Photo - Kaka

Kaka

Potrebujem Ježiša každý deň môjho života. Ježiš mi hovorí v Biblii, že bez neho nemôžem urobiť nič. Mám dnes dar a schopnosti hrať futbal, pretože mi to dal Boh.

Photo - Ivona Škvorcová

Ivona Škvorcová

Jedna malá „gulička“, ktorú som si náhodne našla na krku, zmenila nielen moje plány, ale i život. Treba ju vyoperovať - bolo odporúčanie mojej lekárky. Vraj len bežná operácia, o nič nejde. V nemocnici som strávila tri dni a s pokojom a úplnou bezstarostnosťou som tri týždne čakala na výsledky z biopsie. Ako 22-ročnú vysokoškoláčku plnú života a energie, ma ani len nenapadlo, že by mohlo ísť o niečo vážne. 22. 2. 2006 zneli slová lekára: „Je to pozitívne“. Ani som presne nechápala, čo to znamená. Šok, ktorý otriasol celou mojou rodinou - RAKOVINA. Bola som zmätená, mala som kopec otázok a obáv.

Photo - Katarína Kuchtová

Katarína Kuchtová

Modlila som sa a prosila Pána o záchranu nášho Šimonka. Prišli sme do nemocnice a lekár mu nameral tep 300 - to je na kolaps a smrť.

Photo - Augustín Ugróczy

Augustín Ugróczy

Ahojte chlapci, mládenci, muži, mudrci, odpadlíci, vagabundi, hľadači pokladov, drakobijci, kávičkári, hudobníci, načúvači, jedným slovom UČENÍCI. Takýmto oslovením na úvod mailu zvolávam mojich chlapcov na pravidelné mesačné stretká s názvom PAJTA.

Photo - Elias Vella

Elias Vella

Keď som bol profesorom dogmatickej teológie, učil som svojich študentov, že diabol ako osoba neexistuje.

Photo - Matej Tóth

Matej Tóth

Aj keď mám krásny a šťastný život, nie vždy bolo všetko ružové a ideálne, ale ja sa riadim heslom, že všetko zlé je na niečo dobré a Pán Boh má svoj plán. Preto sa snažím nájsť vo všetkom a všetkých ľuďoch hlavne to dobré.

Photo - James Manjackal

James Manjackal

... položil ruky na moju hlavu a začal sa modliť: „Nebeský Otče, pošli teraz svojho Syna Ježiša do choroby tuberkulózy, ľadvinových kameňov a infekcie, ktorými trpí tento kňaz a úplne uzdrav jeho telo aj dušu.“ Vtedy som si pomyslel, že asi videl moju zdravotnú kartu, kde sú opísané moje zdravotné problémy!

Photo - Katarína Randová

Katarína Randová

Pred rokom mi vyšli nedobré výsledky na HPV vírus, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice. Keďže to nebolo veľmi vážne, čakali sme na ďalšie stery. Ich výsledky boli opäť horšie ako predtým. A takto sa to opakovalo ešte raz. Výsledky sa zhoršili, dokonca výsledky na rakovinové bunky vyšli všetky pozitívne. Mne sa vtedy zrútil svet.

Photo - Peter Slaný

Peter Slaný

Začal som pravidelne huliť trávu. Už v trinástich som fajčil trávu denne. Chodil som do školy nahúlený. Cez prestávky som si tiež občas zahulil. V tej dobe som opovrhoval tvrdými drogami. Myslel som si, že nikdy nebudem feťák. Onedlho som vyskúšal durmán, LSD, extázu... V štrnástich som vyskúšal Piko (pervitín).

Photo - Róbert Slamka

Róbert Slamka

Viem čo je rakovina. Môj ocko zomrel na rakovinu, aj starý ocko zomrel na rakovinu a tak viem čo to znamená, keď niekto povie máš zhubný nádor! A tak som si povedal, idem zomrieť.

Photo - Mudr. Silvester Krčméry CSc.

Mudr. Silvester Krčméry CSc.

Ak teda za to, čo som robil, to jest za dobro, pravdu a Krista mám byť trestaný, vtedy nechcem ani menší trest, ale radšej väčší trest a bol by som najšťastnejší, keby som mohol za Krista i zomrieť, hoci viem, že tak veľkej milosti nie som hodný.

Photo - Jozef Červeňák

Jozef Červeňák

V novembri toho roku 2002 na Sviatok všetkých svätých som sa vracal z cintorína domov. Ako som tak kráčal, vo svojom srdci som vnímal hlas, ktorý mi hovoril: „Ona bude tvojou ženou“.

Photo - Liu Žen jing - (brat Yun)

Liu Žen jing - (brat Yun)

Podzemná Cirkev v Číne čelí krutému prenasledovaniu aj v dnešných dňoch. Yun tvrdí, že aj vďaka prebiehajúcemu vyše 30 ročnému prenasledovaniu, utrpeniu a mučeniu sú dnes veriaci čínskej podzemnej Cirkvi pripravení v moslimskom, hinduistickom a budhistickom svete obetovať svoj život za Ježiša Krista a ohlasovanie Jeho Evanjelia.

Photo - MUDr. Emília Vlčková

MUDr. Emília Vlčková

Príbeh exhomeopata: Dcére som vyliečila bronchitídu po tom, čo jej nezabrali antibiotiká. Mne po podaní homeopatika na druhý deň zmizla bradavica.

Photo - Vlado Žák

Vlado Žák

Vedel som o Bohu, ale nepoznal som Ho. Videl som Boha len ako prísneho sudcu, ku ktorému som bol viac viazaný akýmsi strachom, než čímkoľvek iným. Teraz už viem ako veľmi som sa mýlil.

Photo - Alžbeta Šimová

Alžbeta Šimová

Keď po operácii prišli výsledky a potvrdil sa karcinogénny nádor, potrebovala som ísť pred Eucharistického Krista.

Photo - Dominik Dobrovodský

Dominik Dobrovodský

Áno, kosti sú mojím životným údelom. Narodil som sa so zlomeninou a od vtedy celé detstvo rok čo rok zlomeniny pri najmenších pádoch. Veľa času som strávil v nemocniciach, poznal utrpenie na vlastnej koži, ale videl trpieť aj druhých. Na druhej strane to bola pre mňa vysoká škola života. Bola to skúsenosť, že Boh je vždy pri mne, že ma nikdy neopustí. A tak sa postoj chvály stal (a stále znovu stáva) mojím prvým vyjadrením lásky k nemu.

Photo - Nick Vujicic

Nick Vujicic

som vďačný, že som sa pred 31 rokmi narodil bez rúk a nôh. Nebudem predstierať, že môj život je jednoduchý, ale skrze lásku mojich milovaných rodičov a viery v Boha som prekonal moje nešťastie a môj život je teraz naplnený radosťou a zmyslom.

Photo - Viera Prokopcová

Viera Prokopcová

Ak žehnáme Izraelu, požehnanie prichádza na nás samotných (Gn 12,3): „Požehnám tých, čo budú teba žehnať a zavrhnem tých, čo budú teba preklínať.“ Ak je v našom srdci alebo v rodine, u predkov prítomný antisemitizmus, alebo máme predsudky voči Židom, robili sme si vtipy na adresu Židov alebo Izraela, dopustili sme sa neprávosti voči Židom, ukrivdili sme, boli sme ľahostajní voči povolaniu židovského národa, atď ..., bránime požehnaniu, ktoré je nám prisľúbené v Gn 12.

Photo - Jozef Demjan

Jozef Demjan

V detstve ma sexuálne zneužil starší chalan, prešiel som chudobou, okultizmom, depresiami, sexuálnymi partnermi toho istého pohlavia, či pokusmi o samovraždu. Svetlo do môjho života vniesla viera v Ježiša Krista.

Photo - Marek Nikolov

Marek Nikolov

Cieľom modlitbových zhromaždení s názvom „Ježiš uzdravuje“ (najbližšie v sobotu 14. októbra 2017) je zažiť, že Boh je láska. Láska, ktorá sa chce dávať a zjavovať svoje milosrdenstvo aj skrze uzdravenia, znamenia, divy a zázraky.

Photo - Katarína Kolčárová

Katarína Kolčárová

Začala som vnímať anjelov, ale neskôr aj duchov. Čo bolo strašné. Začala som pociťovať strach a aj depresiu som dostala. Bola som zmätená, nechápala som ako je to možné, že mi to ubližuje. Veď v tom predsa nemôže byť nič zlé. Videla som svoju kamarátku, ako zvláda s ľahkosťou život a keďže to bol veľmi dobrý človek, myslela som si, že je to v poriadku.

Photo - Rick Warren

Rick Warren

Ľudia sa ma pýtajú: Čo je zmyslom života? Ja odpovedám veľmi stručne a výstižne: život je prípravou na večnosť. Boli sme stvorení pre večnosť a Boh chce, aby sme boli s Ním v nebi.

Photo - Renáta Ocilková

Renáta Ocilková

Počas chemoterapií mi však vypadol menštruačný cyklus. Keď som sa na to asi po pol roku spýtala môjho gynekológa – onkológa, s veľkými obavami, ako zareagujem, mi povedal: „To je normálne. Vy už cyklus nikdy nedostanete.“

Photo - Anton Srholec

Anton Srholec

Viera a láska k Ježišovi a k jeho veci naplnila moje celé srdce a bol som ochotný za to položiť svoj život.

Photo - Denis Blaho

Denis Blaho

Veštil som a plnilo sa to, mával som jasnovidecké obrazy krátkodobej budúcnosti, ktoré sa tiež plnili. Kresťanstvom som pohŕdal a veriacich ľudí alebo známych, ak neboli naozaj hlboko veriaci, som spochybňoval alebo dotiahol na nejaký budhistický seminár.

Photo - Bohuš Živčák

Bohuš Živčák

Napriek prenasledovaniu za komunizmu, alebo možno práve kvôli tomu, sa hľadanie Boha stalo pre mňa neustálym dobrodružstvom. Viac putovaním ako študovaním. Na strednej škole sa Boh začal približovať ešte dramatickejšie.

Photo - Veronika Barátová

Veronika Barátová

Spomienky na začiatok môjho návratu k Bohu sú pre mňa stále veľmi krásne a dôležité do dnešného dňa. Stalo sa tak počas môjho štúdia na vysokej škole, v dobách normalizačného komunizmu.

Photo - Dr. Gloria Polo

Dr. Gloria Polo

Aj mňa zasiahol blesk, vnikol do mňa cez ruku a spálil celé moje telo strašným spôsobom, zvnútra aj zvonku. Moje rebrá, brucho, podbruško, nohy aj pečeň boli zuhoľnatené. Moje ľadviny utrpeli silné popáleniny, tak isto pľúca a vaječníky.

Photo - P. Vojtech Kodet

P. Vojtech Kodet

Jádra křesťanství se začínám dotýkat v okamžiku, kdy pochopím, že Bůh je ten, který si mě zamiloval, a kdy to prožiji na vlastní kůži. Když pochopím a prožiji, že Bůh je ten, který mě hledá, a zakusím, že jsme se konečně setkali. Když pochopím a prožiji, že Bůh ke mně mluví, zaslechnu jeho hlas ve svém srdci a začnu ho poslouchat.

Photo - Oto Mádr

Oto Mádr

Tato doba není pro křesťany zvlášť příjemná, ale pro křesťany správného formátu je to velký a nádherý čas. „Jestliže mne pronásledovali, i vás budou pronásledovat.“ V takových slavných chvílích zpívá církev Pánu hrdinskou píseň lásky a věrnosti. Je to výsada a dar právě teď žít, milovat a bojovat.

Photo - Matka Tereza

Matka Tereza

Nie je dôležité to, čo robíme, ale koľko lásky do svojej činnosti vložíme. Robme malé veci s veľkou láskou.

Správa - Branislav Škripek
Čo s radikálnym islamizmom a terorizmom?

small_Branislav Skripek.jpg

Poslanec Európskeho parlamentu, evanjelizátor, prekladateľ, manžel a otec dvoch chlapcov. Viac o Braňovi na www.branislavskripek.sk

Po teroristických útokoch v Madride, Londýne a v Paríži sme svedkami teroristických útokov aj v Bruseli. Podľa belgických úradov zahynulo 31 ľudí a 250 je zranených. K teroristickému útoku sa prihlásil Islamský štát. Aká je momentálne atmosféra a diskusia v Európskom parlamente?

To, čo sa tu stalo je odsúdeniahodné. Vyslovujem hlbokú sústrasť všetkým pozostalým. Je podľa mňa beštiálne zaútočiť na nič netušiacich bezbranných ľudí v civilnom prostredí a v mieri. Každý, kto bol v tej letiskovej hale mal svoj pokojný cieľ - niekto cestoval za prácou, niekto za rodinou, na dovolenku … Jeden z výbuchov nastal aj vo vozni súpravy metra, na zastávke ktorá je najbližšie k EP. Aj europoslanci, asistenti a zamestnanci, aj členovia strážnej služby EP boli veľmi zaskočení. Toto bol tzv. krátky týždeň a stovky ľudí nemohlo odcestovať pre chaos, ktorý tu nastal. Parlament bol uzavretý, takže sme niekoľko hodín nemohli von, nešla MHD - ani metro ani autobusy a električky a zrušili všetky lety. Pozatváralo sa aj viacero reštaurácií. Mnohí z bezpečnostnej služby sú moslimovia žijúci v Belgicku, z generácie, ktorá sa tu už narodila a vidím že sú takýmito islamistickými sektárskymi prejavmi zahanbení a odmietajú to.

Islamský radikalizmus a terorizmus naberá vo svete na obrátkach. Európske inštitúcie pôsobia na mňa v riešení tejto skutočnosti bezradne a bezmocne. Čo môže podľa Teba zastaviť rozmach radikálneho Islamu v Európe a ako by mali k riešeniu prispieť európski lídri?

Myslím, že je v prvom kroku potrebné, aby začali skutočne poriadne spolupracovať tajné služby medzi členskými štátmi EÚ aj iných, veď sa po minulých útokoch preukázalo, že o nich mali indície popredu, ale neodovzdávali si informácie, alebo ich nebrali jasne na vedomie. Viem zo zasadnutí môjho Výboru pre ľudské práva, ako veľmi je cezhraničné odovzdávanie policajných informácií zložité a citlivé,ale asi sa bez toho nezaobídeme. Tu musia politici urobiť podstatné kroky a priniesť niečo funkčné. Včera bolo oznámené, že jedného z útočníkov minulý rok v júni zatkli turecké tajné služby pre zapojenie do siete teroristov a vydali ho ako belgického občana belgickej polícii. Tá ho po istom čase pustila na slobodu. A zjavne ho ani nesledovali, keď mohol za tak krátky čas naplánovať, nachystať aj vykonať taký ohavný čin, že sa s obrovskou náložou vyhodil do vzduchu na letisku. Tá hala je mimoriadne zdemolovaná a to im jedna nálož ani nevybuchla. Rovnako je už známe, že bruselská radikálna moslimská komunita je hniezdom týchto bojovníkov a zhromaždiskom zbraní, hoci v tejto krajine je mier. Lenže oni sa vplyvom sektárskeho islamizmu vlastne stali partizánmi a pokladajú okolitý svet za nepriateľov.

Ďalším krokom je, aby EÚ dôsledne chránila svoje vonkajšie hranice. Je známe, že to robíme mimoriadne slabo, poľahky sa do Únie dostal ktorýkoľvek záujemca, či načierno ilegálnym prechodom, alebo na falošné doklady. Naša policajná hraničná agentúra Frontex bola podhodnotená finančne aj personálne a nemohla riadne plniť svoje určenie. Asi sme podľahli ilúzii, že naša sloboda pohybu osôb a tovaru a voľný cezhraničný styk je snáď bežná vec a patrí k štandardom. Ale nie je to tak, po svete sa predsa nedá cestovať ako sa komu páči, všade nájdete kontroly a reštrikcie, štáty sa chránia. Ale som presvedčený o tom, že kontrola jednoducho nestačí. Spôsobí len ďalší nárast strachu a nedôvery, lebo ako povie každý bezpečnostný analytik, takýmto teroristickým útokom sa dá zabrániť len minimálne. Sú absolútne nepredpokladateľné a dalo by sa iba dôkladne sledovať podzemné militantné hnutia a mať popredu informácie o tom čo sa chystá, čo je nadľudské úsilie, pretože by neustále muselo byť získavaných dostatok informátorov.

Aby sme odpovedali poctivo na otázku, musíme nájsť zdroj radikálneho islamizmu a terorizmu. Radikálni imámovia nielen v Belgicku ale aj v iných krajinách Európy, beztrestne šíria nenávisť a zasievajú zlo do sŕdc detí a mladých ľudí v tzv. “mešitách zo zadných dvorov”. Poznám prípad, keď takýto imám chodí vyučovať islamské náboženstvo do škôlky a hovorí deťom, aby nepozerali tv, lebo z nich vyrastú opice! A deti tomu skutočne veria. Iný deťom v škôlke hovorieval aby nepočúvali modernú hudbu, lebo ich Boh premení na zajace. Rodičia vraj voči tomu vôbec nezasiahli. Takýto imámovia prichádzajú do Európy zo severnej Afriky na pozvanie uzavretých moslimských komunít, ktoré odmietajú akúkoľvek formu integrácie. Majú pochybnú teologickú formáciu, ktorá čerpá z najradikálnejších vetiev islamu. Sú to samozvanci, nemajú diplomy zo žiadnych oficiálnych islamských univerzít. Potom v liberálnej Európe hlásajú nekompromisnú náboženskú očistu. Nakoniec z toho výjdu takéto nezmysly.

Ďalej chodia aj do väzníc za mladými mužmi, ktorí sú vo výkone trestu pre rôzne delikty. Mám informácie, že francúzka aj belgická polícia vie, že sú to rôzni sektárski kazatelia a väzenská stráž otvorene vidí ako ich tam radikalizujú a učia nenávisti a odplate. Keď vyjdú na slobodu, zvyčajne sa napoja na siete pôsobiace vo vojnovom konflikte v niekoľkých krajinách Blízkeho východu... A viete prečo je to týmto kazateľom umožňované? Lebo naše nezdravé pochopenie demokracie a slobody nám káže neobmedzovať ich slobodu presvedčenia, prejavu a vyjadrovania sa… Lenže sektu treba zakázať, pretože inak si sami podpisujeme rozvrat spoločnosti. Toto je pole, kde európski politici stratili vplyv a musíme spraviť všetko preto, aby mladí ľudia neboli ovplyvnení nezmyslami.

Ježiš nás učí milovať aj svojich nepriateľov. Nášmu portálu si sprostredkoval príbeh bývalého teroristu, ktorý sa chystal vyhodiť kresťanské modlitbové zhromaždenie do povetria avšak Boh sa ho dotkol.... Ako by sme mali podľa Teba pristupovať k radikálnym/militantným islamistom? Ako sa máme na jednej strane chrániť pred ohrozením života a ako im na druhej strane ponúknuť Kristovu lásku?

Myslím si, že sa tu nedá paušalizovať. Aj militantní islamisti nie sú masa, ale sú to jednotlivci, každý so svojim osobným príbehom a Božím plánom pre ich spásu. Čo môžeme spraviť ako kresťania je, že musíme vymyslieť, ako im prinesieme Evanjelium. Lebo ono je Božou mocou, ktorá ich zasiahne a my musíme toto zažiť na vlastné oči. Kresťania sa musia naučiť ako sa za nich modliť tak, že sa ich Boh dotkne! Mám k dispozícii svedectvá o takýchto zásahoch a zmenách v životoch radikálov alebo ľudí plných nenávisti a či aj bežných, priemerných moslimov. Poznám v Turecku v meste Laodicea muža menom Ishmael, ktorý niekoľko rokov počas Ramadánu zažíval sen v ktorom stretol Ježiša Krista. Po niekoľkých rokoch vďaka ďalším súvisiacim udalostiam konvertoval, neskôr sa stal pastorom a založil kresťanskú skupinku a dnes sú zborom, ktorý zažíva obťažovanie a problémy práve kvôli tomu že sú kresťanmi. Potom treba preukázať aj praktickú pomoc, pretože to je učenie Evanjelia Ježiša Krista, ktorému sa nemôžeme vyhnúť. Máme pomáhať slabým, zúfalým, núdznym, väzneným, ale hlavne tým, ktorí sú prenasledovaní a utekajú. Ba máme aj vedieť milovať svojich nepriateľov, a toto už pochopia a vedia praktizovať len vyzretí ľudia. Tu sa nefalšovane ukáže, kto je kresťan podľa skutkov evanjelia a kto podľa slov a fráz. Na Slovensku máme utečencov z Iraku, ktorí sú odkázaní aj na našu pomoc. A tu sa má prejaviť naša kresťanská láska a milosrdenstvo.

Angela Merkelová sa v roku 2011 pre svetové médiá vyjadrila, že multikulturalizmus definitívne zlyhal. V roku 2015 sa Angela Merkelová stala opäť najsilnejším presadzovateľom multikulturalizmu, keď umožnila vstup vyše milióna ľudom prevažne moslimského vierovyznania do jej krajiny a do krajín EÚ. Aký je tvoj názor súčasnú migráciu do Európy a ako by sme sa mali zachovať?

Multi-kulti je skutočne hlúpy koncept. Snažil sa dať všetko na rovnakú úroveň. Klamstvo a aj pravda mali rovnaké právo sa šíriť a rovnakú silu. V mene bezbrehej slobody si samozvané európske elity vyhlásili “nové pravdy a hodnoty” a diskusia o nich vôbec neprichádzala do úvahy. A ako náhle sa objavil niekto, kto len troška spochybnil tieto pravdy bol vyhlásený za extrémistu a bol odsúdeniahodný. Vyzerá to tak, akoby sa Európa chrbtom otočila svojim vlastným hodnotám a začala budovať novú krajinu, bez Boha - milosrdného Otca.

Som presvedčený, že sa dajú ešte mnohé veci zvrátiť a nie je toho veľa strateného! Musíme však všetci spoločne zapracovať a pocitovo hľadať vlastnú identitu ako aj identitu Európy. Ak chceme, aby sme žili v dobrej a lepšej spoločnosti, musíme ju postaviť na Božích princípoch a nie na bezbrehej slobode. Musíme sa navzájom v láske rešpektovať a mať jasno v tom, kde sú hranice toho, z čoho sa nedá ustúpiť.

Aké vidíš riešenie konfliktu na Blízkom Východe a čo by si chcel v tejto súvislosti v Európskom parlamente presadzovať?

Téma Blízkeho východu sa venujem viac rokov. Prekladal som knihu, kde bolo popisované autentické svedectvo utečencov o genocíde Arménov Osmanskou ríšou. Mimochodom, Turecko je jeho nástupníckou krajinou a dodnes túto genocídu neuznalo. Situácia na Blízkom východe je značne komplikovaná. Keď som tam v máji minulého roka bol, stretol som sa s kresťanmi, ktorí mali odvahu nielen bojovať proti Islamskému štátu, ale aj vytvoriť oficiálnu demokratickú štruktúru a spravovať vlastnú krajinu. S ďalšími skupinami ako sú Kurdi, Yezídi, Arabi a iní si založili tzv. Demokratickú samosprávu, založili parlament s miestami pre každú skupinu a vytvorili vládu aj ozbrojenú zložku. V týchto dňoch vyhlásili federatívny systém troch kantonov s názvom Rojava. Spravím všetko preto, aby Rojava získala medzinárodné uznanie, lebo toto považujem za správnu cestu pre mier v Sýrii. Tamojšia situácia sa stabilizuje, keď namiesto vonkajších zásahov dáme príležitosť miestnym komunitám spravovať územia, na ktorých žijú stovky rokov. Ľudia na severovýchode Sýrie sú schopní poraziť ISIS, ako to už doteraz preukázali, keď ich vytlačili zo svojich území. To je základ pre akýkoľvek mier. Ibaže svetové médiá o tom neposkytli verejnosti ani slovo. A potom je tu aj šanca pre utečencov zo Sýrie, že sa budú môcť vrátiť domov, do pokojnej krajiny. Už dlhšie sa angažuješ v zastavení genocídy kresťanov na Blízkom Východe. Povedz nám o tom niečo. K tejto téme sa vyjadrujem vždy keď sa mi podarí získať v plenárnej sieni EP k tomu vyhradený krátky čas, keď sa preberá k tomu nejaký dokument o ktorom sa bude hlasovať. Som veľmi rád, že na pôde EP vznikol dokument ktorý to, čo sa deje zadefinoval ako cielené vyhladzovanie a že aj USA považuje vyvražďovanie kresťanov za genocídu, čo potvrdili o niečo neskôr. Má to dva veľké významy. Zločin genocídy nebude nikdy premlčaný, t.j. páchatelia budú skôr či neskôr postavení pred medzinárodný súd. A druhý je v tom, že to pomôže pri humanitárnej a vojenskej pomoci kresťanom a ďalším menšinám.

Spoločenstvo Ladislava Hanusa zastrešuje chvályhodný projekt pomoci migrantom s názvom “Kto pomôže?” Vedel by si sa zasadiť a prispieť k tomu, aby sme na Slovensku prijali oveľa viac kresťanských rodín, ktoré na Blízkom Východe zažívajú genocídu?

Už ako začala migračná kríza som hovoril, že ľuďom, ktorí sú v ohrození života treba pomôcť. Osobne som sa pripojil k výzve Kto pomôže. Napísal som aj oficiálny list premiérovi Ficovi, kde som ho vyzval k tomu, aby ako predstaviteľ SR pomohol utečencom. Dal som mu do pozornosti túto akciu s prosbou, aby ju akceptoval a prijal ponúknutú pomoc od mladých kresťanov. Môj hlas však nebol vypočutý. Z tejto vážnej témy sa stala hnusná predvolebná kampaň, kde sa strašilo utečencami ako najväčšou hrozbou pre Slovensko. S tým nemôžem súhlasiť.

Aj keď viem, že opäť budú chodiť nenávistné maily a komenty, tak to poviem. Je našou povinnosťou pomôcť tým, ktorí sú v núdzi. Na druhej strane sa musíme zamerať na lepšie stráženie vonkajších hraníc, aby teroristi sa voľne nemohli pohybovať po Európe. Musíme si uvedomiť, že prevažná časť utečencov sú chudáci, ktorí utekajú pred vraždením a hrôzami vojny. Z tepla obývačky pri žiari tv obrazovky sa ľahko robia nenávistné útoky voči utečencom a nedať si tú námahu opustiť vlastný komfort a ísť pomôcť. Nemôžeme pre zlyhanie kontroly hraníc nenávistne pozerať na všetkých utečencov. To nie je kresťanské.

V akých témach sa plánuješ v najbližšom období angažovať?

Chcem sa angažovať v tých témach, čo doteraz. Utečenci, Blízky východ, otázky ľudských práv, LGBTI. Od júla budeme predsedať EU a rád by som priniesol do diskusie nové pohľady. U nás doma zdá sa že silnejú niektoré hlasy, že EU a NATO sú zlé organizácie, z ktorých treba vystúpiť. Je to veľmi povrchná rétorika, ktorej ľudia ľahko prepadajú. Ako europoslanec ostro vystupujem voči gender ideológii a všetkým týmto nezmyslom, ktoré sa snažia niektorí ľudia presadiť v celej EU. Vytrvalo v tejto agende bojujeme a som vďačný, že spoločne aj s pani Záborskou, či ďalšími kresťanskými europoslancami sa podarilo niektoré veci zvrátiť. Na pôde EP bol vytvorený priestor pre menšiny z Blízkeho východu, vrátane kresťanov, aby ich politickí predstavitelia v exile vyhlásili založenie Demokratickej samosprávy. Mal som tú česť tejto konferencii predsedať, ako člen predsedníctva Európskeho kresťanského politického hnutia, ktoré im k tejto konferencii výrazne pomohlo. Bol to pre nich významný moment, lebo tí ľudia by sa skutočne nemali na koho obrátiť. Preto si myslím, že ak sa nebudú viac angažovať skutoční kresťanskí a hodnotoví politici v EU a NATO, naozaj sa z nich môžu stať zlé organizácie. Preto keď sa dnes mladí ľudia zamýšľajú nad politikou a fungovaním spoločnosti, nepomôže ak nadávajú či frustrovane sa vzdávajú, ale je treba sa angažovať, študovať s cieľom, učiť sa jazyky a ísť do politiky či občianskych hnutí, mimovládnych organizácií a spolkov a skúsiť ovplyvniť tak veci, aby sme všetci žili v lepšom svete. V tom je možné nájsť zmysel a úžitok a priniesť dobré ovocie svojho života.

Za rozhovor ďakuje Marek Nikolov 


Späť na svedectvá | Zdieľaj na Facebooku | Staň sa priateľom mojpríbeh.sk na FB a ohlasuj evanjelium

Dobré správy

 • Patrik Daniška
  Chlap má byť chlap! Má hrať férovo vo futbale aj v živote. Ak je v náročnej situácii, má zabrať a neutiecť ako zbabelec. Hľadáme preto partie chalanov/mužov, ktorí hrávajú futbal, a mali by záujem spojiť futbal s pro-life osvetou. Ak sa Vás to týka, toto je výzva do akcie!
  2017-11-09
 • Ľuboš Štofko
  „Istý človek zostupoval z Jeruzalema do Jericha a padol do rúk zbojníkov. Tí ho ozbíjali, doráňali, nechali ho polomŕtveho a odišli. Náhodou šiel tou cestou istý kňaz, a keď ho uvidel, obišiel ho. Takisto aj levita: keď prišiel na to miesto a uvidel ho, išiel ďalej. No prišiel k nemu istý cestujúci Samaritán, a keď ho uvidel, bolo mu ho ľúto. Pristúpil k nemu, nalial mu na rany oleja a vína a obviazal mu ich; vyložil ho na svoje dobytča, zaviezol ho do hostinca a staral sa oň. Na druhý deň vyňal dva denáre, dal ich hostinskému a povedal: »Staraj sa oň, a ak vynaložíš viac, ja ti to zaplatím, keď sa budem vracať.« Čo myslíš, ktorý z tých troch bol blížnym tomu, čo padol do rúk zbojníkov?“ On odpovedal: „Ten, čo mu preukázal milosrdenstvo.“ A Ježiš mu povedal: „Choď a rob aj ty podobne!“ (Lk 10,25-37)
  2017-10-26
 • Ľuboš Štofko
  Všimli sme si, že aj Ježiš očakáva našu osobnú lásku k Nemu? Alebo pre našu predstavu o nezištnosti Jeho lásky máme sklon túto potrebu opomínať a sústrediť sa na to, že Bohu postačí, ak sa budeme snažiť odpúšťať blížnym a dávať almužny. Veď Ježiš je v každom z nich a láska voči ním je prejavom lásky voči Nemu!
  2017-10-17
 • Milada Passerini
  Pomáhame v prvom rade konkrétnym osobám ako osamelým matkám s dieťaťom, vdovám s deťmi, mnohopočetným rodinám, týranám ženám, detským domovom, ľuďom v krízových centrách, v azylových domoch i v zariadeniach napr. pre psychicky či fyzicky chorých a napokon v centrách pre ľudí bez domova.
  2017-10-06
 • Ľuboš Štofko
  Napriek tomu, že ide o takmer najbežnejšiu modlitbu v repertoári mojich a azda aj vašich modlitieb, Otčenášu som rozumel veľmi málo. S výnimkou úvodu - oslovenia: „Otče náš, ktorý si na nebesiach,“ sa mi ostatné formulácie prosieb javili štylisticky dosť nelogické a nedávali mi jasný zmysel.
  2017-10-04

Video

Zaujímavá a výpovedná skúsenosť západoeurópskeho muža s hinduizmom, budhizmom, jógou, ezoterikou a okultizmom.


Príbeh bývalého teroristu, ktorý dnes spája etniká a kmene.
Stephen Lungu


Hudobníčka Lacey Sturm, bývalá speváčka kapely Flyleaf, bola presvedčenou ateistkou a mala v úmysle vziať si život... ale zrazu sa všetko zmenilo.


"A rozhnevaný pán ho vydal mučiteľom, kým nesplatí celú dlžobu. Tak aj môj nebeský Otec urobí vám, ak neodpustíte zo srdca každý svojmu bratovi." (Mt 18, 34-35)


Všetci sme súčasťou veľkého príbehu. Veľký príbeh sveta tvoria minulé a aktuálne životné príbehy jednotlivých ľudí. Portál mojpribeh.sk je zameraný na najdôležitejší moment príbehu sveta a jednotlivca a tým je osobné stretnutie človeka s Bohom.