Photo - Kaka

Kaka

Potrebujem Ježiša každý deň môjho života. Ježiš mi hovorí v Biblii, že bez neho nemôžem urobiť nič. Mám dnes dar a schopnosti hrať futbal, pretože mi to dal Boh.

Photo - Ivona Škvorcová

Ivona Škvorcová

Jedna malá „gulička“, ktorú som si náhodne našla na krku, zmenila nielen moje plány, ale i život. Treba ju vyoperovať - bolo odporúčanie mojej lekárky. Vraj len bežná operácia, o nič nejde. V nemocnici som strávila tri dni a s pokojom a úplnou bezstarostnosťou som tri týždne čakala na výsledky z biopsie. Ako 22-ročnú vysokoškoláčku plnú života a energie, ma ani len nenapadlo, že by mohlo ísť o niečo vážne. 22. 2. 2006 zneli slová lekára: „Je to pozitívne“. Ani som presne nechápala, čo to znamená. Šok, ktorý otriasol celou mojou rodinou - RAKOVINA. Bola som zmätená, mala som kopec otázok a obáv.

Photo - Katarína Kuchtová

Katarína Kuchtová

Modlila som sa a prosila Pána o záchranu nášho Šimonka. Prišli sme do nemocnice a lekár mu nameral tep 300 - to je na kolaps a smrť.

Photo - Augustín Ugróczy

Augustín Ugróczy

Ahojte chlapci, mládenci, muži, mudrci, odpadlíci, vagabundi, hľadači pokladov, drakobijci, kávičkári, hudobníci, načúvači, jedným slovom UČENÍCI. Takýmto oslovením na úvod mailu zvolávam mojich chlapcov na pravidelné mesačné stretká s názvom PAJTA.

Photo - Elias Vella

Elias Vella

Keď som bol profesorom dogmatickej teológie, učil som svojich študentov, že diabol ako osoba neexistuje.

Photo - Matej Tóth

Matej Tóth

Aj keď mám krásny a šťastný život, nie vždy bolo všetko ružové a ideálne, ale ja sa riadim heslom, že všetko zlé je na niečo dobré a Pán Boh má svoj plán. Preto sa snažím nájsť vo všetkom a všetkých ľuďoch hlavne to dobré.

Photo - James Manjackal

James Manjackal

... položil ruky na moju hlavu a začal sa modliť: „Nebeský Otče, pošli teraz svojho Syna Ježiša do choroby tuberkulózy, ľadvinových kameňov a infekcie, ktorými trpí tento kňaz a úplne uzdrav jeho telo aj dušu.“ Vtedy som si pomyslel, že asi videl moju zdravotnú kartu, kde sú opísané moje zdravotné problémy!

Photo - Katarína Randová

Katarína Randová

Pred rokom mi vyšli nedobré výsledky na HPV vírus, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice. Keďže to nebolo veľmi vážne, čakali sme na ďalšie stery. Ich výsledky boli opäť horšie ako predtým. A takto sa to opakovalo ešte raz. Výsledky sa zhoršili, dokonca výsledky na rakovinové bunky vyšli všetky pozitívne. Mne sa vtedy zrútil svet.

Photo - Peter Slaný

Peter Slaný

Začal som pravidelne huliť trávu. Už v trinástich som fajčil trávu denne. Chodil som do školy nahúlený. Cez prestávky som si tiež občas zahulil. V tej dobe som opovrhoval tvrdými drogami. Myslel som si, že nikdy nebudem feťák. Onedlho som vyskúšal durmán, LSD, extázu... V štrnástich som vyskúšal Piko (pervitín).

Photo - Róbert Slamka

Róbert Slamka

Viem čo je rakovina. Môj ocko zomrel na rakovinu, aj starý ocko zomrel na rakovinu a tak viem čo to znamená, keď niekto povie máš zhubný nádor! A tak som si povedal, idem zomrieť.

Photo - Mudr. Silvester Krčméry CSc.

Mudr. Silvester Krčméry CSc.

Ak teda za to, čo som robil, to jest za dobro, pravdu a Krista mám byť trestaný, vtedy nechcem ani menší trest, ale radšej väčší trest a bol by som najšťastnejší, keby som mohol za Krista i zomrieť, hoci viem, že tak veľkej milosti nie som hodný.

Photo - Jozef Červeňák

Jozef Červeňák

V novembri toho roku 2002 na Sviatok všetkých svätých som sa vracal z cintorína domov. Ako som tak kráčal, vo svojom srdci som vnímal hlas, ktorý mi hovoril: „Ona bude tvojou ženou“.

Photo - Liu Žen jing - (brat Yun)

Liu Žen jing - (brat Yun)

Podzemná Cirkev v Číne čelí krutému prenasledovaniu aj v dnešných dňoch. Yun tvrdí, že aj vďaka prebiehajúcemu vyše 30 ročnému prenasledovaniu, utrpeniu a mučeniu sú dnes veriaci čínskej podzemnej Cirkvi pripravení v moslimskom, hinduistickom a budhistickom svete obetovať svoj život za Ježiša Krista a ohlasovanie Jeho Evanjelia.

Photo - MUDr. Emília Vlčková

MUDr. Emília Vlčková

Príbeh exhomeopata: Dcére som vyliečila bronchitídu po tom, čo jej nezabrali antibiotiká. Mne po podaní homeopatika na druhý deň zmizla bradavica.

Photo - Vlado Žák

Vlado Žák

Vedel som o Bohu, ale nepoznal som Ho. Videl som Boha len ako prísneho sudcu, ku ktorému som bol viac viazaný akýmsi strachom, než čímkoľvek iným. Teraz už viem ako veľmi som sa mýlil.

Photo - Alžbeta Šimová

Alžbeta Šimová

Keď po operácii prišli výsledky a potvrdil sa karcinogénny nádor, potrebovala som ísť pred Eucharistického Krista.

Photo - Dominik Dobrovodský

Dominik Dobrovodský

Áno, kosti sú mojím životným údelom. Narodil som sa so zlomeninou a od vtedy celé detstvo rok čo rok zlomeniny pri najmenších pádoch. Veľa času som strávil v nemocniciach, poznal utrpenie na vlastnej koži, ale videl trpieť aj druhých. Na druhej strane to bola pre mňa vysoká škola života. Bola to skúsenosť, že Boh je vždy pri mne, že ma nikdy neopustí. A tak sa postoj chvály stal (a stále znovu stáva) mojím prvým vyjadrením lásky k nemu.

Photo - Nick Vujicic

Nick Vujicic

som vďačný, že som sa pred 31 rokmi narodil bez rúk a nôh. Nebudem predstierať, že môj život je jednoduchý, ale skrze lásku mojich milovaných rodičov a viery v Boha som prekonal moje nešťastie a môj život je teraz naplnený radosťou a zmyslom.

Photo - Viera Prokopcová

Viera Prokopcová

Ak žehnáme Izraelu, požehnanie prichádza na nás samotných (Gn 12,3): „Požehnám tých, čo budú teba žehnať a zavrhnem tých, čo budú teba preklínať.“ Ak je v našom srdci alebo v rodine, u predkov prítomný antisemitizmus, alebo máme predsudky voči Židom, robili sme si vtipy na adresu Židov alebo Izraela, dopustili sme sa neprávosti voči Židom, ukrivdili sme, boli sme ľahostajní voči povolaniu židovského národa, atď ..., bránime požehnaniu, ktoré je nám prisľúbené v Gn 12.

Photo - Jozef Demjan

Jozef Demjan

V detstve ma sexuálne zneužil starší chalan, prešiel som chudobou, okultizmom, depresiami, sexuálnymi partnermi toho istého pohlavia, či pokusmi o samovraždu. Svetlo do môjho života vniesla viera v Ježiša Krista.

Photo - Marek Nikolov

Marek Nikolov

Cieľom modlitbových zhromaždení s názvom „Ježiš uzdravuje“ (najbližšie v sobotu 14. októbra 2017) je zažiť, že Boh je láska. Láska, ktorá sa chce dávať a zjavovať svoje milosrdenstvo aj skrze uzdravenia, znamenia, divy a zázraky.

Photo - Katarína Kolčárová

Katarína Kolčárová

Začala som vnímať anjelov, ale neskôr aj duchov. Čo bolo strašné. Začala som pociťovať strach a aj depresiu som dostala. Bola som zmätená, nechápala som ako je to možné, že mi to ubližuje. Veď v tom predsa nemôže byť nič zlé. Videla som svoju kamarátku, ako zvláda s ľahkosťou život a keďže to bol veľmi dobrý človek, myslela som si, že je to v poriadku.

Photo - Rick Warren

Rick Warren

Ľudia sa ma pýtajú: Čo je zmyslom života? Ja odpovedám veľmi stručne a výstižne: život je prípravou na večnosť. Boli sme stvorení pre večnosť a Boh chce, aby sme boli s Ním v nebi.

Photo - Renáta Ocilková

Renáta Ocilková

Počas chemoterapií mi však vypadol menštruačný cyklus. Keď som sa na to asi po pol roku spýtala môjho gynekológa – onkológa, s veľkými obavami, ako zareagujem, mi povedal: „To je normálne. Vy už cyklus nikdy nedostanete.“

Photo - Anton Srholec

Anton Srholec

Viera a láska k Ježišovi a k jeho veci naplnila moje celé srdce a bol som ochotný za to položiť svoj život.

Photo - Denis Blaho

Denis Blaho

Veštil som a plnilo sa to, mával som jasnovidecké obrazy krátkodobej budúcnosti, ktoré sa tiež plnili. Kresťanstvom som pohŕdal a veriacich ľudí alebo známych, ak neboli naozaj hlboko veriaci, som spochybňoval alebo dotiahol na nejaký budhistický seminár.

Photo - Bohuš Živčák

Bohuš Živčák

Napriek prenasledovaniu za komunizmu, alebo možno práve kvôli tomu, sa hľadanie Boha stalo pre mňa neustálym dobrodružstvom. Viac putovaním ako študovaním. Na strednej škole sa Boh začal približovať ešte dramatickejšie.

Photo - Veronika Barátová

Veronika Barátová

Spomienky na začiatok môjho návratu k Bohu sú pre mňa stále veľmi krásne a dôležité do dnešného dňa. Stalo sa tak počas môjho štúdia na vysokej škole, v dobách normalizačného komunizmu.

Photo - Dr. Gloria Polo

Dr. Gloria Polo

Aj mňa zasiahol blesk, vnikol do mňa cez ruku a spálil celé moje telo strašným spôsobom, zvnútra aj zvonku. Moje rebrá, brucho, podbruško, nohy aj pečeň boli zuhoľnatené. Moje ľadviny utrpeli silné popáleniny, tak isto pľúca a vaječníky.

Photo - P. Vojtech Kodet

P. Vojtech Kodet

Jádra křesťanství se začínám dotýkat v okamžiku, kdy pochopím, že Bůh je ten, který si mě zamiloval, a kdy to prožiji na vlastní kůži. Když pochopím a prožiji, že Bůh je ten, který mě hledá, a zakusím, že jsme se konečně setkali. Když pochopím a prožiji, že Bůh ke mně mluví, zaslechnu jeho hlas ve svém srdci a začnu ho poslouchat.

Photo - Oto Mádr

Oto Mádr

Tato doba není pro křesťany zvlášť příjemná, ale pro křesťany správného formátu je to velký a nádherý čas. „Jestliže mne pronásledovali, i vás budou pronásledovat.“ V takových slavných chvílích zpívá církev Pánu hrdinskou píseň lásky a věrnosti. Je to výsada a dar právě teď žít, milovat a bojovat.

Photo - Matka Tereza

Matka Tereza

Nie je dôležité to, čo robíme, ale koľko lásky do svojej činnosti vložíme. Robme malé veci s veľkou láskou.

Príbeh - Dominic McDermot
Sny, vízie, znamenia

small_dominik.JPG

Dominik je manželom a otcom 2 detí.

Bol som vychovávaný ako katolík vo Veľkej Británii a v detstve som bol blízko Boha. Avšak v čase puberty som začal spochybňovať svoju vieru. Dovtedy by som povedal, že On sa ku mne niekoľkokrát prihovoril a príležitostne som pocítil aj Jeho prítomnosť, ale dokázal som presvedčiť sám seba, že je to iba moja predstavivosť.

Keď som vstúpil do obdobia puberty, začal som klásť otázky iným katolíkom, napríklad: „ak je Boh milujúci, prečo posiela ľudí do pekla?“ V tom čase som nedostal žiadnu odpoveď, ktorá by ma uspokojila; dostali sa mi iba tvrdenia, že nemôžeme rozumieť všetkému a potrebujeme mať vieru. Taká istá odpoveď prišla, keď som sa pýtal na trojjedinosť Boha alebo prečo On dopúšťa utrpenie atď. Avšak, vždy keď som kládol vedecké otázky, cítil som, že dostávam zmysluplné odpovede, a to dokonca aj vtedy, keď som niektorým z nich horko ťažko rozumel. Tak som si začal myslieť, že moja viera je nelogická.

Aj ako tínedžer som sa usiloval žiť svätý život, aj keď povolanie mojej viery sa zdalo byť v konflikte s túžbami môjho srdca a so silou tlaku zo strany mojich rovesníkov. S veľkou námahou som sa snažil byť svätým, ale nezdalo sa, že sa mi to darí. Tak som sa pozeral na iných členov mojej cirkvi, aby som zistil, ako to oni zvládajú. To, čo som objavil, ma znepokojilo. Zdalo sa, že tam boli niekoľkí svätí ľudia, ale boli všetci starí. Rodiny, ktoré som poznal, vyzerali v nedeľu na omši dobre, ale vedel som, že ich rodinný život bol ako môj, plný kriku, hádok a veľmi málo svätý. Tak som si to zrátal, že môžu byť len dve možnosti, ako byť svätým. Čakať, kým sa staneš tak starým, že už nechceš viac hrešiť, alebo pokrytecky v nedeľu predstierať, že si svätý a počas týždňa si žiť svoj život. Predstava pokrytectva ma desila a bremeno mojich chýb a pocitov viny sa stávalo príliš ťažkým. Okrem toho som vo svojej mysli podozrieval, že viera nemá logický základ.

Posledným polienkom do ohňa bolo, že v čase, keď som si začal všímať dievčatá, počul som Ježišovo učenie, že dokonca, keď sa muž len žiadostivo vo svojom srdci pozrie na ženu, spácha cudzoložstvo! Nikdy som nepočul učenie o starom človeku a novom človeku, ale uvedomil som si, že nemôžem byť svätý iba silou svojej vlastnej vôle.

Výsledkom bolo, že som si myslel, že bude lepšie neveriť v Boha, a namiesto toho veriť v to, čo môžem dokázať kde je pravda, a tým sa riadiť celou mojou silou. V pätnástich som sa rozhodol neveriť v Boha, hoci to bolo ťažšie, ako som očakával! Krátko po tomto mojom rozhodnutí sa udiala zvláštna vec. Veľmi jasne si pamätám, že v istých chvíľach samoty, som pocítil akýsi impulz či vnútorný hlas, ktorý ma viedol k tomu, aby som sa Bohu rúhal. Avšak v Boha som neveril; tak by to bolo nezmyselné Ho urážať; lenže keď som sa s týmto vnútorným hlasom skonfrontoval, myšlienky sa vracali znova a znova: „aj tak Ho urážaj!“. V tom čase som neveril v zlých duchov; takže vnútorný boj, ktorý sa vo mne odohrával, mi prišiel veľmi čudný.

Nakoniec neveriť v Boha bolo ľahšie a ja som bol schopný vyhovieť pohodlnosti môjho starého človeka; hoci som bol presvedčený, že ma moje základné sebectvo vedie k tomu, aby som sa väčšinou správal tak, ako Kristus požadoval, ale jednoducho bez viery. Na univerzite som zistil, že už som nebol schopný žiť podľa vlastných logických princípov, a teda aj náboženstva môjho detstva, a to kvôli sebectvu. Toto ma priviedlo k tomu, že som zranil mnoho ľudí. Vo vzťahoch som mal úplný nedostatok múdrosti. Moje sebavedomie začalo prudko klesať a ja som začal skrývať svoje pravé ja. Žil som pod maskou sebadôvery a ľahostajnosti, zatiaľ čo vo vnútri som sa obával toho, že keď druhí uvidia moje skutočné ja, tak budú zhrození mojou morálnou zlobou. Štúdium vied a filozofie ma viedlo k intelektuálnemu prijatiu nutnosti akejsi prvej príčiny („zdroj všetkých vecí“), ktorá vnikla samostatne (vznik vesmíru), daruje sama seba (alebo tam bude stále iba Prvotná príčina, nič viac) a nachádza sa mimo času – keďže musela existovať aj pred tým, ako čas začal plynúť (teda čas bol pre mňa jednoducho súčasťou priestoru). V tomto bode som sa pozeral na Taoizmus ako popis tejto sily, ale nebolo mi jasné, ako sa s tým vysporiadať. Akokoľvek, neveril som, že táto sila, alebo energia bola osobou, bytosťou, ktorá sa zaujíma o mňa. Moja mama sa ma opýtala, aké dôkazy som mal, aby som mohol toto všetko tvrdiť (keďže od mojich pätnástich rokov sa dôkazy stali pre mňa vedúcim princípom).

Táto otázka mi nedala pokoj. Tak som sa rozhodol získať dôkaz, ktorý som potreboval. „Zdroj všetkých vecí“ (takto som ja nazýval Prvotnú príčinu) nebola osoba a nemôže mať o mňa záujem. Keď nebol pri mne nikto, vykrikoval som hlasne „Zdroj všetkých vecí, ak si osobou, ako si myslí moja mama, a zaujímaš sa o mňa, tak sa mi ukáž spôsobom, ktorý ma úplne presvedčí a ja ti dám celý svoj život; ale ak sa mi nezjavíš, budem vedieť, že všetko je to nezmysel a podľa toho sa v živote zariadim a už sa nikdy viac s touto vecou nebudem trápiť - budem mať svoj dôkaz.

Aby všetko malo vedeckú presnosť, rozhodol som sa brať tento „experiment“ veľmi vážne a vzal som si dlhšiu dovolenku (vtedy som pracoval ako softvérový inžinier). Zhodou okolností, Susie, stará priateľka z vysokej školy, mi zavolala a pozvala ma na akciu Študentský kríž (t.j. týždňová púť v tom týždni pred Veľkou nocou). Bola to pre ňu zvláštna vec, pretože už roky nebola so mnou v kontakte a poslednýkrát, keď sme spolu hovorili, ja som bol „evanjelizačný ateista“! S jej návrhom som súhlasil pod podmienkou, že organizátorom nebude vadiť, že nie som kresťan.

Na púti do Walsinghamu (mariánskej svätyne) som pri nich vyzeral ako päsť na oko; bolo tam 20 mladých študentov, rozmanitých kresťanov s kresťanskou minulosťou. Väčšinou boli katolíci. A medzi nimi ja. Mal som oblečený dlhý čierny plášť, ručne vyrobené čierne kožené nohavice a na rukách kryt pokrytý kovovými skrutkami.

Každý deň som im pomáhal niesť trojmetrový ťažký drevený kríž, ale mojou jedinou osobnou modlitbou bolo „ak si tu, daj sa mi spoznať“.

Bol som tam 4 dni a žiadna odpoveď neprichádzala. Bola streda popoludní a mali sme práve niečo, čo skupinka nazývala „stanica“, t.j. prestávka na kraji cesty, kde po pár modlitbách, jeden z členov sa delil o duchovné zážitky - a ďalej pol hodina modlitby v tichu chôdze. Ja som mal iba jednu krátku modlitbu; netrvalo príliš dlho, aby som ju povedal. Tak som to začal hovoriť rôznymi spôsobmi: „ak si tam, daj sa mi spoznať“. „Ak si tam, daj sa mi spoznať“, „ak si tam, daj sa mi spoznať“. Asi po 20 minútach som si začal myslieť, že „toto je bláznovstvo, mohol som byť teraz na pláži, toto je moja dovolenka“. Potom začalo pršať a všetci kresťania si obliekli bundy. Ja som bol príliš „cool“ na to, aby som mal nejakú bundu, tak som začal premokať.

Rozhodol som sa, že si v nasledujúcej dedine, kde zastavíme, zavolám taxík a pôjdem domov; ale v tom momente sa mi udialo čosi zvláštne. Cítil som, ako by som vkročil do teplého vzduchu, ako keď na Vás fúkajú horúce vzdušné ventilátory umiestnené nad dverami luxusných obchodov. Napriek vetru a dažďu na ceste bez prístrešku na oboch stranách, to vrecko teplého vzduchu ako by tam viselo - ba čo viac, začínalo byť silnejšie. Pocit tepla bol hmatateľný, začal som sa cítiť, ako by ma to nadnášalo.

Takýto pocit som mal naposledy ako trojročné dieťa, keď nás mama kúpala v kuchynskom drese a potom nás zabalila do uteráka, ktorý dopredu zohriala pred ohňom, aby nás položila na dlážku a vysušila. Bol to presne ten istý pocit. Pozeral som na chalanov vedľa mňa, kráčajúcich popri mne v daždi s hlavami zohnutými v modlitbe, ako by sa nikomu inému toto nedialo. Myslel som „že poruším pravidlo mlčanlivosti, že sa ich spýtam či to cítia tiež“; ale práve vtedy pocity vstúpili do mňa a všetko zrazu nebol iba pocit, že som nadnášaný, ale bol tam ešte niekto iný v mojej hlave. Roky som žil pod maskou, až pokiaľ som pocítil, ako som bol uzavretý vo svojom vnútornom väzení; a teraz tam bol so mnou niekto iný. Pozrel sa na mňa s pohľadom, ktorý hovorí „Milujem Ťa“, tak jasne, že o tom nemôže byť najmenších pochýb. Bol som ohromený, ponáral som sa v tejto láske, keď zrazu nepríjemná myšlienka prešla mojou mysľou: keď On je/bol tu v mojom vnútri, potom môže/mohol vidieť všetko zlo môjho života.

Napríklad tú vec, ktorú som urobil niekoľko týždňov predtým. Nemôžem si teraz spomenúť čo to bolo, ale mi to v tej chvíli nahnalo strach. Neuveriteľne som si uvedomil, že On o tom už vie, že On bol napriek všetkému so mnou aj v tom čase, kedy som tú vec urobil; a čo je ešte úžasnejšie: Jeho láska sa ku mne nezmenila! Potom mi prišlo na myseľ niečo iné, čo som urobil. A znova som vedel, že On bol tam a takisto sa Jeho láska nezmenila. Takýto postup sa ešte mnohokrát opakoval; prešiel som si všetky veci, ktoré boli skryté v tmavých kútoch môjho srdca a mojej mysle, spätne som sa vrátil aj do svojho detstva. V každom prípade vinu, znechutenie a hanbu mi nahradila Jeho bezpodmienečná láska. Táto láska so do mňa vliala, až pokiaľ som ňou bol úplne naplnený, a začala sa vlievať do mojich sĺz. Možno sa budete čudovať, ale ja som nikdy neplakal. Plač bol pre mňa čisto dievčenská záležitosť; avšak tu som kráčal dolu cestou s partiou kresťanov so slzami, ktoré stekali prúdom po mojej tvári, a vôbec mi to nevadilo. Aby som bol úprimný, vtedy pršalo, takže asi ťažko to mohli druhí zistiť. Ďalšou pozoruhodnou chvíľou bolo posedenie v kostole v úplnej tme, pričom láska vybledla a ja som sa konečne pozeral dookola. Bolo to tak, že sme sa v podvečer išli do kostola pomodliť. Potom skupinka musela ísť von do haly a ako slnko zapadalo, nechali ma sedieť v kostole. Keby láska nevybledla, mohol by som tam šťastne sedieť navždy, opaľujúci sa v zlatej žiare. Cítil som sa veľmi príjemne a hoci som musel ísť dnu mokrý, bolo mi teraz teplo a bol som suchý.

Až 20 minút som hľadal cestu v tme, kým som sa dostal ku dverám a vonkajšiemu svetlu, ktoré prichádzalo z malej dediny. Odtiaľ som počul zvyšok skupiny v hale pri kostole. Keď som sa vydal na cestu k dvojitým dverám, bol som si vedomý veľkého úsmevu na svojej tvári a pokúšal som sa nasadiť si naspäť svoju „masku tvrdej tváre“, ktorú som dlhé roky nosil; ale bola preč, všetky zranenia, hnev a horkosť boli preč.

Aby som sa zbavil veľkého úsmevu z mojej tváre, pokúšal som sa dokonca rukami si sťahovať kožu na lícach, ale zistil som, že to nefunguje. Hlboko som sa nadýchol a potlačil som dvere, aby sa otvorili. Rozprávanie a smiech zrazu skončili. Členovia skupiny ležali vo svojich spacákoch alebo si rozbaľovali svoje veci; zrazu sa obrátili ku mne, zízali na mňa v blikajúcom svetle; bola to scéna ako vo westernoch, keď zlý bandita vstupuje do salónu. Tu bol chlapík, ktorý neveril v Boha, ktorý bol niekoľko hodín v kostole stojac tu na prahu dverí s veľkým úškrnom na tvári a jeho oči vyzerali divne (od všetkých tých sĺz). Niekto pošepkal osobe vedľa nej stojacej „on si dal drogu“! Moja priateľka Susie na mňa zavolala zozadu z haly. „Hej Dom, odložila som ti tu tvoje veci“. Prešiel som skupinou smerom k nej a chalani predstierali, že pokračujú v rozhovore, ale všetci tajne čakali, že poviem nieže zdrogované a bláznivé.

Keď som sa dostal k Susie, pozrela sa na mňa a povedala jej londýnskym akcentom „Si v poriadku Dom?“. Mohol som vnímať všetku tú lásku striekajúcu cez moje očné viečka a vedel som, že ak by som skúsil čokoľvek povedať, začal by som opäť plakať a tentokrát som to nechcel dopustiť, pretože všetci chalani na mňa pozerali. Ústa som mal zavreté a rázne som prikývol. Pozrela sa na mňa znovu a potom urobila niečo, čo neurobila nikdy predtým: srdečne ma objala. Teraz si myslíte, že nie je v tom nič zvláštneho, ale ja som sa ľudí nikdy nedotýkal. Moja reč tela to dávala jasne najavo „drž sa odo mňa!!“ a Susie to vedela. Nikdy ma neobjala za celý čas, čo ma poznala. Nemohol som pochopiť. ako potom vedela, že som sa zmenil; dnes je to pre mňa samozrejmá vec (tak ako vtedy pre ňu).

Zvyšok toho týždňa bol zvláštny. Mal som milión a jednu otázok. Koniec koncov som bol filozofom, ale väčšina otázok bola osobného charakteru. „Keďže si reálny, kde si bol, keď som chcel spáchať samovraždu v prvom roku na univerzite? Kde si bol, keď sa mi rozpadlo manželstvo?“ Mal som ale aj otázky o nebi a pekle či utrpení všeobecne atď. Úžasnou vecou bolo, že hoci som si v mojej hlave kládol tieto otázky, odpovede prichádzali cez náhody.

Napríklad nasledujúci deň sa ku mne priblížil jeden človek zo skupiny s otvorenou bibliou a povedal mi, že si myslí, že Pán chce, aby som si ja prečítal istý úryvok a ponúkol mi Písmo. Povedal som mu, že som bibliu nečítal a on povedal „nemusíš ju čítať celú, iba tu tento riadok“ a ukazoval mi na verš. Prečítal som si ho s podozrením a bola to odpoveď na jednu z otázok, ktoré som mal.

Takto to išlo celý týždeň. Napríklad jedna odpoveď mi prišla v nápise vytesanom nad dverami jednej starej kostolnej haly, kde sme išli na obed. Nakoniec vo Walsinghame v sobotu večer pred Veľkou nocou sme sedeli v krčme a jedno z dievčat zrazu nadhodilo poznámku o Bohu. Povedal som nahlas „To je náhoda!“ a začal som sa smiať. Všetci boli zmätení a začali sa ma pýtať, prečo sa smejem a čo bola náhoda? Vysvetlil som im, že verím, že Boh mi odpovedal na moje otázky cez náhody a polovica skupiny povedala, áno, takto k nám Boh hovorí a druhá polovica tvrdila, že Boh k nám už nehovorí. Uvedomil som si, že napriek tomu, že všetci títo sú kresťania, polovica z nich nevie, že Boh k nám hovorí. Od tohto momentu sa môj život dramaticky zmenil. Nasledujúci rok som šiel opäť na púť a iba jednu vec mi Pán hovoril celý týždeň „pas moje ovce“ - aj keď som zo začiatku nerozumel.

„Šéf“ mi nakoniec pripomínal, že som mu sľúbil dať mu celý svoj život, ak sa mi zjaví; a to spôsobom, ktorý ma úplne presvedčí. Vyzval ma, aby som zanechal moju kariéru (PhD - doktorát a potom aj AI výskum atď.) a aby som začal pracovať pre Neho. Toto bolo moje najlepšie rozhodnutie, ktoré som v živote prijal; pri práci pre mladých v cirkvi či v rámci mojej súčasnej práce tesára a zámočníka pre niekoľko väzníc, nemohol som mať lepšieho „Šéfa“.

Poskytol mi všetko, čo potrebujem a ešte viac. Dnes je mojou túžbou pomáhať iným počuť jasnejšie Jeho hlas, cez sny, vízie, znamenia a Jeho priame prorocké slovo.

 

Dominkov workshop o výklade snov si môžete prečítať tu.

Späť na svedectvá | Zdieľaj na Facebooku | Staň sa priateľom mojpríbeh.sk na FB a ohlasuj evanjelium

Dobré správy

 • Patrik Daniška
  Chlap má byť chlap! Má hrať férovo vo futbale aj v živote. Ak je v náročnej situácii, má zabrať a neutiecť ako zbabelec. Hľadáme preto partie chalanov/mužov, ktorí hrávajú futbal, a mali by záujem spojiť futbal s pro-life osvetou. Ak sa Vás to týka, toto je výzva do akcie!
  2017-11-09
 • Ľuboš Štofko
  „Istý človek zostupoval z Jeruzalema do Jericha a padol do rúk zbojníkov. Tí ho ozbíjali, doráňali, nechali ho polomŕtveho a odišli. Náhodou šiel tou cestou istý kňaz, a keď ho uvidel, obišiel ho. Takisto aj levita: keď prišiel na to miesto a uvidel ho, išiel ďalej. No prišiel k nemu istý cestujúci Samaritán, a keď ho uvidel, bolo mu ho ľúto. Pristúpil k nemu, nalial mu na rany oleja a vína a obviazal mu ich; vyložil ho na svoje dobytča, zaviezol ho do hostinca a staral sa oň. Na druhý deň vyňal dva denáre, dal ich hostinskému a povedal: »Staraj sa oň, a ak vynaložíš viac, ja ti to zaplatím, keď sa budem vracať.« Čo myslíš, ktorý z tých troch bol blížnym tomu, čo padol do rúk zbojníkov?“ On odpovedal: „Ten, čo mu preukázal milosrdenstvo.“ A Ježiš mu povedal: „Choď a rob aj ty podobne!“ (Lk 10,25-37)
  2017-10-26
 • Ľuboš Štofko
  Všimli sme si, že aj Ježiš očakáva našu osobnú lásku k Nemu? Alebo pre našu predstavu o nezištnosti Jeho lásky máme sklon túto potrebu opomínať a sústrediť sa na to, že Bohu postačí, ak sa budeme snažiť odpúšťať blížnym a dávať almužny. Veď Ježiš je v každom z nich a láska voči ním je prejavom lásky voči Nemu!
  2017-10-17
 • Milada Passerini
  Pomáhame v prvom rade konkrétnym osobám ako osamelým matkám s dieťaťom, vdovám s deťmi, mnohopočetným rodinám, týranám ženám, detským domovom, ľuďom v krízových centrách, v azylových domoch i v zariadeniach napr. pre psychicky či fyzicky chorých a napokon v centrách pre ľudí bez domova.
  2017-10-06
 • Ľuboš Štofko
  Napriek tomu, že ide o takmer najbežnejšiu modlitbu v repertoári mojich a azda aj vašich modlitieb, Otčenášu som rozumel veľmi málo. S výnimkou úvodu - oslovenia: „Otče náš, ktorý si na nebesiach,“ sa mi ostatné formulácie prosieb javili štylisticky dosť nelogické a nedávali mi jasný zmysel.
  2017-10-04

Video

Zaujímavá a výpovedná skúsenosť západoeurópskeho muža s hinduizmom, budhizmom, jógou, ezoterikou a okultizmom.


Príbeh bývalého teroristu, ktorý dnes spája etniká a kmene.
Stephen Lungu


Hudobníčka Lacey Sturm, bývalá speváčka kapely Flyleaf, bola presvedčenou ateistkou a mala v úmysle vziať si život... ale zrazu sa všetko zmenilo.


"A rozhnevaný pán ho vydal mučiteľom, kým nesplatí celú dlžobu. Tak aj môj nebeský Otec urobí vám, ak neodpustíte zo srdca každý svojmu bratovi." (Mt 18, 34-35)


Všetci sme súčasťou veľkého príbehu. Veľký príbeh sveta tvoria minulé a aktuálne životné príbehy jednotlivých ľudí. Portál mojpribeh.sk je zameraný na najdôležitejší moment príbehu sveta a jednotlivca a tým je osobné stretnutie človeka s Bohom.