova.
  2017-10-06

Video

Zaujímavá a výpovedná skúsenosť západoeurópskeho muža s hinduizmom, budhizmom, jógou, ezoterikou a okultizmom.


Príbeh bývalého teroristu, ktorý dnes spája etniká a kmene.
Stephen Lungu


Hudobníčka Lacey Sturm, bývalá speváčka kapely Flyleaf, bola presvedčenou ateistkou a mala v úmysle vziať si život... ale zrazu sa všetko zmenilo.


"A rozhnevaný pán ho vydal mučiteľom, kým nesplatí celú dlžobu. Tak aj môj nebeský Otec urobí vám, ak neodpustíte zo srdca každý svojmu bratovi." (Mt 18, 34-35)


Všetci sme súčasťou veľkého príbehu. Veľký príbeh sveta tvoria minulé a aktuálne životné príbehy jednotlivých ľudí. Portál mojpribeh.sk je zameraný na najdôležitejší moment príbehu sveta a jednotlivca a tým je osobné stretnutie človeka s Bohom.