Photo - Kaka

Kaka

Potrebujem Ježiša každý deň môjho života. Ježiš mi hovorí v Biblii, že bez neho nemôžem urobiť nič. Mám dnes dar a schopnosti hrať futbal, pretože mi to dal Boh.

Photo - Ivona Škvorcová

Ivona Škvorcová

Jedna malá „gulička“, ktorú som si náhodne našla na krku, zmenila nielen moje plány, ale i život. Treba ju vyoperovať - bolo odporúčanie mojej lekárky. Vraj len bežná operácia, o nič nejde. V nemocnici som strávila tri dni a s pokojom a úplnou bezstarostnosťou som tri týždne čakala na výsledky z biopsie. Ako 22-ročnú vysokoškoláčku plnú života a energie, ma ani len nenapadlo, že by mohlo ísť o niečo vážne. 22. 2. 2006 zneli slová lekára: „Je to pozitívne“. Ani som presne nechápala, čo to znamená. Šok, ktorý otriasol celou mojou rodinou - RAKOVINA. Bola som zmätená, mala som kopec otázok a obáv.

Photo - Katarína Kuchtová

Katarína Kuchtová

Modlila som sa a prosila Pána o záchranu nášho Šimonka. Prišli sme do nemocnice a lekár mu nameral tep 300 - to je na kolaps a smrť.

Photo - Augustín Ugróczy

Augustín Ugróczy

Ahojte chlapci, mládenci, muži, mudrci, odpadlíci, vagabundi, hľadači pokladov, drakobijci, kávičkári, hudobníci, načúvači, jedným slovom UČENÍCI. Takýmto oslovením na úvod mailu zvolávam mojich chlapcov na pravidelné mesačné stretká s názvom PAJTA.

Photo - Elias Vella

Elias Vella

Keď som bol profesorom dogmatickej teológie, učil som svojich študentov, že diabol ako osoba neexistuje.

Photo - Matej Tóth

Matej Tóth

Aj keď mám krásny a šťastný život, nie vždy bolo všetko ružové a ideálne, ale ja sa riadim heslom, že všetko zlé je na niečo dobré a Pán Boh má svoj plán. Preto sa snažím nájsť vo všetkom a všetkých ľuďoch hlavne to dobré.

Photo - James Manjackal

James Manjackal

... položil ruky na moju hlavu a začal sa modliť: „Nebeský Otče, pošli teraz svojho Syna Ježiša do choroby tuberkulózy, ľadvinových kameňov a infekcie, ktorými trpí tento kňaz a úplne uzdrav jeho telo aj dušu.“ Vtedy som si pomyslel, že asi videl moju zdravotnú kartu, kde sú opísané moje zdravotné problémy!

Photo - Katarína Randová

Katarína Randová

Pred rokom mi vyšli nedobré výsledky na HPV vírus, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice. Keďže to nebolo veľmi vážne, čakali sme na ďalšie stery. Ich výsledky boli opäť horšie ako predtým. A takto sa to opakovalo ešte raz. Výsledky sa zhoršili, dokonca výsledky na rakovinové bunky vyšli všetky pozitívne. Mne sa vtedy zrútil svet.

Photo - Peter Slaný

Peter Slaný

Začal som pravidelne huliť trávu. Už v trinástich som fajčil trávu denne. Chodil som do školy nahúlený. Cez prestávky som si tiež občas zahulil. V tej dobe som opovrhoval tvrdými drogami. Myslel som si, že nikdy nebudem feťák. Onedlho som vyskúšal durmán, LSD, extázu... V štrnástich som vyskúšal Piko (pervitín).

Photo - Róbert Slamka

Róbert Slamka

Viem čo je rakovina. Môj ocko zomrel na rakovinu, aj starý ocko zomrel na rakovinu a tak viem čo to znamená, keď niekto povie máš zhubný nádor! A tak som si povedal, idem zomrieť.

Photo - Mudr. Silvester Krčméry CSc.

Mudr. Silvester Krčméry CSc.

Ak teda za to, čo som robil, to jest za dobro, pravdu a Krista mám byť trestaný, vtedy nechcem ani menší trest, ale radšej väčší trest a bol by som najšťastnejší, keby som mohol za Krista i zomrieť, hoci viem, že tak veľkej milosti nie som hodný.

Photo - Jozef Červeňák

Jozef Červeňák

V novembri toho roku 2002 na Sviatok všetkých svätých som sa vracal z cintorína domov. Ako som tak kráčal, vo svojom srdci som vnímal hlas, ktorý mi hovoril: „Ona bude tvojou ženou“.

Photo - Liu Žen jing - (brat Yun)

Liu Žen jing - (brat Yun)

Podzemná Cirkev v Číne čelí krutému prenasledovaniu aj v dnešných dňoch. Yun tvrdí, že aj vďaka prebiehajúcemu vyše 30 ročnému prenasledovaniu, utrpeniu a mučeniu sú dnes veriaci čínskej podzemnej Cirkvi pripravení v moslimskom, hinduistickom a budhistickom svete obetovať svoj život za Ježiša Krista a ohlasovanie Jeho Evanjelia.

Photo - MUDr. Emília Vlčková

MUDr. Emília Vlčková

Príbeh exhomeopata: Dcére som vyliečila bronchitídu po tom, čo jej nezabrali antibiotiká. Mne po podaní homeopatika na druhý deň zmizla bradavica.

Photo - Vlado Žák

Vlado Žák

Vedel som o Bohu, ale nepoznal som Ho. Videl som Boha len ako prísneho sudcu, ku ktorému som bol viac viazaný akýmsi strachom, než čímkoľvek iným. Teraz už viem ako veľmi som sa mýlil.

Photo - Alžbeta Šimová

Alžbeta Šimová

Keď po operácii prišli výsledky a potvrdil sa karcinogénny nádor, potrebovala som ísť pred Eucharistického Krista.

Photo - Dominik Dobrovodský

Dominik Dobrovodský

Áno, kosti sú mojím životným údelom. Narodil som sa so zlomeninou a od vtedy celé detstvo rok čo rok zlomeniny pri najmenších pádoch. Veľa času som strávil v nemocniciach, poznal utrpenie na vlastnej koži, ale videl trpieť aj druhých. Na druhej strane to bola pre mňa vysoká škola života. Bola to skúsenosť, že Boh je vždy pri mne, že ma nikdy neopustí. A tak sa postoj chvály stal (a stále znovu stáva) mojím prvým vyjadrením lásky k nemu.

Photo - Nick Vujicic

Nick Vujicic

som vďačný, že som sa pred 31 rokmi narodil bez rúk a nôh. Nebudem predstierať, že môj život je jednoduchý, ale skrze lásku mojich milovaných rodičov a viery v Boha som prekonal moje nešťastie a môj život je teraz naplnený radosťou a zmyslom.

Photo - Viera Prokopcová

Viera Prokopcová

Ak žehnáme Izraelu, požehnanie prichádza na nás samotných (Gn 12,3): „Požehnám tých, čo budú teba žehnať a zavrhnem tých, čo budú teba preklínať.“ Ak je v našom srdci alebo v rodine, u predkov prítomný antisemitizmus, alebo máme predsudky voči Židom, robili sme si vtipy na adresu Židov alebo Izraela, dopustili sme sa neprávosti voči Židom, ukrivdili sme, boli sme ľahostajní voči povolaniu židovského národa, atď ..., bránime požehnaniu, ktoré je nám prisľúbené v Gn 12.

Photo - Jozef Demjan

Jozef Demjan

V detstve ma sexuálne zneužil starší chalan, prešiel som chudobou, okultizmom, depresiami, sexuálnymi partnermi toho istého pohlavia, či pokusmi o samovraždu. Svetlo do môjho života vniesla viera v Ježiša Krista.

Photo - Marek Nikolov

Marek Nikolov

Cieľom modlitbových zhromaždení s názvom „Ježiš uzdravuje“ (najbližšie v sobotu 14. októbra 2017) je zažiť, že Boh je láska. Láska, ktorá sa chce dávať a zjavovať svoje milosrdenstvo aj skrze uzdravenia, znamenia, divy a zázraky.

Photo - Katarína Kolčárová

Katarína Kolčárová

Začala som vnímať anjelov, ale neskôr aj duchov. Čo bolo strašné. Začala som pociťovať strach a aj depresiu som dostala. Bola som zmätená, nechápala som ako je to možné, že mi to ubližuje. Veď v tom predsa nemôže byť nič zlé. Videla som svoju kamarátku, ako zvláda s ľahkosťou život a keďže to bol veľmi dobrý človek, myslela som si, že je to v poriadku.

Photo - Rick Warren

Rick Warren

Ľudia sa ma pýtajú: Čo je zmyslom života? Ja odpovedám veľmi stručne a výstižne: život je prípravou na večnosť. Boli sme stvorení pre večnosť a Boh chce, aby sme boli s Ním v nebi.

Photo - Renáta Ocilková

Renáta Ocilková

Počas chemoterapií mi však vypadol menštruačný cyklus. Keď som sa na to asi po pol roku spýtala môjho gynekológa – onkológa, s veľkými obavami, ako zareagujem, mi povedal: „To je normálne. Vy už cyklus nikdy nedostanete.“

Photo - Anton Srholec

Anton Srholec

Viera a láska k Ježišovi a k jeho veci naplnila moje celé srdce a bol som ochotný za to položiť svoj život.

Photo - Denis Blaho

Denis Blaho

Veštil som a plnilo sa to, mával som jasnovidecké obrazy krátkodobej budúcnosti, ktoré sa tiež plnili. Kresťanstvom som pohŕdal a veriacich ľudí alebo známych, ak neboli naozaj hlboko veriaci, som spochybňoval alebo dotiahol na nejaký budhistický seminár.

Photo - Bohuš Živčák

Bohuš Živčák

Napriek prenasledovaniu za komunizmu, alebo možno práve kvôli tomu, sa hľadanie Boha stalo pre mňa neustálym dobrodružstvom. Viac putovaním ako študovaním. Na strednej škole sa Boh začal približovať ešte dramatickejšie.

Photo - Veronika Barátová

Veronika Barátová

Spomienky na začiatok môjho návratu k Bohu sú pre mňa stále veľmi krásne a dôležité do dnešného dňa. Stalo sa tak počas môjho štúdia na vysokej škole, v dobách normalizačného komunizmu.

Photo - Dr. Gloria Polo

Dr. Gloria Polo

Aj mňa zasiahol blesk, vnikol do mňa cez ruku a spálil celé moje telo strašným spôsobom, zvnútra aj zvonku. Moje rebrá, brucho, podbruško, nohy aj pečeň boli zuhoľnatené. Moje ľadviny utrpeli silné popáleniny, tak isto pľúca a vaječníky.

Photo - P. Vojtech Kodet

P. Vojtech Kodet

Jádra křesťanství se začínám dotýkat v okamžiku, kdy pochopím, že Bůh je ten, který si mě zamiloval, a kdy to prožiji na vlastní kůži. Když pochopím a prožiji, že Bůh je ten, který mě hledá, a zakusím, že jsme se konečně setkali. Když pochopím a prožiji, že Bůh ke mně mluví, zaslechnu jeho hlas ve svém srdci a začnu ho poslouchat.

Photo - Oto Mádr

Oto Mádr

Tato doba není pro křesťany zvlášť příjemná, ale pro křesťany správného formátu je to velký a nádherý čas. „Jestliže mne pronásledovali, i vás budou pronásledovat.“ V takových slavných chvílích zpívá církev Pánu hrdinskou píseň lásky a věrnosti. Je to výsada a dar právě teď žít, milovat a bojovat.

Photo - Matka Tereza

Matka Tereza

Nie je dôležité to, čo robíme, ale koľko lásky do svojej činnosti vložíme. Robme malé veci s veľkou láskou.

Správa - Prof. Ján Košturiak
Podnikanie s Bibliou

small_small_photo_kosturiakx.JPG

Prezident a spoluzakladateľ spoločnosti Fraunhofer IPA Slovakia. Vyštudoval odbor strojárska technológia na Vysokej škole dopravy a spojov v Žiline. V roku 1997 ho vymenovali za profesora na Žilinskej univerzite v Žiline, v roku 2001 za profesora na ATH Bielsko Biala a za honorárneho profesora HST Ulm. Dlhodobo pôsobil na Fraunhofer IPA Stuttgart a TU Wien. V roku 1990 začal pracovať ako konzultant pre priemyselné podniky. V roku 1995 založil Inštitút priemyselného inžinierstva v Žiline, ktorý v roku 2000 spojil s aktivitami Fraunhofer IPA Stuttgart v spoločnosti Fraunhofer IPA Slovakia. Prednáśa na HST Ulm, UTB Tomáša Baťu, Fakulte výrobných technológii Prešov, TU Košice a Materiálovo technologickej fakulte Trnava, STU Bratislava.
Býva vo Varíne, je ženatý a má 3 deti.

Západný svet je v kríze. Finančné problémy, dlhy a znižovanie rastu ekonomiky sú následkom skutočných problémov. Keď dôjdu ekonómom argumenty, tak použijú vetu o kríze hodnôt a morálky. Západný svet už dlhé roky žije nad pomery a na tento luxus si požičiava. Podobne ako sa zvyšuje materiálny blahobyt, tak sa zároveň znižuje schopnosť učiť sa a tvrdo pracovať. Schopnosť, ktorú v sebe mali ešte naši starí rodičia. Rast bez výkonu nie je dlhodobo udržateľný. Rastúci blahobyt, individualizmus a egoizmus vedú aj k rozkladu tradičnej hodnotovej orientácie, na ktorej vznikli kultúra a rozvoj Európy – Kresťanstva. Potláča sa význam rodiny, verejne sa spochybňujú princípy Desatora a vzdelaní technokrati, ktorí vymenili Boha za rast HDP, nám posmešne tvrdia, že biznis a podnikanie sa nemajú spájať s teológiou a morálkou.

Lídri tohto sveta zlyhali. Potrebujeme nových lídrov, ľudí, ktorých úspešnosť sa nemeria počtom vystúpení v médiách, alebo úrovňou salónnych diskusii, ale schopnosťou uplatniť svoje znalosti, realizovať veci, meniť svet k lepšiemu. Sledujem staršiu generáciu “lídrov v politike”, ktorí povýšili klamstvo a podvody na pracovnú metódu a na svoje ospravedlnenie hovoria, že “politika nie je pre svätých.” Čo k tomu dodať? George Orwell sa kedysi vyjadril takto: “V tomto čase všeobecného klamania je vyslovenie pravdy revolučným činom.” Žijeme v dobe, keď ľudí, ktorí urobia takýto čin, označujú za nezrelých, pochádzajúcich z iného a nereálneho sveta. Aspoň tak sa vyjadrujú dinosaury – architekti reálneho sveta okolo nás.
Už Ježiš hovoril o zákonníkoch a farizejoch, ktorí len hovoria a nekonajú a svoju reč k zástupom zakončil takto: “Kto je medzi vami najväčší, bude vaším služobníkom. Kto sa povyšuje, bude ponížený, a kto sa ponižuje, bude povýšený.“

Nadávame na svet okolo nás a obviňujeme za to politikov a akcionárov politických strán. Tento svet je však aj obrazom nás samých. Nadávaním a kritikou druhých toho veľa nezmeníme. Začať môžeme tým, že sa sami pozrieme do zrkadla a prečítame si ešte raz Ježišove slová. A môžeme začať. Aký krásny by bol svet, keby každý z nás ožiaroval láskou a dobrom aspoň niekoľko ľudí okolo seba. A oni by prebrali túto štafetu. Keby sme za život naučili niekoľko ľudí to najlepšie, čo je v nás. Keby sme zamestnali aspoň jedného človeka a dokázali pomáhať aspoň jednému trpiacemu. Zlo, nenávisť a boje medzi ľuďmi majú iba jednu terapiu – dobro, lásku a spoluprácu.

Dostal som príležitosť napísať pár slov k prekladu knižky o podnikateľovi Francoisovi Neveuxovi. On dal svoj talent do služby druhým a ukázal ako riešiť problémy tohto sveta. Čítam práve knihu Podivín, kde je popísaný príbeh Ricarda Semlera a jeho úspešnej firmy Semco. Firmy, vybudovanej na princípoch slobody a hľadania šťastia v práci. Nie je to komunizmus, ale slobodná firma, ktorú riadia zamestanci a slúži svojim zákazníkom a pracovníkom lepšie ako väčšia tradične, hierarchicky riadených firiem. (zdroj peoplecomm)

Poznám na Slovensku veľa podnikateľov, ktorí sa snažia budovať slušné a slobodné podniky. Netreba filozofovať nad definíciami slušnosti a vylepovať na steny firmy kódexy a pravidlá. Stačí sa slušne správať – mať rešpekt k ľuďom, plniť si svoje sľuby a záväzky, neklamať a nepodvádzať, priznať si chybu, spravodlivo rozdeľovať prácu a odmenu za ňu. Teším sa. Je stále viac firiem, ktoré chcú byť slušné – lebo vedia, že slušnosť a dôvera sú dôležité vitamíny - pre firmu aj našu chorú spoločnosť.

Toto sú princípy slobody v práci, ktoré sa snažia presadzovať niektoré podniky a dosahujú s nimi úspechy:

1. Zmysel a vízia – Keď organizácia a jej zamestnanci poznajú dôvod prečo ich firma, či projekt existujú a zdieľajú spoločný smer.
2. Dialóg a počúvanie - Keď netrváme na jednej pravde, ale vieme pripustiť rôzne uhly pohľadu.
3. Fair play a dôstojnosť – Keď sa dokážeme správať ku každému človeku férovo, tj. podľa jeho zásluh.
4. Transparentnosť - Keď myšlienky voľne plynú a informácie zdieľame slobodne a zodpovedne.
5. Zodpovednosť – Keď je každý člověk i organizácia ako celok zodpovedný jeden druhému i spoločnosti za svoje správanie.
6. Jednotlivo a spoločne – Keď jednotlivci rozumejú a berú za svoje to, ako prispievajú k dosiahnutiu spoločných cieĺov.
7. Možnosť voľby– Keď organizácia podporuje každého zamestnanca k tomu, aby sa sám rozhodoval.
8. Celistvosť – Keď sa každý jednotlivec i organizácia ako celok držia spoločných etických a morálnych princípov.
9. Decentralizácia – Keď sa moc rozloží do všetkých úrovní a častí organizácie.
10. Reflexia a zhodnotenie – Keď všetci cítia potrebu priebežnej spätnej väzby, potrebu učiť sa z minulosti.


Niekedy sa mi zdá, že čím viac niekto rozpráva o slušnosti a morálke, tým menej sa nimi riadi. Firma Enron bola kedysi celá oblepená morálnymi kódexami a robila pritom veľké finančné podvody. Mnohé politické strany, ktoré sa označujú za “kresťanské”, sú svojimi činmi od kresťanských hodnôt veľmi vzdialené.

Finančné problémy sú len jedným prejavom chorého organizmu a všetci lekári  sedia v zasadačkách a opakujú poučky zo školy. Verím, že sa nájdu mladí ľudia, prekonajú tento intelektuálny incest, opustia prázdne debaty, budú hľadať nové riešenia a začnú niečo konkrétne robiť. Budeme potrebovať lídrov zmeny. Lídrov, ktorí si položia zásadné otázky. Napríklad: Prečo je všetko podriadené rastu HDP? Ako zaistiť ľuďom kvalitný život pri jeho poklese? Ako premeniť konkurenciu na spoluprácu? Ako zmeniť “nadbytočných” ľudí na užitočných? Ako zachrániť zdegenerovanú spoločnosť a ohrozenú planétu?

Celá manažérska literatúra posledných rokov, vrátane výchovy na školách, je plná teórií a techník na manipuláciu ľudí, “situačný” manažment a zlepšovanie vonkajších prejavov pre získanie potrebnej pozície alebo cieľa. Charakter a skutočné hodnoty človeka zostávajú potlačené. Klamstvá a podvody okolo nás sú výsledkom tohto vývoja posledných desaťročí. Dnes sa mnohí prebúdzajú a kričia, že potrebujeme autentických a slúžiacich lídrov (servant leadership), ľudí, ktorí vytvárajú podmienky, idú príkladom a “nosia vodu” svojim spolupracovníkom.

Netreba hľadať na internete poradcov, ktorí na nás vykrikujú aké vlastnosti má mať moderný líder zmeny. Čítal som o ňom knihu. Pyšných a sebaistých karhal a skláňal sa k ľuďom, ktorí zlyhali. Keď chcel aby ho nasledovali, musel zostúpiť k nim a hovoriť jazykom, ktorému rozumeli. Nepoučoval a nevyužíval svoju autoritu, ale trpezlivo vysvetľoval svojim žiakom veci, ktoré nechápali, zabúdali a často porušovali. Učil príkladom a na nikoho sa nepozeral zhora. Bol to veľký učiteľ. Volal sa Ježiš Kristus.

Často dostávam otázku, či sa dá podnikať eticky. Niekedy idú podnikatelia a manažéri ešte ďalej a pýtajú sa ma, či sa dá podnikať podľa kresťanských hodnôt. A ja im hovorím, že najlepšia učebnica manažmentu a podnikania je Biblia. Napríklad Matúš 13.12: Lebo tomu, kto má, bude dané a bude mať nadbytok; tomu však, kto nemá, bude odňaté aj to, čo má. Alebo Ján 10.13-15: Ja som dobrý pas­tier. Dobrý pastier život kladie za ovce. Nájomník a ten, čo nie je pastier, a ovce nie sú jeho, keď vidí prichádzať vlka, opúšťa ovce a uteká, a vlk ich chytá a rozháňa; nájomník uteká, pretože je nájomník, a nedbá o ovce. Ja som dobrý pastier: poznám svoje a mňa poznajú moje, ako ma pozná Otec, aj ja poznám Otca, a život kladiem za ovce.

Moja odpoveď je jednoznačná – dlhodobo podnikať sa dá iba kresťansky. Nemám na mysli, že človek, ktorý nie je veriaci alebo kresťan, nemôže byť dobrý podnikateľ. Mám na mysli, že musí používať morálne princípy a svedomie, na ktoré nemáme monopol iba my, kresťania, ale aj naši bratia z iných náboženstiev aj neveriaci.

Podnikanie je objavovaním a využitím nášho talentu, ktorý sme dostali od Boha. Sedávam s podnikateľmi a definujeme strategické smerovanie ich firiem. Častejšie hovoríme o zmysle, ako o peniazoch. Zmysel je to, čo nás motivuje a poháňa dopredu. Okrem zmyslu nám podnikanie dáva aj ďalšie dva silné motivačné faktory – slobodu a možnosť rozvíjať svoje majstrovstvo v danej profesii.

Pri podnikaní sa zarábajú peniaze tým, že vytvárame hodnoty pre druhých, ktorí hodnotu uznajú a daný výrobok alebo službu si kúpia. Táto hodnota má v sebe vždy merateľnú časť (chuť jedla, funkčnosť počítača alebo výkon a spotreba automobilu) ale aj nemerateľmú, emočnú časť (dobrý pocit, slušnosť, úcta, rešpekt, vyšší zmysel). Pri podnikaní vytvárame hodnoty pre zákazníka, ale aj pre podnikateľa (alebo akcionárov), pre zamestnancov i pre spoločnosť. Medzi týmito hodnotami musí byť rovnováha. Majiteľ firmy si nemôže brať viac, na úkor svojich zamestnancov, ani na úkor zákazníka tým, že mu predáva nekvalitné veci za vysoké ceny. Rovnako musí podnikateľ tvoriť hodnoty aj pre spoločnosť - už tým, že vo firme koná slušne a podľa kresťanských zásad, ovplyvňuje svojich spolupracovníkov a nepriamo aj ich rodiny a celú spoločnosť. Aj vytváranie pracovných miest je službou pre spoločnosť, podobne ako podpora ľudí, ktorí podnikať nemôžu a sú odkázaní na pomoc druhých.

Ľudia mi často hovoria, že podnikatelia sa takto nesprávajú. Vraj okrádajú svojich zamestnancov, klamú zákazníkov a spoločnosti skôr berú, ako jej dávajú. Nenazývajme túto skupinu ľudí podnikateľmi, tak ako vrahov nenazývame lekármi, alebo zlodejov policajtmi. Sú to podnikavci, špekulanti, zlodeji – ale nie podnikatelia. Život ukazuje, že firmy, ktoré porušujú morálne princípy nemôžu byť dlhodobo úspešné. Poznal som firmu, kde si generálny riaditeľ „ulieval“ peniaze do zahraničia, klamal a podvádzal. Postupne sa podobne začali správať ďalší ľudia okolo neho. Tí slušní radšej odišli a nahradili ich darebáci. Na konci bola rozkradnutá a rozvrátená firma. Ak bude firma zavádzať zákazníkov nepravdivou reklamou, alebo dodávať nekvalitné výrobky, tak ju opustia, rovnako ako ju raz opustia ľudia, ktorých šéf klame a núti klamať aj ich, alebo ich nechce spravodlivo odmeniť za ich prácu.
Stále hovorím o činoch a nie o deklaráciách. Iba to čo robíme je dôležité, nie to čo hovoríme, alebo píšeme v etických kódexoch. A ľudia to cítia, vidia a majú možnosť vlastnej voľby.
Som presvedčený, že nepotrebujeme žiaden iný kódex, ako je Desatoro a žiadnu inú učebnicu manažmentu a leadershipu ako je Sväté písmo. Dôležité je čítať, premýšľať, nájsť si čas byť sám so sebou a v tichu počúvať nášho Pána. Mnohí manažéri sa ženú za vecami, ktoré vôbec nie sú dôležité a potom nemajú čas, sú nervózni, robia chyby a trpia stresom a frustráciou. Behajú a nemajú čas sa zastaviť a zamyslieť, či bežia po správnej ceste za správnym cieľom. Hľadanie zmyslu, toho čo robíme, je kľúčom k správnej stratégii – nášho života aj podnikania. V tichu modlitby môžeme čerpať z toho najsilnejšieho zdroja energie – z Ducha Svätého. Nájsť rytmus a vyváženosť v našom živote v duchu hesla Benediktínov Ora et Labora je cesta k osobnej výkonosti a šťastiu. Unavujú nás veci, ktoré nás nebavia, robíme ich nasilu a často nemajú žiaden zmysel. Anselm Grün hovorí, že čerpáme zo zakalených prameňov, vytýčili sme si nesprávne ciele a robíme veci, ktoré nám namiesto radosti prinášajú sklamanie.

Ježiš Kristus nás vo Svätom písme často vyzýva k tomu, aby sme sa nebáli. Viera, láska a nádej sú tri kľúčové hodnoty, ktoré nám pomáhajú žiť, ale aj viesť naše firmy a povzbudzovať našich spolupracovníkov. Nebojme sa krízy, ktorá nám, podobne ako choroba, hovorí, že musíme zmeniť náš spôsob života. Nebojme sa toho, že Euro stratí svoju hodnotu a my budeme chudobní. Boh má iné merítka bohatstva, ako naši makroekonómovia. Prečo by sme sa mali stresovať z toho, že nám nerastie HDP? Musíme hľadať modely, kde budú mať ľudia prácu aj pri zvyšovaní produktivity, ktorá vytláča z podnikov „nadbytočné zdroje“. Cestou je podnikanie a hľadanie našej užitočnosti na tomto svete. Systém, ktorý je okolo nás, nedáva veľa riešení. Je to stroj na zvyšovanie HDP a ľudia sú ozubené kolesá v ňom. Tento stroj treba zmeniť, pretože náš svet je živý organizmus a ľudia sú neopakovateľné živé bytosti prichádzajúce na tento svet s talentom a šancou zanechať po sebe vlastnú stopu. Budeme musieť hľadať úplné nové modely, ktoré zaistia ľuďom dlhodobo kvalitný život aj pri poklese HDP. Modely, ktoré nám možno prinesú viac času a lásky a menej peňazí a zbytočných vecí, ktoré si za ne kupujeme.

Ľudia sú vystrašení a frustrovaní a pýtajú sa ekonómov a politikov čo bude. A oni sa múdro tvária, ale vedia iba čo bolo a nikdy nevedeli čo bude. Aby nás upokojili, tak obyčajne vyslovia čarovnú vetu, že urobia všetko preto, aby bolo lepšie. A nemajú ani poňatia, čo by mali urobiť. A keď sa niečo stane, tak nám prezentujú ďalšiu analýzu minulosti.
Boh nás stvoril na svoj obraz a dal nám slobodu voľby. Nečakajme na niekoho, kto vytvorí našu budúcnosť. Vytvorme si ju sami. Každý z nás je v podstate podnikateľ, pretože má na niečo talent, má slobodu voľby a má možnosť hľadať svoje miesto na svete a vyšší zmysel svojej existencie. Každý deň robíme rozhodnutia, svojim životom ovplyvňujeme naše okolie a svojim talentom vytvárame hodnoty. Netreba čakať na poradcov, ktorí nám z každej strany ponúkajú recepty na úspech. Náš najlepší Poradca je s nami stále, aj keď sme na Neho zabudli alebo na Neho niekedy nemáme čas. A zanechal nám Knihu, v ktorej je všetko, čo potrebujeme. Tak aký strach?


Späť na svedectvá | Zdieľaj na Facebooku | Staň sa priateľom mojpríbeh.sk na FB a ohlasuj evanjelium

Dobré správy

 • Vlado Bis
  Veríme, že sa začína nová etapa života, v ktorej sa rodíme pre Nebo. Boh ako darca života, je vo Svojej veľkosti nekonečne Láskavý a kreatívny. Preto je dôležité hodnotu ľudského bytia zdôrazňovať práve v kontexte Božieho plánu s človekom. Je pre nás veľmi podstatné, aby sme sa ako spoločenstvo ľudí stali živými ohlasovateľmi evanjelia.
  2018-01-05
 • Patrik Daniška
  Chlap má byť chlap! Má hrať férovo vo futbale aj v živote. Ak je v náročnej situácii, má zabrať a neutiecť ako zbabelec. Hľadáme preto partie chalanov/mužov, ktorí hrávajú futbal, a mali by záujem spojiť futbal s pro-life osvetou. Ak sa Vás to týka, toto je výzva do akcie!
  2017-11-09
 • Ľuboš Štofko
  „Istý človek zostupoval z Jeruzalema do Jericha a padol do rúk zbojníkov. Tí ho ozbíjali, doráňali, nechali ho polomŕtveho a odišli. Náhodou šiel tou cestou istý kňaz, a keď ho uvidel, obišiel ho. Takisto aj levita: keď prišiel na to miesto a uvidel ho, išiel ďalej. No prišiel k nemu istý cestujúci Samaritán, a keď ho uvidel, bolo mu ho ľúto. Pristúpil k nemu, nalial mu na rany oleja a vína a obviazal mu ich; vyložil ho na svoje dobytča, zaviezol ho do hostinca a staral sa oň. Na druhý deň vyňal dva denáre, dal ich hostinskému a povedal: »Staraj sa oň, a ak vynaložíš viac, ja ti to zaplatím, keď sa budem vracať.« Čo myslíš, ktorý z tých troch bol blížnym tomu, čo padol do rúk zbojníkov?“ On odpovedal: „Ten, čo mu preukázal milosrdenstvo.“ A Ježiš mu povedal: „Choď a rob aj ty podobne!“ (Lk 10,25-37)
  2017-10-26
 • Ľuboš Štofko
  Všimli sme si, že aj Ježiš očakáva našu osobnú lásku k Nemu? Alebo pre našu predstavu o nezištnosti Jeho lásky máme sklon túto potrebu opomínať a sústrediť sa na to, že Bohu postačí, ak sa budeme snažiť odpúšťať blížnym a dávať almužny. Veď Ježiš je v každom z nich a láska voči ním je prejavom lásky voči Nemu!
  2017-10-17
 • Milada Passerini
  Pomáhame v prvom rade konkrétnym osobám ako osamelým matkám s dieťaťom, vdovám s deťmi, mnohopočetným rodinám, týranám ženám, detským domovom, ľuďom v krízových centrách, v azylových domoch i v zariadeniach napr. pre psychicky či fyzicky chorých a napokon v centrách pre ľudí bez domova.
  2017-10-06

Video

Zaujímavá a výpovedná skúsenosť západoeurópskeho muža s hinduizmom, budhizmom, jógou, ezoterikou a okultizmom.


Príbeh bývalého teroristu, ktorý dnes spája etniká a kmene.
Stephen Lungu


Hudobníčka Lacey Sturm, bývalá speváčka kapely Flyleaf, bola presvedčenou ateistkou a mala v úmysle vziať si život... ale zrazu sa všetko zmenilo.


"A rozhnevaný pán ho vydal mučiteľom, kým nesplatí celú dlžobu. Tak aj môj nebeský Otec urobí vám, ak neodpustíte zo srdca každý svojmu bratovi." (Mt 18, 34-35)


Všetci sme súčasťou veľkého príbehu. Veľký príbeh sveta tvoria minulé a aktuálne životné príbehy jednotlivých ľudí. Portál mojpribeh.sk je zameraný na najdôležitejší moment príbehu sveta a jednotlivca a tým je osobné stretnutie človeka s Bohom.