Photo - Kaka

Kaka

Potrebujem Ježiša každý deň môjho života. Ježiš mi hovorí v Biblii, že bez neho nemôžem urobiť nič. Mám dnes dar a schopnosti hrať futbal, pretože mi to dal Boh.

Photo - Ivona Škvorcová

Ivona Škvorcová

Jedna malá „gulička“, ktorú som si náhodne našla na krku, zmenila nielen moje plány, ale i život. Treba ju vyoperovať - bolo odporúčanie mojej lekárky. Vraj len bežná operácia, o nič nejde. V nemocnici som strávila tri dni a s pokojom a úplnou bezstarostnosťou som tri týždne čakala na výsledky z biopsie. Ako 22-ročnú vysokoškoláčku plnú života a energie, ma ani len nenapadlo, že by mohlo ísť o niečo vážne. 22. 2. 2006 zneli slová lekára: „Je to pozitívne“. Ani som presne nechápala, čo to znamená. Šok, ktorý otriasol celou mojou rodinou - RAKOVINA. Bola som zmätená, mala som kopec otázok a obáv.

Photo - Katarína Kuchtová

Katarína Kuchtová

Modlila som sa a prosila Pána o záchranu nášho Šimonka. Prišli sme do nemocnice a lekár mu nameral tep 300 - to je na kolaps a smrť.

Photo - Augustín Ugróczy

Augustín Ugróczy

Ahojte chlapci, mládenci, muži, mudrci, odpadlíci, vagabundi, hľadači pokladov, drakobijci, kávičkári, hudobníci, načúvači, jedným slovom UČENÍCI. Takýmto oslovením na úvod mailu zvolávam mojich chlapcov na pravidelné mesačné stretká s názvom PAJTA.

Photo - Elias Vella

Elias Vella

Keď som bol profesorom dogmatickej teológie, učil som svojich študentov, že diabol ako osoba neexistuje.

Photo - Matej Tóth

Matej Tóth

Aj keď mám krásny a šťastný život, nie vždy bolo všetko ružové a ideálne, ale ja sa riadim heslom, že všetko zlé je na niečo dobré a Pán Boh má svoj plán. Preto sa snažím nájsť vo všetkom a všetkých ľuďoch hlavne to dobré.

Photo - James Manjackal

James Manjackal

... položil ruky na moju hlavu a začal sa modliť: „Nebeský Otče, pošli teraz svojho Syna Ježiša do choroby tuberkulózy, ľadvinových kameňov a infekcie, ktorými trpí tento kňaz a úplne uzdrav jeho telo aj dušu.“ Vtedy som si pomyslel, že asi videl moju zdravotnú kartu, kde sú opísané moje zdravotné problémy!

Photo - Katarína Randová

Katarína Randová

Pred rokom mi vyšli nedobré výsledky na HPV vírus, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice. Keďže to nebolo veľmi vážne, čakali sme na ďalšie stery. Ich výsledky boli opäť horšie ako predtým. A takto sa to opakovalo ešte raz. Výsledky sa zhoršili, dokonca výsledky na rakovinové bunky vyšli všetky pozitívne. Mne sa vtedy zrútil svet.

Photo - Peter Slaný

Peter Slaný

Začal som pravidelne huliť trávu. Už v trinástich som fajčil trávu denne. Chodil som do školy nahúlený. Cez prestávky som si tiež občas zahulil. V tej dobe som opovrhoval tvrdými drogami. Myslel som si, že nikdy nebudem feťák. Onedlho som vyskúšal durmán, LSD, extázu... V štrnástich som vyskúšal Piko (pervitín).

Photo - Róbert Slamka

Róbert Slamka

Viem čo je rakovina. Môj ocko zomrel na rakovinu, aj starý ocko zomrel na rakovinu a tak viem čo to znamená, keď niekto povie máš zhubný nádor! A tak som si povedal, idem zomrieť.

Photo - Mudr. Silvester Krčméry CSc.

Mudr. Silvester Krčméry CSc.

Ak teda za to, čo som robil, to jest za dobro, pravdu a Krista mám byť trestaný, vtedy nechcem ani menší trest, ale radšej väčší trest a bol by som najšťastnejší, keby som mohol za Krista i zomrieť, hoci viem, že tak veľkej milosti nie som hodný.

Photo - Jozef Červeňák

Jozef Červeňák

V novembri toho roku 2002 na Sviatok všetkých svätých som sa vracal z cintorína domov. Ako som tak kráčal, vo svojom srdci som vnímal hlas, ktorý mi hovoril: „Ona bude tvojou ženou“.

Photo - Liu Žen jing - (brat Yun)

Liu Žen jing - (brat Yun)

Podzemná Cirkev v Číne čelí krutému prenasledovaniu aj v dnešných dňoch. Yun tvrdí, že aj vďaka prebiehajúcemu vyše 30 ročnému prenasledovaniu, utrpeniu a mučeniu sú dnes veriaci čínskej podzemnej Cirkvi pripravení v moslimskom, hinduistickom a budhistickom svete obetovať svoj život za Ježiša Krista a ohlasovanie Jeho Evanjelia.

Photo - MUDr. Emília Vlčková

MUDr. Emília Vlčková

Príbeh exhomeopata: Dcére som vyliečila bronchitídu po tom, čo jej nezabrali antibiotiká. Mne po podaní homeopatika na druhý deň zmizla bradavica.

Photo - Vlado Žák

Vlado Žák

Vedel som o Bohu, ale nepoznal som Ho. Videl som Boha len ako prísneho sudcu, ku ktorému som bol viac viazaný akýmsi strachom, než čímkoľvek iným. Teraz už viem ako veľmi som sa mýlil.

Photo - Alžbeta Šimová

Alžbeta Šimová

Keď po operácii prišli výsledky a potvrdil sa karcinogénny nádor, potrebovala som ísť pred Eucharistického Krista.

Photo - Dominik Dobrovodský

Dominik Dobrovodský

Áno, kosti sú mojím životným údelom. Narodil som sa so zlomeninou a od vtedy celé detstvo rok čo rok zlomeniny pri najmenších pádoch. Veľa času som strávil v nemocniciach, poznal utrpenie na vlastnej koži, ale videl trpieť aj druhých. Na druhej strane to bola pre mňa vysoká škola života. Bola to skúsenosť, že Boh je vždy pri mne, že ma nikdy neopustí. A tak sa postoj chvály stal (a stále znovu stáva) mojím prvým vyjadrením lásky k nemu.

Photo - Nick Vujicic

Nick Vujicic

som vďačný, že som sa pred 31 rokmi narodil bez rúk a nôh. Nebudem predstierať, že môj život je jednoduchý, ale skrze lásku mojich milovaných rodičov a viery v Boha som prekonal moje nešťastie a môj život je teraz naplnený radosťou a zmyslom.

Photo - Viera Prokopcová

Viera Prokopcová

Ak žehnáme Izraelu, požehnanie prichádza na nás samotných (Gn 12,3): „Požehnám tých, čo budú teba žehnať a zavrhnem tých, čo budú teba preklínať.“ Ak je v našom srdci alebo v rodine, u predkov prítomný antisemitizmus, alebo máme predsudky voči Židom, robili sme si vtipy na adresu Židov alebo Izraela, dopustili sme sa neprávosti voči Židom, ukrivdili sme, boli sme ľahostajní voči povolaniu židovského národa, atď ..., bránime požehnaniu, ktoré je nám prisľúbené v Gn 12.

Photo - Jozef Demjan

Jozef Demjan

V detstve ma sexuálne zneužil starší chalan, prešiel som chudobou, okultizmom, depresiami, sexuálnymi partnermi toho istého pohlavia, či pokusmi o samovraždu. Svetlo do môjho života vniesla viera v Ježiša Krista.

Photo - Marek Nikolov

Marek Nikolov

Cieľom modlitbových zhromaždení s názvom „Ježiš uzdravuje“ (najbližšie v sobotu 14. októbra 2017) je zažiť, že Boh je láska. Láska, ktorá sa chce dávať a zjavovať svoje milosrdenstvo aj skrze uzdravenia, znamenia, divy a zázraky.

Photo - Katarína Kolčárová

Katarína Kolčárová

Začala som vnímať anjelov, ale neskôr aj duchov. Čo bolo strašné. Začala som pociťovať strach a aj depresiu som dostala. Bola som zmätená, nechápala som ako je to možné, že mi to ubližuje. Veď v tom predsa nemôže byť nič zlé. Videla som svoju kamarátku, ako zvláda s ľahkosťou život a keďže to bol veľmi dobrý človek, myslela som si, že je to v poriadku.

Photo - Rick Warren

Rick Warren

Ľudia sa ma pýtajú: Čo je zmyslom života? Ja odpovedám veľmi stručne a výstižne: život je prípravou na večnosť. Boli sme stvorení pre večnosť a Boh chce, aby sme boli s Ním v nebi.

Photo - Renáta Ocilková

Renáta Ocilková

Počas chemoterapií mi však vypadol menštruačný cyklus. Keď som sa na to asi po pol roku spýtala môjho gynekológa – onkológa, s veľkými obavami, ako zareagujem, mi povedal: „To je normálne. Vy už cyklus nikdy nedostanete.“

Photo - Anton Srholec

Anton Srholec

Viera a láska k Ježišovi a k jeho veci naplnila moje celé srdce a bol som ochotný za to položiť svoj život.

Photo - Denis Blaho

Denis Blaho

Veštil som a plnilo sa to, mával som jasnovidecké obrazy krátkodobej budúcnosti, ktoré sa tiež plnili. Kresťanstvom som pohŕdal a veriacich ľudí alebo známych, ak neboli naozaj hlboko veriaci, som spochybňoval alebo dotiahol na nejaký budhistický seminár.

Photo - Bohuš Živčák

Bohuš Živčák

Napriek prenasledovaniu za komunizmu, alebo možno práve kvôli tomu, sa hľadanie Boha stalo pre mňa neustálym dobrodružstvom. Viac putovaním ako študovaním. Na strednej škole sa Boh začal približovať ešte dramatickejšie.

Photo - Veronika Barátová

Veronika Barátová

Spomienky na začiatok môjho návratu k Bohu sú pre mňa stále veľmi krásne a dôležité do dnešného dňa. Stalo sa tak počas môjho štúdia na vysokej škole, v dobách normalizačného komunizmu.

Photo - Dr. Gloria Polo

Dr. Gloria Polo

Aj mňa zasiahol blesk, vnikol do mňa cez ruku a spálil celé moje telo strašným spôsobom, zvnútra aj zvonku. Moje rebrá, brucho, podbruško, nohy aj pečeň boli zuhoľnatené. Moje ľadviny utrpeli silné popáleniny, tak isto pľúca a vaječníky.

Photo - P. Vojtech Kodet

P. Vojtech Kodet

Jádra křesťanství se začínám dotýkat v okamžiku, kdy pochopím, že Bůh je ten, který si mě zamiloval, a kdy to prožiji na vlastní kůži. Když pochopím a prožiji, že Bůh je ten, který mě hledá, a zakusím, že jsme se konečně setkali. Když pochopím a prožiji, že Bůh ke mně mluví, zaslechnu jeho hlas ve svém srdci a začnu ho poslouchat.

Photo - Oto Mádr

Oto Mádr

Tato doba není pro křesťany zvlášť příjemná, ale pro křesťany správného formátu je to velký a nádherý čas. „Jestliže mne pronásledovali, i vás budou pronásledovat.“ V takových slavných chvílích zpívá církev Pánu hrdinskou píseň lásky a věrnosti. Je to výsada a dar právě teď žít, milovat a bojovat.

Photo - Matka Tereza

Matka Tereza

Nie je dôležité to, čo robíme, ale koľko lásky do svojej činnosti vložíme. Robme malé veci s veľkou láskou.

Správa - Prof. Peter Šiška
OTEC - PASTIER SVOJEJ RODINY

small_Peter Siska2.jpg

Slovenský disident žijúci v Amerike.
Professor na Univerzite (United States Military Academy, West Point,New York), zo Slovenska má doktorát z prírodných vied (RNDr), kandidát vied (CSc) a z Ameriky Ph.D.

Úvod

Jeden z najznámejších obrazov znázorňuje Ježiša ako dobrého pastiera. Ježiš drží pastiersku palicu v ruke, na ramenách mu visí ovečka a v pozadí na zelenej tráve sa pasie zvyšné stádo oviec. Príroda na obraze sa podoba prírode na Strednom Slovensku a atmosféra znázornená na obraze vzbudzuje dojem pokoja, bezpečnosti a hojnosti. Podobne aj Žalm 23: 1-3, predstavuje samotného Boha v podobe pastiera: “Pán je môj pastier nič mi nechýba, dáva mi líhať na pasienkoch zelených, pri tichých vodách ma občerstvuje, obnovuje moju silu a vedie ma po ceste spravodlivosti.” Najmenším stádom na svete je rodina. Rodina je zároveň základom spoločnosti a zdrojom šťastia na tejto zemi. Najväčšie blaho, ktoré môže človek na tomto svete dosiahnuť je zdravá a šťastná rodina. V žalme 133 sa píše: “Ako je dobre a krásne ked bratia žijú pospolu! Je to ako keď vzácny olej steká po hlave Árona, ako rosa z Hermonu, ktorá sa vznáša po svahoch vrchov.”

Dnešná doba a rodina

Najväčším paradoxom dnešnej doby je neschopnosť človeka vybudovať šťastnú rodinu. Napriek vysokému vedecko technickému pokroku ľudstva, rodinný život nie je šťastnejší, skôr naopak, dostáva sa do väčšej krízy. Nasvedčuje tomu počet rozvodov, počet násilných prerušení tehotenstiev a vzrast rodinnej surovosti tzv. (domestic violence). Kde je príčina tejto krízy? Koho možno viniť za takýto katastrofálny rozpad rodinných hodnoť? Mnohí hľadajú odpoveď vo vonkajších príčinách ako sú moderna doba, kultúra, napätý život, drogy a alkohol. Život bol však ťažký aj v minulosti: dve svetové vojny, hlad a chudoba a predsa rodiny držali lepšie pospolu ako dnes. Zdá sa, že dnešná rodina trpí viac dezorganizáciou ako kedykoľvek predtým – vládne viac sociálneho zmätku. Staré hodnoty padli a nové nie sú schopné nahradiť stratený poriadok. Médiá a technika neprinášajú viac pokoja a poriadku, odborne sa tomu vraví: “entropia” systému zvrastá - nie sme si istí kto má rodinu viesť a kto poslúchať, kto ma poučovať a kto ma byť poučený. Kopírujeme mnohé obrazy z filmov a televíznych programov, kde sú vzťahy často obrátené na hlavu. Holywood sa stáva silnejšou normou života ako Biblia. Čím bizarnejší obraz rodiny tým viac divákov pozerá televízny program a tým viac rastie zisk. Ľudia konzumnej spoločnosti sú viac zvedaví na klebety a senzácie ako sa učiť rozvíjať zdravé rodinné vzťahy.

Kto vedie rodinu?

V rodine získavame psychickú a mentálnu stabilnosť a morálne hodnoty. Základom správnej funkcie každej organizácie je dobré vedenie. Tento zákon platí rovnako pre rodinu, ako platí pre každú organizovanú jednotku. Rodina musí mať zdravé vedenie, schopného “lídra” aby mohla byť základnou bunkou spoločnosti. Keď si položíme otázku, kto je vlastne dnes na čele rodiny, dostaneme zvyčajne nejasnú odpoveď. Kresťanská tradícia učila od začiatku, že otec je hlavou rodiny. Otec sa chápal ako základný kameň na ktorom leží budova rodiny, tak ako leží na Kristových ramenách celá Cirkev. Od začiatku komunizmu postavenie otca ako hlavy rodiny bolo terčom útokov propagandy v médiách a v školách. Pamätám si na nástenku na hlavnej chodbe školy, ktorá si robila posmech z Apoštola Pavla a najmä z jeho listu ku Efezanom hlava 5, verš 22-25: “Manželky sa majú podriadiť manželom ako Pánovi, lebo manžel je hlavou ženy ako Kristus je hlavou Cirkvi…tak ako je Cirkev podriadená Kristovi, tak aj manželky sa majú podriadiť manželom vo všetkom.” K tomu Pavol ešte dodáva: “Manželia milujte si svoje ženy, tak ako Kristus miloval Cirkev a obetoval sa za Cirkev aby ju posvätil.” Komunizmus dal jasne najavo, že má záujem v prvom rade odstrániť otca z vedúcej pozície v rodine a potom manipulovať s rodinou podľa svojej vôle. Táto činnosť je veľmi podobná diablovej práci v rajskej záhrade, obe udalosti sú paralelné. Had, ktorý zosobňuje diabla vie, že jeho intrigy nemôžu prejsť priamo cez Adama a preto ide na vec obkľukou. Najskôr oklame Evu, ktorej nahovorí, že nie on, ale Boh je klamár a potom cez Evu zaútočí na muža. Ako vieme táto taktika sa mu veľmi dobre podarila a preto ju používa s úspechom až dodnes: “A či je ozaj muž tvojou hlavou? A či nie si ty rovnako schopná ako on? Snahou zlého ducha je priniesť rozkol v jednote rodiny. Diabol vie, že ak rodina stratí otcove vedenie, zostáva slabá ako hrad, ktorý stratil svoje hradby a ľahko padne pod útokom nepriateľov.

Podriadiť sa alebo nepodriadiť

Ak sa podrobnejšie začítame do Písma Svätého dozvieme sa, že najväčším problémom vo svete je pýcha. Podľa Biblie, Boh uprednostňuje poslušnosť nad všetky obety sveta. V prvej knihe Samuelovej v kapitole 15 a veršoch 22-23 sa píše: “Poslušnosť je viac ako obeta a podriadenie je viac ako všetky obety v chráme!” Táto časť Svätého Písma nie je veľmi populárna medzi ľuďmi to však neznamená, že to čo je populárne je aj dobré, alebo pravdivé. Podriadiť sa je dnes ťažšia úloha, ako pristáť na inej planéte. Rebélia začína v rodinách, deti voči rodičom a rodičia jeden proti druhému. Podriadenie ženy sa v Biblii nechápe v otrokárskom zmysle, ale je to podriadenie samému Bohu. Podobne aj muž z lásky k žene a ku svojej rodine je ochotný podriadiť svoje záujmy pre blaho svojej manželky a svojich deti. Moje osobné skúsenosti potvrdzujú evanjeliové učenie. Kedykoľvek som sa snažil skryť za manželkyn chrbát a ponechal rozhodnutie iba na jej pleciach výsledok sa neobišiel bez ťažkých následkov aj keď riešenie sa zdalo byť v danom okamihu dobré. S prekvapením som zistil, že Boh žehná rozhodnutia otca rodiny aj keď to nevidíme okamžite, ale roky dajú tomuto rozhodnutiu za pravdu. V Písme Svätom vidíme ako Jozef dostáva vnuknutia vo sne, ktoré mu pomáhajú urobiť dobré rozhodnutia pre svoju rodinu. Nemyslím si, že toto je iba príhoda z Biblie, ale každý z nás môže zakúsiť podobnú pomoc pri rozhodovaní sa vo svojej rodine. Pamätám si ako najstaršia dcéra si zaumienila študovať vo vzdialenom meste hoci mala možnosť študovať doma, chcela byt však nezávislá. Skončila predčasne strednú školu a za dobré výsledky dostala štipendium na domácej Univerzite. Nechceli sme s manželkou prekážať v jej rozhodnutí a manželka bola zato, aby odišla z domu podľa svojho želania. Semester už začal a všetko sa zdalo rozhodnuté. Nasledujúci deň som mal sen v ktorom som jasne videl, že toto rozhodnutie nie je správne. Ráno som vzal manželku a dcéru na dekanát a požiadal o jej zapísanie na štúdium. Na šťastie zástupkyňa dekana bola veľmi ochotná a Lýdia skončila v prednáškovej sieni a prebranú látku pomaly, ale iste dobehla. Prežili sme spolu pekné roky počas jej štúdia a teraz žije samostatne ako dospelá žena vo veľkomeste a robí rozumnejšie rozhodnutia v porovnaní s tým sedemnásťročným dievčaťom, ktoré sa chcelo stať zavčasu dospelou osobou. Otec je prirodzeným a Bohom ustanoveným vodcom svojej rodiny. Ak odmieta si plniť túto úlohu, trpí s tým celá rodina. K tomu treba mladých ľudí vedieť vychovávať. Nemôžeme očakávať, že tieto veci nám padnú sami od seba z neba, ale treba aby sa organizovali vzdelávacie kurzy pre mladých ľudí. Potrebujú si rozšíriť svoj obzor a učiť sa múdrosti pre blaho svojich budúcich rodín.

Dve hlavné charakteristiky otca ako hlavy rodiny

Aký má byť teda otec? Aké su hlavné charakteristiky “lídra” rodiny a ako majú odzrkadľovať dnešnú dobu? V žiadnom prípade hlava rodiny nie je despotický človek, ktorý chce mať všetko podľa svojej vôle, ale človek, ktorý hľadá aktívne Boha, vzrastá v láske a miluje svoju manželku a deti viac ako svoj život. Byť hlavou rodiny znamená predovšetkým milovať. Rozhodovacia sila otca ako hlavy rodiny je závislá na stupni lásky, ktorú je schopný otec preukázať svojej manželke a svojim deťom. V štáte Tennessee som sa zúčastnil prednášky známej aktivistky z mesta Clarksville. Nikdy nezabudnem na jej tvrdenie: “Najlepšiu službu, akú otec môže vykonať pre svoje deti je milovať ich matku.” Týmto jednoduchým spôsobom sa otec automaticky stáva rešpektovanou hlavou celej svojej rodiny. Zdá sa to veľmi jednoduché tvrdenie a predsa vo vyspelých krajinách je rozvodovosť takmer 40- 50 percent, teda toto tvrdenie nie je predsa také samozrejmé. Flirtovanie s inými ženami, alebo dokonca aktívne hľadanie vzťahov mimo manželstva, okamžite degraduje otca ako hlavu rodiny. Táto funkcia je vyhradená automaticky tomu, kto preukáže túto úctu iba svojej vlastnej manželke. Deti vyslovene neznášajú akýkoľvek prejav zvýšenej empatie svojich rodičov k iným osobám odlišného pohlavia okrem vzájomnej lásky medzi svojimi rodičmi. Ak chce otec urobiť deň pre deti krajší stačí ak pripomenie svojej manželke, že vyzerá dnes veľmi dobre. Niekedy sa so žartom pýtam svojich detí: “Hej deti, kde ste to takú peknú a šikovnú mamu len našli? V ktorom obchode ste ju kúpili?” Odpoveďou sú ich usmiate tváre a hlasný súhlas s tým názorom o šikovnosti a kráse ich matky.

Kňaz a ochranca rodiny

Ak by sme chceli zosumarizovať hlavné charakteristiky otcovej autority, dve veci výrazné vstúpia do našej pozornosti: za prvé duchovná vyspelosť a po druhé ochranná povinnosť. Ak si deti vážia otca budú ho poslúchať viacej než ktoréhokoľvek kňaza v kostole. Otec nemusí mať doktorát z teológie, aby bol kňazom svojej rodiny. Nikdy nezabudnem na tie upracované ruky môjho otca ako aj ostatných starších mužov na dedinách, ktorí vedeli v nich držať aj sekeru, alebo krompáč, ale aj Bibliu. Dnes sú oveľa väčšie možnosti vzdelávať sa ako kedykoľvek predtým. Vďaka digitálnej revolúcii mladí ľudia majú priam fantastický prístup k najrôznejším informáciám. Slúži tento informačný zdroj ku nájdeniu pravdy, alebo slúži k špekuláciám, ktoré ich oberajú o pravdu? Najväčším paradoxom dnešnej doby je protiklad medzi množstvom informácií, ktoré veda a technika ponúka pre vzdelávanie a triviálna znalosť duchovných vecí, ktorou sa ľudia vyznačujú… akási “hluchota” modernej doby, ktorá je preplnená honbou za pôžitkami konzumnej spoločnosti a stratou duchovnej identity. Ľudia kritizujú kresťanstvo a pritom by prepadli na skúške zo základov katechizmu. Kráľovstvo Božie pripomína kupca, ktorý našiel vzácnu perlu a predal všetko čo mal, aby si zakúpil to pole!” (Matúš 13: 45). Presne to isté sa vzťahuje aj na našu kresťanskú vieru. Ak chce mladý človek byť raz otcom a autoritou doma musí poznať svoju vieru viac ako kedykoľvek predtým, lebo množstvo informácie, ktoré prichádza do očí a uší v dnešnej dobe spôsobuje v deťoch zmätok. Deti si nedokážu túto informáciu utriediť a vybrať si z nej to čo je pravdivé a prečo sa hodlá žiť. Ak otec nie je schopný nájsť Boha, bude to veľmi ťažký rodinný život pre manželku a aj pre celú rodinu. Otec musí byť predovšetkým duchovným “lídrom” inak sa rodina nikdy poriadne nezjednotí a hodnoty viery budú visieť na veľmi tenkej nitke. Najmä pre synov si nie je ľahko udržať vieru, ak ju nevideli u svojho otca. Mamina viera bude iba viera v ženskom podaní a syn bude ťažko nachádzať v nej svoju mužskú identitu.

Pastier a ochranca

Pastier stráži svoje ovce pred divou zverou, zlodejmi, zlým počasím, hladom, chorobami a všetkým čo by bolo nebezpečné pre jeho ovce. Podobne otec pracuje pre rodinu, aby mala na stole chlieb a strechu nad hlavou, avšak jeho starosť o rodinu sa s týmto ani zďaleka neskončí. Rodina musí byť chránená aj pred duchovným nedostatkom a morálnym zlom. K dosiahnutiu tohto cieľa musí byť otec uprostred svojej rodiny a neustále udržiavať kontakt s deťmi. Mnohokrát som sa necítil dobre keď som strávil veľa času v práci. Nič na svete nemôže ospravedlniť neprítomnosť otca v rodine. Pred pár rokmi som stretol Slováka v Chicagu, ktorý už osem rokov nebol doma. Konečne sa mu podarilo navštíviť svoju rodinu na Slovensku. Padli si do náručia. Dcéra medzitým vyrástla na dospelé dievča. Prítomnosť otca v jej živote boli iba pravidelne peňažné zásielky. Môže to stačiť pre zdravý vývoj rodiny? Zdravý mentálny vývoj mladého človeka potrebuje prítomnosť oboch rodičov. Rodinu treba neustále chrániť od všetkých nepriateľov. Jozef varovaný vo sne uteká so svojou rodinou až do Egypta, aby sa vyhol Herodesovi. (Matúš 2: 13-15). Dnes máme Herodesov prítomných všade, v drogách, na internátoch, v nemocniciach na interupčných klinikách, v podnikoch, v kinách, alebo v televízii. Kto ochráni deti pred Herodesmi v rôznych formách, ak niet starostlivého otca, ktorý bdie a chráni svoje stádo?

V roku 1985 som videl v USA reklamu, ktorá na mňa natrvalo zapôsobila. Pri hojdaní na hojdačke v parku deti zrazu zmizli. Bolo to varovanie pre rodičov, aby si neustále strážili svoje deti. Myslel som si, že takéto veci sa bežnému človeku nemôžu stať. O niekoľko rokov neskoršie kráčal som po ulici v meste College Station so svojou rodinou smerom ku kúpalisku. Bol horúci deň. Ulica bola tichá a prázdna. Môj najstarší syn, ktorý mal okolo sedem rokov sa rozbehol po chodníku pred nami. Nechal som ho voľne bežať, ale nespúšťal som ho z očí zatiaľ čo som držal za ruky dvojičky. Všetko sa zdalo veľmi pokojné a nesmierne pomalé ako keby páľava slnka, ktorá zalievala ulicu, nás úplne priklincovala k horúcemu asfaltu cesty. Zrazu sa nečakane objavilo biele osobné auto a zastalo rovno pri mojom synovi, otvorili sa dvere a niekto vo vnútri auta začal presviedčať syna, aby šiel do auta. Vyrazilo mi dych na niekoľko sekúnd. Videl som ako ruka vo vnútri auta máva na syna, aby podišiel k autu. V tom momente, keď som sa chcel rozbehnúť auto rýchlo ušlo. Syn im totiž povedal: “oco je hneď za mnou” a ukázal pritom na mňa prstom. Dvere sa teda rýchlo zatvorili a záhadné auto zmizlo hore ulicou. Apoštol Peter v jeho prvom liste v piatej kapitole a verši osem vraví: “Buďte triezvi a bdite lebo váš nepriateľ diabol obchádza okolo ako ručiaci lev a hľadá koho by zožral!” Otec ako dobrý pastier musí byť na čele svojej rodiny ako obrana proti útokom všetkých nepriateľov. V žiadnom prípade nemôže presedieť svoj vzácny čas niekde v reštaurácii, v krčme alebo kdesi v úrade. Ako môže ochrániť svoje deti od fyzického, morálneho a duchovného zla ak nie je aktívne prítomný vo svojej rodine? Je lepšie mať menej výhodné zamestnanie a stráviť čas doma, ako hľadať veľkú kariéru a finančný zárobok a nechať deti rásť bez otcovskej ruky. Slávny spisovateľ Jule Verne sa celý život zatváral do svojej pracovne, alebo tmavej veže kde písal svoje svetoznáme knihy. Nemal však žiadny zmysel pre rodinnú výchovu a jeho jediný syn vyrastal ako rebelant bez otcovho porozumenia a poučenia a skákal od jednej mláky do druhej. Aký zmysel má písať knihy, spievať, alebo pracovať celý život pre pozemskú slávu a materiálne bohatstvo a pritom stratiť možnosť byť so svojimi deťmi? Na tomto svete sme iba veľmi krátko a ak zmeškáme ten čas, ktorý sme mohli stráviť s deťmi a so svojou rodinou už nikdy v živote sa táto možnosť nevráti a zomrieme ochudobnení o to najväčšie bohatstvo, ktoré sme mohli vôbec na tomto svete mať. Pamätám si rozhovor s jedným kňazom, ktorý mi povedal nasledovné: “V živote som nevidel ani jedného otca na smrteľnej posteli, ktorý by rozprával o svojich úspechoch v práci, ale iba o svojej rodine, najmä o svojich deťoch.” Tak bolo aj s mojim otcom a tak to bude s nami všetkými. Nič nám nebude z tohto sveta chýbať, iba naša rodina. 

Záver

Vedúca úloha otca v rodine je mimoriadne dôležitá. Ježiš sa prirovnáva k viniču a svojich učeníkov a teda aj nás všetkých prirovnáva k zeleným ratolestiam. Znovu krásny obraz vzťahu medzi otcom a členmi rodiny. Ak si otec neplní svoju úlohu cely vinič aj s ratolesťami uschne. Otec je hlavným zjednocujúcim faktorom pre rodinu. S jeho výkonom rodina vzrastá, alebo padá. Otec je prítomný v rodine ako kňaz, ale aj ako pastier. Otec ako dobrý pastier stráži svoje ovce pred dravcami a vedie ich k vodám, kde sa môžu občerstviť, posilniť a dobre nakŕmiť. Týmto miestom je nebeské kráľovstvo ku ktorému všetci kráčame. Príchuť tohto nebeského kráľovstva môžeme získať už na zemi v dobre fungujúcej rodine, ako to potvrdzuje aj žalm 128: 3-4, kde sa hovorí: “Tvoja manželka bude ako úrodná vinica v dome a tvoji synovia budú ako olivové ratolesti okolo tvojho stola. Takto sa požehná mužovi, ktorý sa bojí Pána.”


Späť na svedectvá | Zdieľaj na Facebooku | Staň sa priateľom mojpríbeh.sk na FB a ohlasuj evanjelium

Dobré správy

 • Marek Nikolov
  Si otvorený na nové priateľstvá a spoluprácu? Si pripravený dávať a prijímať povzbudenie? Ak si pripravený nielen dobro prijať, ale sa aj aktívne podieľať na jeho šírení a sprostredkovaní druhým ľuďom, tak nesmieš na našom stretnutí mužov chýbať.
  2018-02-06
 • Igor Ábel
  Zo všetkých izraelských bojovníkov mal iba jeden odvahu. Zabudnutý pastierko, čo doniesol jedlo jeho bratom a prišiel pozrieť, ako vyzerá boj. Všetci zbadali potopu v Goliášovi, ale iba jeden nemal strach. Keby som bol kráľom, dovolil by som to? Nebál by som sa hanby a porážky? Sme slabí muži, a nevieme kde máme prak aj kamene. Pýtajme si chlapské túžby a odvahu. Ak nevieme kde začať, spýtajme sa našich manželiek, či sú spokojné v bezpečí doma. Alebo či dokážu byť v bezpečí u Boha, ale pritom aj v nebezpečnom boji s nami?
  2018-01-24
 • Vlado Bis
  Veríme, že sa začína nová etapa života, v ktorej sa rodíme pre Nebo. Boh ako darca života, je vo Svojej veľkosti nekonečne Láskavý a kreatívny. Preto je dôležité hodnotu ľudského bytia zdôrazňovať práve v kontexte Božieho plánu s človekom. Je pre nás veľmi podstatné, aby sme sa ako spoločenstvo ľudí stali živými ohlasovateľmi evanjelia.
  2018-01-05
 • Patrik Daniška
  Chlap má byť chlap! Má hrať férovo vo futbale aj v živote. Ak je v náročnej situácii, má zabrať a neutiecť ako zbabelec. Hľadáme preto partie chalanov/mužov, ktorí hrávajú futbal, a mali by záujem spojiť futbal s pro-life osvetou. Ak sa Vás to týka, toto je výzva do akcie!
  2017-11-09
 • Ľuboš Štofko
  „Istý človek zostupoval z Jeruzalema do Jericha a padol do rúk zbojníkov. Tí ho ozbíjali, doráňali, nechali ho polomŕtveho a odišli. Náhodou šiel tou cestou istý kňaz, a keď ho uvidel, obišiel ho. Takisto aj levita: keď prišiel na to miesto a uvidel ho, išiel ďalej. No prišiel k nemu istý cestujúci Samaritán, a keď ho uvidel, bolo mu ho ľúto. Pristúpil k nemu, nalial mu na rany oleja a vína a obviazal mu ich; vyložil ho na svoje dobytča, zaviezol ho do hostinca a staral sa oň. Na druhý deň vyňal dva denáre, dal ich hostinskému a povedal: »Staraj sa oň, a ak vynaložíš viac, ja ti to zaplatím, keď sa budem vracať.« Čo myslíš, ktorý z tých troch bol blížnym tomu, čo padol do rúk zbojníkov?“ On odpovedal: „Ten, čo mu preukázal milosrdenstvo.“ A Ježiš mu povedal: „Choď a rob aj ty podobne!“ (Lk 10,25-37)
  2017-10-26

Video

Zaujímavá a výpovedná skúsenosť západoeurópskeho muža s hinduizmom, budhizmom, jógou, ezoterikou a okultizmom.


Príbeh bývalého teroristu, ktorý dnes spája etniká a kmene.
Stephen Lungu


Hudobníčka Lacey Sturm, bývalá speváčka kapely Flyleaf, bola presvedčenou ateistkou a mala v úmysle vziať si život... ale zrazu sa všetko zmenilo.


"A rozhnevaný pán ho vydal mučiteľom, kým nesplatí celú dlžobu. Tak aj môj nebeský Otec urobí vám, ak neodpustíte zo srdca každý svojmu bratovi." (Mt 18, 34-35)


Všetci sme súčasťou veľkého príbehu. Veľký príbeh sveta tvoria minulé a aktuálne životné príbehy jednotlivých ľudí. Portál mojpribeh.sk je zameraný na najdôležitejší moment príbehu sveta a jednotlivca a tým je osobné stretnutie človeka s Bohom.